Nowy lek na koronawirusa? 27-krotnie bardziej skuteczny od remdesiwiru

Świat
Nowy lek na koronawirusa? 27-krotnie bardziej skuteczny od remdesiwiru
PAP/EPA/NABIL MOUNZER
Lek był testowany na 27 pacjentach chorych na Covid-19

Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar ogłosiła we wtorek, że artykuł w naukowym piśmie "Science" potwierdził wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny przeciw Covid-19 w badaniach przedklinicznych.

Według opublikowanego w "Science" badania plitidepsyna - dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin - wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie remdesiwir. Lek był również skuteczny w badaniach na myszach, u których zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

 

ZOBACZ: Kobieta dwukrotnie zakażona koronawirusem w ciągu dwóch miesięcy

 

W oddzielnym badaniu zespół badaczy z UCSF zbadał również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając "porównywalne wyniki". Według autora badania Krisa White'a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu Covid-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

 

Lek pozyskiwany z żachw, małych zwierząt morskich, przeszedł dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z Covid-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów. PharmaMar podała w komunikacie, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie