Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Cabalar
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii

Ponad 100 milionów osób na całym świecie zakaziło się koronawirusem od początku pandemii. Najwięcej zakażonych jest w USA - ponad 25 mln. Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że głęboko żałuje każdego życia utraconego z powodu Covid-19 i zapewnił, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za decyzje podejmowane w reakcji na epidemię. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

dk/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Od czwartku w hotelu przed strefą odlotów stołecznego Lotniska Chopina będzie można zrobić szybki test w kierunku COVID-19 - podały służby prasowe lotniska. Jak dodano dotyczy to przede wszystkim pasażerów lecących do Niderlandów, gdzie taki test jest wymagany.

Służby medyczne wspólnot autonomicznych Madrytu i Katalonii przerwały w środę szczepienia przeciw Covid-19. Ich kierownictwo uzasadniło niespodziewaną decyzję brakiem dawek szczepionek od firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

W szpitalu tymczasowym w Gdańsku przeciwko COVID-19 zaszczepiono w środę 101-letnią panią Wandę, a w punkcie w Gminnym Centrum Kultury w Trzebielinie (pow. bytowski) zastrzyk otrzymał 100-letni Jan Kruk.

Około miliona nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech – taki jest według specjalistów skutek pandemii koronawirusa oraz związanego z nią kryzysu ekonomicznego, lęku przed zakażeniem, żałoby oraz zachorowania na Covid-19.

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę zamknięcie od północy z czwartku na piątek granic dla osób nie mieszkających w tym kraju. O zawleczenie nowych przypadków koronawirusa posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

Od środy na Słowacji obowiązują zaostrzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa nie można odtąd np. wyjść do pracy lub na spacer. W powiatach o niskiej liczbie zakażonych zasady te będą obowiązywać do 3 lutego, w pozostałych do 7 lutego.

W 14 274 szkołach podstawowych w klasach I-III nauka w środę odbywała się w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 99,8 proc. szkół podstawowych. W 21 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 148 w trybie mieszanym.

Szef UEFA Alexander Ceferin podkreślił, że federacja jest zdeterminowana, aby piłkarskie mistrzostwa Europy, przełożone z 2020 na ten rok, zorganizować zgodnie z planem w 12 miastach w 12 różnych krajach.

Ravensburger, niemiecka firma produkująca puzzle i gry planszowe, w czasie pandemii osiąga wyjątkowe wyniki sprzedaży. Ograniczenia kontaktów, zamknięte restauracje i instytucje kultury sprawiły, że na całym świecie wzrósł popyt na układanki zapewniające domową rozrywkę.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1725 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 25 308 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Liczba zaszczepionych osób przekracza 7,16 mln.

We Włoszech nastąpiło pogorszenie sytuacji pandemicznej - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, ogłoszonych w środę. Tego dnia poinformowano o utworzeniu w kraju konsorcjum grup naukowych, które będą prowadzić badania genetyczne nad koronawirusem.

Rząd Szwecji zdecydował w środę o zakazaniu w tym roku nowych miotów na fermach norek w związku z wykryciem koronawirusa w 13 gospodarstwach na południu kraju.

Liczba krajów i terytoriów, gdzie obecnie występuje brytyjski wariant koronawirusa, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej niż 12 stycznia - ogłosiła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Rzeczniczka ministerstwo zdrowia Czech Barbora Peterova poinformowała w środę o zaleceniu resortu wstrzymania na 14 dni podawania pierwszej dawki szczepionki przeciwko Covid-19.

Pasażerowie podróżujący z portu lotniczego Katowice do Holandii od środy mają możliwość wykonania na lotnisku szybkich komercyjnych testów antygenowych pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19.

Japońska firma JCR Pharmaceuticals wyprodukuje na użytek krajowy 90 mln dawek szczepionki opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, co ma zmniejszyć ryzyko opóźnień w dostawach – podał w środę tygodnik „Nikkei Asian Review”.

Węgry jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej otrzymały w środę partię 2400 dawek leku bamlanivimab, stosowanego do leczenia chorych na Covid-19 – poinformowała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller na konferencji prasowej online.

Brytyjscy obywatele i rezydenci powracający z krajów z "czerwonej listy" będą kierowani na 10-dniową, obowiązkową kwarantannę w miejscach zakwaterowania zapewnianych przez rząd, takich jak hotele - ogłosił w środę brytyjski premier Boris Johnson

Do końca tygodnia w szpitalu klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzyma łącznie około tysiąca pracowników lecznicy – poinformował w środę PAP rzecznik placówki.

Rząd Portugalii wezwał inne państwa UE do pomocy w walce z epidemią Covid-19. Ma ona polegać m.in. na przyjmowaniu przez szpitale innych krajów Portugalczyków zakażonych koronawirusem.

W woj. warmińsko-mazurskim jest spora grupa medyków, którzy nie dostali pierwszego zastrzyku przeciwko COVID-19. W szpitalu wojewódzkim w Elblągu na pierwsza dawkę czeka 500 chętnych, a w Olsztynie w szpitalu wojewódzkim – 300 osób.

Wznowiona po feriach nauka stacjonarna w klasach I-III szkół podstawowych została częściowo zawieszona w 7 placówkach w woj. śląskim w związku z potwierdzonymi zakażeniami koronawirusem. Dzieci uczą się tam zdalnie.

Po ogłoszeniu przez Instytut Pasteura w Paryżu i francuski koncern farmaceutyczny Sanofi opóźnień w pracach nad rodzimą szczepionką przeciw koronawirusowi, politycy i media ostro krytykują stan badań naukowych w kraju, mówiąc o degradacji francuskich instytucji naukowych.

Prawie 90 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej w Małopolsce, którzy wyrazili taką chęć, zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 – podało w środę biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Prawie 51 tys. osób w Lubelskiem zaszczepiono dotąd przeciw COVID-19, w tym ponad 6,2 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień. W szpitalach drugą dawkę przyjmują osoby z grupy zero. Zastrzyki dostają też seniorzy.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek wstrzymał szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych z grupy "0". "Jeśli tylko sytuacja się unormuje, wznowimy szczepienia tych osób" - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Funkcjonariuszy Służby Więzienne będą mogli być kierowani do walki z pandemią. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę w tej sprawie. Nowelizacja ma także ułatwić organizację opieki medycznej nad więźniami.

Rząd Francji rozważa różne scenariusze, w tym wprowadzenie w kraju "bardzo ścisłego" lockdownu - poinformował w środę rzecznik Gabriel Attal. Jak dodał, wydłużona godzina policyjna przyniosła dotąd tylko ograniczone efekty.

Polska w sumie zamówiła 87 mln szczepionek, na które składa się pula 62 mln dawek z pięciu firm ujęta w Narodowym Programie Szczepień oraz dodatkowe 25 mln dawek, które mają być dostarczane do Polski od II kwartału 2021 roku - wyjaśniła naczelnik ds. mediów Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w odpowiedzi na postulaty samorządowców zaproponował w środę, aby organizację transportu na szczepienia przez gminy ograniczyć do terenu powiatu. Samorządowcy stanowisko w tej sprawie przekażą rządowi po uzgodnieniu oczekiwań.

Kwarantanna na Litwie została wydłużona o kolejny miesiąc, do końca lutego – taką decyzję podjął w środę rząd kraju. W uzasadnieniu wskazano, że sytuacja epidemiczna się poprawia, ale liczba zakażeń koronawirusem pozostaje wysoka.

Z powodu podejrzanej paczki policyjny zespół saperów został wezwany w środę do fabryki w północnej Walii, w której produkowane są szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 - podała stacja BBC.

Na wniosek prokuratury w Brescii na północy Włoch w areszcie domowym umieszczono ordynatora tamtejszego oddziału ratunkowego pod zarzutem umyślnego zabójstwa. Według śledczych podał dwóm pacjentom leki, które w szczycie epidemii w marcu spowodowały ich śmierć.

Władze Instytutu Zdrowia im. Karola III w Madrycie wezwały w środę służby medyczne Hiszpanii do nieopóźniania podania drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Twierdzą, że zwłoka w drugim szczepieniu może sprzyjać nasileniu się zachorowań na Covid-19 wywołanych przez tzw. brytyjski szczep.

W przypadku otwarcia kolejnych branż gospodarki, należy zrobić to w bardzo wysokim reżimie sanitarnym, który będzie bardzo ściśle egzekwowany - powiedział dr Michał Sutkowski. Wyraził nadzieję, że liczba zakażonych koronawirusem będzie dalej maleć.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa z dezaprobatą przyjął zapowiedź rządu rozpoczęcia szczepień przeciw Covid-19 wśród posłów i oczekuje od socjalistycznego gabinetu wyjaśnień. Jednocześnie zapowiedział, że wraz z nasileniem się epidemii planowane jest ponowne zamknięcie granic.

Osoby zakażone nowym, odkrytym w Wielkiej Brytanii, wariantem koronawirusa rzadziej zgłaszają utratę smaku i węchu, natomiast częściej występują u nich pozostałe główne objawy - wynika z opublikowanych w środę badań brytyjskiego urzędu statystycznego ONS.

Handlowcy domagają się, by rząd stworzył warunki do legalnego otwarcia ich sklepów i zakładają, że obostrzenia zostaną zniesione do 31 stycznia 2021 r. - podał w środę Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, utrzymujący, że w sklepach jest bezpiecznie.

79,6 tys. osób zostało zaszczepionych do wtorku na Dolnym Śląsku, w tym 35 tys. we Wrocławiu - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W środę kontynuowane są szczepienia wśród seniorów 80-latków oraz drugą dawką wśród personelu medycznego.

W poniedziałek w całym kraju ruszyły szczepienia dla seniorów. W jednej z przychodni w Świdnicy (woj. dolnośląskie) jako pierwszy stawił się najstarszy Polak, Stanisław Kowalski. 111-latek przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Od prezydent miasta dostał bukiet kwiatów i życzenia zdrowia.

Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer, która sprzedaje szczepionkę niemieckiej firmy BioNTech, dostarczy do USA 200 milionów dawek swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi dwa miesiące wcześniej niż oczekiwano - pisze dziennik "Bild".

Do końca lutego koncern AstraZeneca chce wysłać do UE 17 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi - zapowiedział jego prezes Pascal Soriot. Dodał, że firma nie naruszyła kontraktu, bo nie wzięła na siebie żadnego konkretnego zobowiązania wobec UE, a umowie zapewniła jedynie, że "dołoży wszelkich starań".

We wtorek otrzymałem informację o drugiej osobie zakażonej w Polsce brytyjską mutacją koronawirusa; to nauczycielka - przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zakażona nie podróżowała zagranicę i nie miała kontaktu z osobami podróżującymi do Wielkiej Brytanii.

NFZ oraz MEiN przeprowadzą kontrole w sprawie szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując sprawę zaszczepienia posła PiS i pracownika naukowego UMK Zbigniewa Girzyńskiego. - Jest to sytuacja absolutnie nieakceptowalna - ocenił.

Zanim pandemia Covid-19 wygaśnie, w Wielkiej Brytanii może umrzeć z jej powodu kolejne 50 tys. osób - ostrzegł w środę prof. Calum Semple, członek naukowej grupy doradczej ds. kryzysowych SAGE.

We wtorek Wielka Brytania stała się pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tys.

W Polsce wykonano dotąd 905 457 szczepień przeciw COVID-19 - wynika z danych zamieszczonych w środę na rządowej stronie internetowej gov.pl.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce blisko 8,2 mln osób. Ostatniej doby wykonano 47 406 testów, w tym 13 874 testy antygenowe - podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

74-letni Geoffrey Woolf z Londynu wrócił do domu po 306 dniach pobytu w szpitalu z powodu COVID-19 i jego powikłań. Był w śpiączce farmakologicznej i ponad dwa miesiące go wentylowano.

Prawdopodobnie był to jeden z najdłuższych na świecie pobytów szpitalu z powodu choroby COVID-19 i jej powikłań, jeśli nie najdłuższych - informują BBC News i Reuters.

Wprowadzone w związku z Covid-19 środki bezpieczeństwa i znaczne ograniczenia w podróżach mogą potrwać przez najbliższe cztery, pięć lat – powiedział Lawrence Wong, singapurski minister i członek zespołu zwalczającego skutki pandemii.

Wong, który sprawuje także urząd ministra edukacji, ocenił, że zakłócenia w codziennym życiu i utrudnienia w zagranicznych podróżach potrwają tak długo, jak długo nie zostanie zbudowana globalna odporność na Covid-19.

Polska kupiła 85 milionów dawek szczepionki przeciw COVID w ramach unijnych mechanizmów. Teraz czekamy na dostawę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych.

"Mamy 6 789 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce" - przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło kolejnych 389 chorych na Covid-19, w tym 292 pacjentów z chorobami współistniejącymi. Oznacza to, że łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 w naszym kraju wzrosła do 1 489 512, a zgonów - do 36 054.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 120 osób, a 1414 pacjentów jest pod respiratorami, czyli o 35 mniej niż we wtorek - podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Z przychodni w miejscowości Iłowo-Osada niedaleko Działdowa (woj. warmińsko-mazurskie) skradziono w nocy trzy fiolki szczepionki przeciwko Covid-19. Sprawę bada policja.

Otwarcie placówek gastronomicznych będzie możliwe w maju, gdy dzięki programowi szczepień zostaną zabezpieczeni seniorzy i osoby najbardziej narażone na zakażenie - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Należy odmrażać gospodarkę, ale powoli; tempo zależy od naszego zachowania, czy będziemy stosować się do zaleceń - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to "poluzowanie" może być szybsze - dodał.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który jako lekarz zaszczepił się w ramach grupy 0, poinformował, że przyjął drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Dodał, że wszystko jest w porządku, nie miał reakcji uczuleniowej, czy wstrząsu anafilaktycznego. Zachęcał wszystkich Polaków do szczepień.

Polska zakontraktowała 85 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, w tym blisko 50 mln szczepionek Pfizera i Moderny - przypomniał w środę w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielki. Dodał, że dzięki temu zabezpieczono szczepienia dla całej populacji.

Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół; w drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Premier Japonii Yoshihide Suga przeprosił w środę za zachowanie posłów z rządzącej koalicji, którzy bawili się w klubach nocnych, mimo że w Tokio obowiązuje stan wyjątkowy, a rząd apeluje do mieszkańców o unikanie niekoniecznych wyjść w związku z pandemią Covid-19.

- Jest mi strasznie przykro, że stało się to, gdy prosimy ludzi, aby nie jedli na zewnątrz po godz. 20 i unikali niekoniecznych, niepilnych wyjść (...). Każdy poseł powinien swoim zachowaniem zdobyć zrozumienie społeczeństwa - powiedział Suga w parlamencie.

Szczepienia mają sens tylko wtedy, gdy będą realizowane na masową skalę na całym świecie - powiedział specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski. Na razie ruszyły w ponad 50 krajach i dokonano ponad 70 mln szczepień.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w RFN wzrosła w ciągu ostatniej doby o 13 202, do 2 161 279 - wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły 982 osoby z Covid-19, co zwiększyło bilans ofiar w kraju do 53 972.

Osoby, które pozbyły się nałogu palenia tytoniu, mogą być bardziej narażone na pobyt w szpitalu i zgon z powodu COVID-19, podobnie jak palacze papierosów – sugerują badania amerykańskich specjalistów.

Żadna z podawanych obecnie szczepionek przeciw COVID-19 dostępna na rynku UE i w Wielkiej Brytanii, nie powoduje namnażania wirusa SARS-CoV-2 w komórce - powiedział zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego NIZP-PZH dr hab. Rafał Gierczyński.

By uniknąć przeciążenia serwerów władze stanu Minnesota w USA przeprowadziły we wtorek "szczepionkową loterię" dla seniorów. Zapisanym w systemie losowo przyznana zostanie data szczepienia.

We wszystkich punktach w kraju we wtorek przeciw COVID-19 zaszczepiono 118 915 pacjentów. To dobowy rekord od początku szczepień w Polsce. Drugą dawkę szczepionki przyjęło w Polsce 99,9 tys. medyków.

81 milionów euro otrzyma od państwa włoskiego firma spod Rzymu, pracująca nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Na mocy zawartego porozumienia fundusze te wyłoży krajowa agencja ds. rozwoju przedsiębiorczości Invitalia.

Stany Zjednoczone planują zamówić 200 milionów dodatkowych dawek szczepionki na koronawirusa, aby do końca lata zaszczepić niemal całą amerykańską populację - poinformował we wtorek w komunikacie Biały Dom.

46-letni aptekarz szpitalny z Grafton w stanie Wisconsin w USA Steven Brandenburg przyznał się we wtorek przed sądem do zniszczenia setek szczepionek na koronawirusa. Grozi mu do 10 lat więzienia. 

Od dawna znany był w swoim środowisku jako zwolennik teorii spiskowych oraz przeciwnik szczepień - podał portal "Breaking911".

Rząd Pedra Sancheza ogłosił we wtorek, że żaden z ministrów Hiszpanii nie brał udziału w szczepieniach przeciwko Covid-19 poza kolejnością. Potwierdzono też 591 zgonów w ciągu ostatniej doby, czyli najwięcej podczas trzeciej fali koronawirusa w tym kraju.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że głęboko żałuje każdego życia utraconego z powodu Covid-19 i zapewnił, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za decyzje podejmowane w reakcji na epidemię.

Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia - zdecydował we wtorek bułgarski rząd. Jednocześnie osiągnięto porozumienie z właścicielami lokali gastronomicznych, które będą otwarte od 1 marca.

Ponad 100 milionów osób na całym świecie zakaziło się koronawirusem od początku pandemii - podał we wtorek wieczorem na swojej stronie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Najwięcej zakażonych jest w USA - ponad 25 mln.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie