Podlasie: nauczycielka skazana za seks z uczniem. Wcześniej go uprowadziła

Polska
Podlasie: nauczycielka skazana za seks z uczniem. Wcześniej go uprowadziła
Pixabay

Na pół roku więzienia i pół roku prac społecznych skazał w poniedziałek łomżyński sąd byłą nauczycielkę jednej ze szkół w gminie Zbójna (woj. podlaskie). Kobietę oskarżono o uprowadzenie i kilkukrotne obcowanie płciowe z 14-latkiem. Wyrok nie jest prawomocny.

35-latka dobrowolnie poddała się karze; będzie wykonywała 30 godzin prac społecznych miesięcznie. Do tego sąd orzekł też wobec kobiety zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów do nieletniego i kontaktowania się z nim w jakikolwiek sposób przez 3 lata.

 

Orzekł też 7-letni zakaz wykonywania przez skazaną zawodu nauczyciela, ma też ona nieletniemu zapłacić 15 tys. zł tytułem nawiązki.

 

Nauczycielka obecnie nie pracuje w szkole

 

Prokuratura w Łomży wszczęła śledztwo po tym, jak otrzymała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa; najprawdopodobniej złożyli je rodzice nastolatka. Aktem oskarżenia zakończyło się ono jesienią zeszłego roku.

 

ZOBACZ: 27-latek miał znęcać się nad bliźniaczkami, ich matka nie reagowała. Staną przed sądem

 

"Oskarżonej zarzucono popełnienie dwóch przestępstw: uprowadzenia wbrew woli rodziców małoletniego poniżej lat 15 oraz kilkukrotnego obcowania płciowego z małoletnim" - podawała wtedy prokuratura.

 

Jak dodali śledczy, w tym czasie kobieta zatrudniona była jako nauczyciel w szkole podstawowej w miejscowości Kuzie (gmina Zbójna); obecnie już tam nie pracuje.

 

Grozi jej do 12 lat więzienia

 

Wobec kobiety był wtedy czasowo stosowany tymczasowy areszt; według informacji ze źródeł sądowych, stało się tak, bo nie stosowała się ona do tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych jak np. zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym.

 

ZOBACZ: "Celibat w... szkolnym statucie". Liceum z Krakowa złamało prawo?

 

Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze od 2 do 12 lat więzienia - wynika z Kodeksu karnego.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie