Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Marcin Bielecki
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii

O 1745 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA. Tym samym w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły już 420 873 osoby. W żadnym innym państwie bilans nie przedstawia się tak tragicznie. W Polsce trwają szczepienia populacyjne przeciw koronawirusowi. We wtorek spotkanie u premiera Morawieckiego ws. Narodowego Programu Szczepień. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/ms/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W jaki sposób władze Polski dostosowują obostrzenia do aktualnej sytuacji wokół koronawirusa? - Bazujemy m.in. na badaniach z prestiżowego czasopisma naukowego "Nature" - odpowiedział w Polsat News rzecznik rządu. Zniesienia restrykcji domagają się politycy Konfederacji, którzy rozpoczęli zbiórkę podpisów pod projektem ustawy. Z kolei kilka europejskich krajów zakazuje noszenia maseczek z tkaniny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 26 stycznia


Radny klęczący przed gubernatorem Lombardii, gwizdy i krzyki - takie sceny miały miejsce we wtorek na posiedzeniu rady samorządowej regionu Lombardia. Wybuchła tam awantura wokół danych o pandemii koronawirusa, z powodu których region objęto czerwoną strefą restrykcji.

We wszystkich punktach w kraju we wtorek przeciw COVID-19 zaszczepiono 118,915 tys. pacjentów. To dobowy rekord od początku szczepień w Polsce – poinformował na Twitterze szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

W Portugalii rośnie popyt na pościel, która zapewnia użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i ich odstresowuje. Producenci twierdzą, że tendencja ma związek z narastającą atmosferą lęku i niepewności podczas pandemii Covid-19.

Nowo zamówione preparaty CoronaVac i Sputnik V przeciw Covid-19 będą dostarczane do Malezji od marca, zaś pierwsza partia szczepionek firmy Pfizer trafi tam już w lutym – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia.

W ciągu minionej doby we Francji zakażenie koronawirusem potwierdzono u 22 086 osób, zmarło 612 zainfekowanych. Do szpitali trafiło 2006 chorych na Covid-19 – podała we wtorek francuska Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Szefowa EMA Emer Cooke poinformowała w PE, że dotychczas dopuszczone na rynek szczepionki są skuteczne wobec tzw. odmiany brytyjskiej wirusa. W przypadku odmiany południowoafrykańskiej cały czas trwają badania - dodała. "Wstępne informacje są takie, że szczepionki w dalszym ciągu będą efektywne wobec co najmniej brytyjskiego wariantu koronawirusa. Jeśli chodzi o wariant południowoafrykański, to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i potrzebujemy dalszych prac, aby móc określić skuteczność tych szczepionek" - powiedziała.

Szef francuskiego giganta farmaceutycznego Sanofi Paul Hudson ogłosił we wtorek, że jego firma podpisała umowę z amerykańsko-niemieckim Pfizer-BioNTech o współpracy przy konfekcjonowaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Hudson potwierdził w wywiadzie dla "Le Figaro", że jego grupa będzie dla Pfizer/BioNTech "konfekcjonować od lipca produkt w swojej niemieckiej fabryce we Frankfurcie". - Nasze zespoły pracują razem, aby zapewnić odpowiednie warunki, gdyż jest to procedura o wiele bardziej złożona, niż się wydaje – poinformował szef Sanofi.

541 osób zmarło minionej doby we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem, wykryto 10593 następne przypadki infekcji - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano jednego dnia 257 tys. testów. Około 4 proc. z nich dało wynik pozytywny. Bilans zmarłych od początku pandemii w lutym zeszłego roku wzrósł do 86422.

W największym szpitalu na Pomorzu – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku – przeciwko COVID-19 zaszczepiono ponad 10,7 tys. osób z grupy zero. Drugą dawkę leku przyjęło tam 1,8 tys. medyków. W regionie zaszczepiono dotąd ponad 52 tys. osób. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku trwają szczepienia osób z grupy zero. W poniedziałek szpital otrzymał z Agencji Rezerw Materiałowych 3510 dawek preparatu

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke zapewniła we wtorek, że szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA - czyli Pfizer/BioNTech i Moderny - nie mają wpływu na DNA. "Szczepionki RNA nie mają wpływu na DNA. Na żaden aspekt DNA" - podkreśliła Cooke, odpowiadając we wtorek na pytania europosłów z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca zaoferował przyspieszenie dostaw do UE swojej szczepionki przeciw Covid-19 - przekazała we wtorek agencja Reutera, opierając się na dwóch źródłach. W piątek AstraZeneca informowała o zmniejszeniu dostaw preparatu do UE.

WIĘCEJ: Reuter: AstraZeneca zaoferowała przyspieszenie dostaw szczepionek do UE

Władze Warszawy od czwartku uruchamiają specjalną linię autobusową 902, która będzie kursować między stacją metra Stadion Narodowy a terenem stadionu. Linia o nazwie "Kurs na szczepienie" zapewni seniorom dojazd do punktu szczepień i rejestracji w tzw. Szpitalu Narodowym. Wydział prasowy warszawskiego ratusza poinformował we wtorkowym komunikacie, że specjalna autobusowa linia 902, której trasa połączy stacje metra i kolei z punktem szczepień i punktem rejestracji na PGE Narodowym, będzie jeździła we wszystkie dni tygodnia co 20 minut. Linia zostanie uruchomiona w czwartek, 28 stycznia.

W trakcie prowadzonej we wtorek przez łącze wideo zamkniętej narady z kierownictwem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Angela Merkel oświadczyła, iż nie chce zakazu podróżowania, ale obecnej zimy z uwagi na pandemię koronawirusa powinno się w maksymalnie możliwym stopniu ograniczyć turystykę.

Wielka Brytania stała się we wtorek pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tys. Niemal jedna czwarta z tej liczby zmarła w ciągu ostatnich trzech tygodni. Jak podał we wtorek po południu brytyjski rząd, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1631 zgonów, co jest drugim najwyższym dobowym bilansem od początku epidemii. Obecnie liczba ofiar śmiertelnych wynosi 100 162, z czego 88 042 osoby zmarły w Anglii, 5796 - w Szkocji, 4561 - w Walii i 1763 - w Irlandii Północnej. Więcej ofiar śmiertelnych odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

We wtorek strajkują w wielu miastach Francji nauczyciele i inni pracownicy sektora edukacji oraz pielęgniarki szkolne, do których dołączyli licealiści oraz studenci. Nauczyciele domagają się większych podwyżek płac oraz szczepień na Covid-19. Według ministerstwa edukacji do strajku przystąpiło 11-12 proc. nauczycieli i innych pracowników sektora, związki zawodowe podają natomiast, że strajkuje od 30- do 40 proc. pedagogów oraz pracowników szkolnictwa, w tym psychologów, asystentów edukacyjnych.

Do wtorkowego przedpołudnia strażacy już ponad sto razy pomagali seniorom dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 w wielu miejscach w kraju - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od poniedziałku ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać w gminie potrzebę transportu. Samorządy uruchomiły w tym celu specjalne infolinie. Informacje na ten temat dostępne są m.in. na stronach urzędów wojewódzkich.

Słynna Sala Błękitna Ratusza w Sztokholmie, w której co roku odbywa się noblowski bankiet, będzie miejscem masowych szczepień przeciwko Covid-19 - podały we wtorek władze stolicy Szwecji. Jak poinformowano, w Błękitnej Sali szczepieniom poddani zostaną pracownicy, zajmujący się domową opieką oraz opiekunowie z domów seniora. "Proces szczepień jest bardzo wymagający. Błękitna Sala jest odpowiednim obiektem, gdyż szczepienia można przeprowadzić w bezpieczny sposób, nie narażając ludzi na zakażenie" - wyjaśniła burmistrz Sztokholmu Anna Koenig Jerlmyr.

Amerykański koncern Johnson & Johnson ma szanse na wprowadzenie na rynek już w marcu swojej szczepionki przeciwko Covid-19, wymagającej podania tylko jednej dawki, a pod koniec stycznia lub na początku lutego firma będzie miała dane na temat skuteczności preparatu - podała we wtorek agencja Reutera. Koncern zakłada, że będzie w stanie wyprodukować w 2021 roku 1 bln szczepionek.

Inicjatywa COVAX zajmująca się dystrybucją szczepionek przeciw Covid-19 do uboższych krajów chce do końca 2021 r. dostarczyć prawie 2,3 mld dawek preparatów - powiedział we wtorek szef współprowadzącej COVAX organizacji GAVI, Seth Berkley. Celem COVAX jest dostarczenie do końca roku prawie 2,3 mld dawek szczepionek, w tym 1,8 mld dawek przekazanych za darmo do najuboższych krajów - zaznaczył Berkley na konferencji prasowej w Genewie. Dodał, że pierwsze dostawy mają się zacząć w najbliższych tygodniach.

Naczelna Izba Aptekarska zainicjowała akcję mającą określić liczbę farmaceutów chętnych do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji. Taką chęć zadeklarowało blisko 4,3 tys. aptekarzy. Prawo do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 daje farmaceutom uchwalona 21 stycznia 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – poinformował we wtorek PAP rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała we wtorek, że agencja pozostaje w kontakcie z około 180 firmami prowadzącymi prace nad lekami przeciwko Covid-19. Produkty niektórych z nich mają szansę otrzymać autoryzację później w tym roku - powiedziała.

Od 15 stycznia sanepid zanotował 122 naruszenia przepisów przeciwepidemicznych, z czego 91 w obiektach gastronomicznych. GIS poinformował PAP, że nałożono 9 kar na kwotę 170 tys. Trwają postępowania administracyjne.

Z 1070 szkół podstawowych, w których uczą się dzieci w klasach I-III w woj. podkarpackim, zajęcia stacjonarne zawieszono w 10 z nich, w tym w trzech całkowicie, a w siedmiu częściowo. Powodem są pozytywne wyniki testów na COVID-19 u nauczycieli i uczniów oraz kwarantanny.

W Szwecji spada liczba zakażeń koronawirusem, lecz potwierdza się coraz więcej przypadków zmutowanego wariantu z Wielkiej Brytanii. "Może on wkrótce być dominujący" - ogłosił we wtorek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer rozważa wprowadzenie ogromnego ograniczenia ruchu lotniczego do Niemiec. Chce także wprowadzenia zaostrzonych kontroli granicznych w celu zwalczania pandemii koronawirusa - informuje we wtorek dziennik "Bild".

Ostatniego dnia - do północy - w województwie mazowieckim wykonano 10 336 szczepień przeciwko COVID-19, z czego 4 510 szczepień to szczepienia drugą dawką preparatu - wynika z rządowego raportu z wykonanych szczepień. Najwięcej szczepień ostatniego dnia wykonano w Warszawie - 4 900.

W Lubelskiem przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd prawie 43,7 tys. osób, w tym ponad 3,8 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień. Drugą dawkę przyjmują osoby z grupy zero. Od poniedziałku pierwszą dawkę otrzymują seniorzy. Według opublikowanych we wtorek danych rządowego raportu szczepień w Lubelskiem ostatniej doby zastrzyki przyjęło ponad 4,3 tys. osób.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że koronawirusem zarażonych jest obecnie 432 policjantów i 98 pracowników policji. - Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności, a liczba zarażonych jest niestety duża - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Brandenburgia wsparła mazowieckie szpitale w walce z COVID-19; środki ochrony osobistej za ponad 1,3 mln zł są już na Mazowszu - poinformował we wtorek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jest to odpowiedź na apel marszałka o wsparcie Mazowsza w walce z pandemią.

Niemal 70 tys. osób na Dolnym Śląsk otrzymało do tej pory szczepionkę przeciwko Covid-19. Ostatniej doby zaszczepiono w regionie ponad 6 tys. pacjentów, a drugą dawkę podano ponad 3 tys. osób – wynika z danych udostępnionych przez resort zdrowia.

W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty najlepszy wynik w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że koronawirusem zarażonych jest obecnie 432 policjantów i 98 pracowników policji.

- Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności, a liczba zarażonych jest niestety duża - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Chińskie inaktywowane szczepionki przeciw Covid-19 mogą być dostosowane do nowych wariantów koronawirusa w ciągu dwóch miesięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba – oświadczył ekspert z chińskiego Centrum Kontroli Chorób Shao Yiming, cytowany we wtorek przez media.

Gazeta "Handelsblatt” napisała, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna tylko w ośmiu procentach u osób powyżej 65 roku życia. Producent szczepionki oświadczył, że to "całkowicie błędne" doniesienia. Brytyjski polityk dodał, że takich informacji można oczekiwać raczej "od Rosjan" niż od niemieckich mediów.

Cały czas analizujemy różne możliwości, ale ze względu na delikatność tej sprawy na razie nie będziemy ujawniali żadnych szczegółów - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualny zakup przez Polskę dodatkowych szczepionek poza mechanizmem europejskim.

Liczba zachorowań na Covid-19 w Indonezji przekroczyła we wtorek milion, po tym, jak kraj zanotował ponad 13 tys. nowych infekcji. Indonezja jest najmocniej dotkniętym pandemią krajem Azji Południowo-Wschodniej.

Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar ogłosiła we wtorek, że artykuł w naukowym piśmie "Science" potwierdził wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny przeciw Covid-19 w badaniach przedklinicznych.

Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju, bo to jest jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią - powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po spotkaniu nt. szczepień.

Mieszkanka Hanoweru na północy Niemiec dwukrotnie zakaziła się koronawirusem w ciągu dwóch miesięcy. Za drugim razem stwierdzono u niej brytyjski wariant koronawirusa, który uważa się za bardziej zaraźliwy - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".

W Polsce wykonano dotąd 776 987 szczepień przeciw COVID-19 – wynika z danych zamieszczonych we wtorek na rządowej stronie internetowej gov.pl.

Średnia dzienna liczba szczepień wynosi 67 743. Odnotowano do tej pory 435 niepożądanych odczynów i zutylizowano 2335 dawek.

Po przywróceniu nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach nie nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań – powiedział rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Na luty planowane są ponowne testy grupy nauczycieli.

Choć skala zakażeń na koronawirusa w Polsce osłabła, nadal musimy się trzymać standardów epidemiologicznych. Brak odpowiedzialności z naszej strony może spowodować dość szybką liczbę wzrostów zachorowań – powiedział we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Myślę, że było to dobre spotkanie, pojawiło się parę ciekawych propozycji, które - myślę - rząd weźmie pod uwagę - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki po wtorkowym spotkaniu u premiera Mateusza Morawieckiego ws. Narodowego Programu Szczepień.

Szef rządu spotkał się we wtorek rano w KPRM z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych ws. Narodowego Programu Szczepień.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 8,1 mln osób. Ostatniej doby wykonano 42 669 testów, w tym 15 022 testy antygenowe – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

W najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki będzie podejmował decyzje dot. luzowania obostrzeń; powinniśmy je poznać w tym tygodniu - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Niemiecki wirusolog Jonas Schmidt-Chanasit ocenia, że pandemia koronawirusa będzie trwała jeszcze długo mimo rozpoczęcia kampanii szczepień. - Każdy, kto mówi, że przejdziemy przez wszystko i uzyskamy odporność (stadną) najpóźniej do lata, wyznacza nierealistyczne cele i wywołuje frustrację - podkreśla.

Osoby zaszczepione drugą dawką są zwalniane z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną lub po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy. Zaszczepieni nie są również uwzględniani w limicie osób, które mogą przebywać na imprezach domowych - przypomniał we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa podczas odbywającego się w tym roku wirtualnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos skrytykował we wtorek bogate kraje zamawiające nadliczbowe ilości szczepionki przeciw Covid-19 i zaapelował, by udostępniły je uboższym państwom.

- Bogate kraje tego świata pozyskały wielkie liczby dawek szczepionki. Niektóre pozyskały ich nawet cztery razy więcej niż to, czego potrzebuje ich ludność, pozbawiając (szczepionki) inne kraje - powiedział Ramaphosa.

Mamy 4 604 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyją 264 kolejne osoby. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 1 482 722. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 35 665 osób.

Narodowy Program Szczepień to najważniejsze wyzwanie, jakie stoi aktualnie przed państwem polskim, to kwestia ponad wszelkimi podziałami politycznymi - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jest otwarty na dialog z każdym, komu leży na sercu dobro Polski.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poparł we wtorek propozycje Unii Europejskiej dotyczące wprowadzenia ograniczeń dla eksportu szczepionek przeciwko Covid-19 poza Wspólnotę, mówiąc, że Europa powinna mieć zapewniony "sprawiedliwy przydział".

UE zaproponowała utworzenie rejestru eksportu szczepionek w obliczu frustracji z powodu opóźnień w dostawach preparatu formy AstraZeneca i innych problemów z zaopatrzeniem - podaje Reuters.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 596 osób, 1449 pacjentów jest pod respiratorami, czyli o 18 mniej niż w poniedziałek – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział w poniedziałek, że USA mogą wkrótce zwiększyć tempo szczepień do 1,5 mln dziennie i osiągnąć odporność zbiorową do końca lata br. Przestrzegł jednak, że do tego czasu liczba ofiar pandemii może sięgnąć 600 tys.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel potwierdził we wtorek, że przedstawiciele rządu negocjują z producentami dopuszczonych na rynku unijnym szczepionek przeciw COVID-19 możliwość dodatkowych dostaw. - Chcemy, żeby do Polski dotarło jak najwięcej szczepionek - podkreślił.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zapowiedziała we wtorek, że granice jej kraju pozostaną zamknięte przez większą część 2021 roku ze względu na niesłabnącą pandemię koronawirusa, ale będą też kontynuowane ustalenia dotyczące podróży z Australią i innymi krajami Pacyfiku.

Brytyjska firma AstraZeneca zaprzeczyła w poniedziałek wieczorem doniesieniom niemieckiej prasy o tym, że jej szczepionka przeciw Covid-19 miała skuteczność poniżej 10 proc. wśród osób powyżej 65 roku życia. Media powoływały się na źródło w rządzie Niemiec.

Prof. Andrzej Horban ostrzega w wywiadzie dla wtorkowego "DGP", że na COVID-19 częściej umierają też osoby otyłe. Jeśli na COVID-19 zachoruje ktoś, kto waży 120 czy 140 kg, ma tylko 50 proc. szans na przeżycie. Ich także trzeba będzie dopisać do priorytetów - mówi główny doradca premiera ds. COVID-19.

W przyszłości może być konieczne szczepienie zwierząt domowych przeciwko Covid-19, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - napisali w najnowszym numerze naukowego pisma "Virulence" naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA.

Przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd w Polsce 770 tys. osób, z których 75 tys. przyjęło dwie dawki. W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, który w niedzielę ujawnił, że jest zakażony koronawirusem, znalazł się w poniedziałek w ogniu krytyki, gdy wyszło na jaw, że na kilka godzin przed udaniem się do szpitala, leciał rejsowym samolotem.

- Jak nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym trzeba być człowiekiem, by zdecydować się na regularny rejs, wiedząc o możliwości zakażenia - powiedział w poniedziałek w rozmowie z publiczną telewizją b. lider opozycyjnej Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD) - Jesus Ortega.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na wtorek na godz. 9 przedstawicieli klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję ws. Narodowego Programu Szczepień. Według zapowiedzi na spotkaniu pojawią się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.

Mamy obecnie w Polsce stabilizację zakażeń. Jeżeli faktycznie dane pokażą pod koniec tygodnia spadek zakażeń, wówczas, będzie można przejść do strefowego poluzowania restrykcji, a nie ogólnokrajowego - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

W Polsce rozpoczęły się w poniedziałek szczepienia populacyjne przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności seniorów. - W przypadku osób starszych w ciężkim stanie zdrowia trzeba być czujnym przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu - zaleca specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski.

Zarobki amerykańskiego eksperta rządowego ds. epidemiologicznych, Anthony’ego Fauciego były wyższe niż pensje pozostałych urzędników pracujących na rzecz rządu federalnego w USA i przekraczają nawet wynagrodzenie prezydenta USA - pisze magazyn "Forbes".

O 1745 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore opublikowanych w poniedziałek wieczorem. Tym samym w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły już 420 873 osoby.

W żadnym innym państwie świata bilans nie przedstawia się tak tragicznie. Stany Zjednoczone mają ponad dwieście tysięcy zgonów z powodu koronawirusa, więcej niż drugi pod tym względem kraj świata - Brazylia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie