95 proc. hoteli w Rzymie jest zamkniętych. Jedna czwarta z nich nie wznowi działalności

Świat
95 proc. hoteli w Rzymie jest zamkniętych. Jedna czwarta z nich nie wznowi działalności
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Spośród 1200 hoteli w Wiecznym Mieście otwartych jest obecnie około 80

W Rzymie zamkniętych jest 95 proc. hoteli. Ponad jedna czwarta z nich nie wznowi już nigdy działalności - taki bilans roku pandemii i restrykcji przedstawił w sobotę prezes federacji hotelarzy Giuseppe Roscioli. Dodał, że część branży we Włoszech ma zerowe przychody.

"Wielu właścicieli hoteli wolało nie otwierać ich już od marca zeszłego roku. Jesteśmy jedynym sektorem, w którym wiele podmiotów ma naprawdę zerowe przychody" - zaznaczył Roscioli, cytowany przez włoską agencję Ansa.

 

Poinformował, że spośród 1200 hoteli w Wiecznym Mieście otwartych jest obecnie około 80.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 29 stycznia

 

"25-30 proc. z nich już nigdy nie zostanie otwartych, bo jest w bardzo trudnej sytuacji" - wskazał prezes federacji hotelarskiej. Dodał, że ich właściciele sprzedadzą je, a ich najemcy oddadzą.

 

"Rzym, tak jak Mediolan, Turyn, Bolonia i Neapol jest najbardziej poszkodowany pod tym względem" - podkreślił Roscioli. Przypomniał, że to w jednym z rzymskich hoteli rozpoczął się dokładnie przed rokiem alarm po wykryciu pierwszych przypadków koronawirusa. Stwierdzono go u pary chińskich turystów, przybyłych z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. Trafili oboje w ciężkim stanie do szpitala zakaźnego Spallanzani.

 

Wraz z wykryciem tych dwóch przypadków rząd Włoch wprowadził stan wyjątkowy. W niedzielę minie rok od jego ogłoszenia.

Otwarte Koloseum i muzea 

W Rzymie w poniedziałek po trzech miesiącach otwarte zostanie Koloseum, a także miejskie muzea i inne zabytki. Jest to możliwe dzięki temu, że w całym stołecznym regionie Lacjum przestaną obowiązywać restrykcje czerwonej strefy i wprowadzona zostanie żółta.

 

Zgodnie z rozporządzeniem rządu w żółtej strefie muzea mogą być otwarte. Oprócz Koloseum od poniedziałku do piątku zwiedzać będzie można także Palatyn i Forum Romanum oraz Muzea Kapitolińskie. Wszędzie obowiązywać będą reguły reżimu sanitarnego: pomiar temperatury przy wejściu, maseczki i dystans.

ms/bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie