Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JEROME FAVRE
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych przekroczono w niedzielę próg 25 milionów wykrytych przypadków koronawirusa. Natomiast w Niemczech liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 52 tys. Śledź naszą naszej relację "minuta po minucie".

dk/ac/ms/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 2419 zakażeń koronawirusem i 38 zgonów. Ostatni raz mniejszą liczbę nowych przypadków stwierdzono na początku października. Firma Moderna odwołała wtorkową dostawę szczepionki do Polski i przesunęła dostawę na weekend. Z kolei rosnąca liczba zmarłych w niemieckiej Saksonii powoduje, że krematoria nie nadążają ze spopielaniem zwłok.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 25 stycznia


Chrześcijanie w Iraku prowadzą od poniedziałku trzydniowy post i modlitwy w intencji zakończenia pandemii oraz tego, by mogła dojść do skutku podróż papieża Franciszka do tego kraju, planowana na 5-8 marca - podał portal Vatican News.

W Rotterdamie w Holandii w poniedziałek wieczorem na ulice znów wyszli ludzie, aby protestować przeciw godzinie policyjnej, wprowadzonej przez rząd kilka dni temu w ramach walki z pandemią koronawirusa. To trzeci dzień z rzędu, w którym Holendrzy buntują się przeciwko ograniczeniom.

fot. PAP/EPA/MARCO DE SWART

 

Przewodniczący czeskiej Narodowej Agencji Sportu Milan Hniliczka zapowiedział w poniedziałek, że złoży mandat poselski po ujawnieniu, że brał udział w zamkniętej imprezie, która odbyła się niezgodnie z zasadami higieny i łamała wprowadzone przez rząd ograniczenia antyepidemiczne.

Według danych z godz. 21.00 w poniedziałek zostało zaszczepionych 65 tys. osób - co jest najwyższym wynikiem do tej pory. Szczepienia realizowało blisko 2,5 tys. punktów - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mniej niż 0,01 proc. osób, które w Izraelu otrzymały obie dawki szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer, zakaziło się koronawirusem - dowodzą wstępne dane ws. skuteczności tego środka, przedstawione w poniedziałek w komunikacie przez izraelską organizację ochrony zdrowia Maccabi.

Niektóre grupy religijne w Kanadzie świadomie naruszają przepisy o wielkości zgromadzeń podczas pandemii. W miniony weekend kościół w Waterloo otworzył się dla wiernych, mimo sądowego zakazu, a w Montrealu policja spisała ponad 200 chasydów.

Stany Zjednoczone utrzymują zakaz nałożony na większość przyjazdów ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Brazylii - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Do listy państw, z których nie można przybyć do USA, dodano RPA.

Odchodzący w poniedziałek z rządu minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa został oskarżony przez większość partii w parlamencie o dezercję i karierowiczostwo. Tymczasem w kraju odnotowano rekordowo dużą liczbę nowych zakażeń koronawirusem w trakcie weekendu - blisko 94 tys.

W ciągu ostatnich 24 godzin koronawirusem zaraziło się 4240 osób, w szpitalach zmarło natomiast 445. Wzrosła jednak do 3041 liczba pacjentów na intensywnej terapii – podała w poniedziałek francuska Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Od początku pandemii koronawirusem zaraziło się we Francji 3 057 857 osób, zmarło 73 494 chorych. 

Teleporada w podstawowej opiece zdrowotnej będzie mogła być udzielona w terminie późniejszym niż pierwszy dzień roboczy następujący po zgłoszeniu się pacjenta w celu uzyskania pomocy medycznej – zakłada projekt zmiany rozporządzenia skierowany w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji.

Uniwersytet Oksfordzki poinformował w poniedziałek, że antybiotyki azytromycyna i doksycyklina nie pomagają w leczeniu wczesnych etapów Covid-19. Badania przeprowadzono w nadziei na znalezienie leku, który pozwoli szybciej leczyć pacjentów i unikać hospitalizacji.

Lokalne władze w rejonie Mount Everestu zrezygnowały ze wszystkich ograniczeń związanych z epidemią Covid-19. Zagraniczni turyści nie muszą już posiadać aktualnego testu na koronawirusa ani przechodzić kwarantanny. Za decyzją stoi spadek wykrywanych przypadków wirusa.

Część koleżanek i kolegów z opozycji postanowiło zrobić sobie teatr polityczny, nie powinniśmy w ten sposób działać, bo to może zniechęcać Polaków do szczepień - mówił szef KPRM Michał Dworczyk, komentując serię konferencji prasowych KO ws. programu szczepień.

Jakie grupy migrantów i na jakich zasadach będą miały zapewniony dostęp do szczepień przeciw COVID-19 – takie pytanie skierował do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Radomscy radni wyrazili w poniedziałek zgodę na użyczenie pomieszczeń dla szpitala tymczasowego. Jest to kolejny krok w kierunku podpisania umowy dotyczącej uruchomienia w Radomiu tego rodzaju placówki dla osób chorych na COVID-19.

W związku z pandemią koronawirusa, która sparaliżowała ruch pasażerski w wielu krajach, lotnisko w Kantonie na południu Chin stało się w 2020 roku najruchliwszym portem lotniczym świata - podały w poniedziałek miejscowe media, powołując się na zarząd lotniska.

Unia Europejska będzie wymagała od firm farmaceutycznych produkujących szczepionki przeciw Covid-19 na terytorium Wspólnoty, by rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar eksportu tych preparatów do krajów trzecich - poinformowała w poniedziałek komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Na niektórych przejściach granicznych między Czechami a Niemcami tworzyły się w poniedziałek kolejki w związku z wprowadzonym przez stronę niemiecką obowiązkiem posiadania zaświadczeń o negatywnych wynikach testów na koronawirusa. Od niedzieli Czechy są dla RFN krajem najwyższego zagrożenia epidemicznego.

W najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane - podkreślił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Specjalista chorób zakaźnych Serge Morand ostrzega w poniedziałkowym wywiadzie dla francuskiego portalu Atlantico, że świat czekają nowe pandemie, a ich rozwojowi sprzyjają przemysłowa hodowla zwierząt i ocieplanie się klimatu. "Musimy się przygotować" - podkreśla ekspert.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 592 zgony z powodu Covid-19 i wykryto 22 195 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Liczba zaszczepionych osób przekracza 6,5 mln.

W gminie Nordre Follo pod stolicą Norwegii, Oslo, potwierdzono w poniedziałek osiem kolejnych przypadków zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa. Łącznie jest ich 25 i zostały wykryte w miejscowym domu opieki oraz przedszkolu.

Pierwsi pacjenci 80+, którzy zarejestrowali się na szczepienia przeciw COVID-19, otrzymali dawki szczepionek w punkcie uruchomionym w Szpitalu Południowym - podał w poniedziałek stołeczny ratusz. Do końca tygodnia szpital zamierza zaszczepić blisko 1,8 tys. seniorów.

Niemiecki rząd kupił lekarstwo na bazie przeciwciał do walki z koronawirusem, które ma pomóc w obliczu niedoboru szczepionek przeciw Covid-19. Niemcy będą pierwszym krajem UE, który zastosuje lek, z jakiego korzystał wcześniej były prezydent USA Donald Trump - informuje Deutsche Welle.

Europejska Agencja Leków powinna szybko ogłosić, czy można używać rosyjskiej szczepionki Sputnik przeciwko koronawirusowi - oświadczył w poniedziałek szef wydziału do spraw służby zdrowia we włoskim regionie Lacjum Alessio D'Amato. W ten sposób przedstawiciel władz regionu z siedzibą w Rzymie odniósł się do opóźnień i redukcji dostaw szczepionek zachodnich koncernów.

- Żadne decyzje w sprawie obostrzeń nie zapadły - powiedział w poniedziałek po południu w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik rządu Piotr Müller, dementując tym samym informacje radia RMF o luzowaniu restrykcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie poluzowanie obostrzeń? "Żadne decyzje nie zapadły"


W tym tygodniu zaplanowano 206 969 szczepień populacyjnych – podano w poniedziałek na twitterowym koncie #SzczepimySię. Od poniedziałku formalnie ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują seniorzy 70+.

Szczepionka firmy Moderna, zwana mRNA-1273, jest skuteczna na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa - podał amerykański koncern w poniedziałkowym oświadczeniu.

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek dodatkowe restrykcje dotyczące podróży z zagranicy do Unii Europejskiej, przedstawiając je jako odpowiedź na "nowe warianty koronawirusa i niestabilną sytuację zdrowotną na świecie".

Zdaniem KE państwa członkowskie powinny wprowadzić dodatkowe środki, aby zapewnić bezpieczne podróżowanie do UE. Dotyczy to osób podróżujących z ważnych powodów, obywateli UE i rezydentów długoterminowych, a także członków ich rodzin, a także osób podróżujących z krajów, dla których zniesiono ograniczenie w podróżowaniu.

Ku naszemu zaskoczeniu i wbrew deklaracji szefa KPRM Michała Dworczyka o zaproszeniu wszystkich sił politycznych, nie zostaliśmy zaproszeni na wtorkowe spotkanie w kancelarii premiera dotyczące szczepień przeciw COVID-19 - powiedział PAP wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko.

Lotnisko Kraków Airport wprowadza od wtorku możliwość komercyjnego wykonania szybkiego testu antygenowego bezpośrednio przed lotem. To odpowiedź na wprowadzenie przez Królestwo Niderlandów wymogu posiadania przez podróżnych negatywnego wyniku takiego testu.

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek szczegóły propozycji wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE. Kolorem tym mają być oznaczane te obszary, gdzie liczba infekcji przekracza 500 osób na sto tysięcy w okresie dwóch tygodni.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest 270 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim – 42, a najmniej w województwach lubuskim i opolskim – po pięć. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa wprowadza przepisy dotyczące wsparcia m.in. sektora dostawców energii cieplnej, sektora kolejowego, lotniczego, a także kinematografii.

W związku z szerzeniem się nowych wariantów koronawirusa Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę graniczną. Wymóg posiadania negatywnego testu i samoizolacji dotyczy osób przybywających z około 200 krajów, w tym z Polski.

W prowadzonej przez miasto Opole szkole podstawowej nr 25 wykryto zakażenia koronawirusem. Rzeczniczka miasta Katarzyna Oborska-Marciniak poinformowała, że na kwarantannę wysłano 46 uczniów. Obecność SARS-CoV-2 potwierdzono też u nauczyciela przedszkola.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 74 lekarzy, 63 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 12 dentystów, 5 farmaceutów, 6 ratowników medycznych i 4 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Nie jest dobrze, że plan nie jest realizowany; Pfizer ograniczył dostawy szczepionek; to ogromny problem dla wszystkich ponieważ opóźnia to pokonanie koronawirusa, a każdy dzień walki z nim kosztuje nas majątek - podkreślił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Financial Times".

Władze regionu Madrytu podjęły w poniedziałek dalsze kroki w walce z trzecią falą koronawirusa. Ponad 200 funkcjonariuszy policji miejskiej pilnuje przestrzegania nowych ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców. Z powietrza ulice stolicy monitorują drony. Nowe restrykcje będą obowiązywały do 8 lutego włącznie - poinformowały władze miasta na stronach internetowych.

Warto zaszczepić najmłodszych przeciw grypie, bo zaszczepionych jest ich poniżej jeden procent. To ważne również w kontekście ich powrotu do szkół - zwracają uwagę eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Przed południem dotarł do magazynu w Polsce kolejny transport 365 tys. dawek szczepionek Pfizera - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Kolejny transport planowany jest w przyszłym tygodniu - według zapowiedzi producenta będzie to 320 tys. dawek.

Podkarpacka policja prowadzi obecnie jedno postępowanie wyjaśniające dotyczące restauratora, który mimo zakazu otworzył lokal i serwuje klientom posiłki - podała w poniedziałek podkom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Instytut Pasteura w Paryżu poinformował w poniedziałek, że zawiesza prace nad jednym ze swych projektów szczepionek przeciwko Covid-19, opartym na zmodyfikowanej szczepionce przeciw odrze. Również amerykańska firma Merck wstrzymała badania nad dwiema szczepionkami.

Przewodnicząca KE rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezesem firmy farmaceutycznej AstraZeneca Pascalem Soriotem w sprawie ogłoszonych przez nią opóźnień w dostawach szczepionek do UE. KE oczekuje, że firma wywiąże się z zobowiązań zawartych w umowie.

System zdalnej pracy oraz nauki dla urzędników i obywateli (SZPoN) powstanie do września 2021 r. Będzie wspomagał współpracę między urzędami, jak i kontakty między administracją a obywatelami - zapowiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski.

Na Dolnym Śląsku w poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów w grupie 80-latków. Kontynuowane są również szczepienia drugą dawką osób z grupy zero - wynika z informacji zebranych przez PAP.

Prokuratura oceni, czy właściciel klubu nocnego otwartego w sobotę w centrum Poznania, popełnił przestępstwo - poinformowała w poniedziałek policja. Z kolei poznański sanepid prowadzi postępowanie administracyjne ws. otwarcia kawiarni i restauracji.

Rząd Antonia Costy skierował do władz placówek oświatowych w Portugalii wskazówki dotyczące prowadzenia lekcji w okresie epidemii koronawirusa. Wynika z nich, że zamknięte w piątek na 15 dni szkoły nie zostaną otwarte przed drugą połową lutego, a zajęcia będą prowadzone w trybie online.

Krajowy Sztab Operacyjny, który kieruje w Bułgarii walką z pandemią Covid-19, opowiedział się w poniedziałek za stopniowym rozluźnianiem restrykcji przeciwepidemicznych.

Na naradzie z udziałem premiera Bojko Borisowa oceniono, że sytuacja w kraju rozwija się w dobrym kierunku, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch tygodni po raz pierwszy od dwóch miesięcy odnotowywano przeciętnie poniżej 100 zachorowań na 100 tys. osób.

Sztab postanowił, że od 1 lutego uczniowie klas 5-12 pójdą do szkoły. Będą oni uczęszczać na zajęcia naprzemiennie: dwa tygodnie w szkole i dwa tygodnie w domu na zdalnym nauczaniu.

Od lutego ponownie zostaną otwarte siłownie, hale sportowe, szkoły tańca i sklepy w centrach handlowych.

Policja sporządziła wniosek do sądu o ukaranie właścicieli pubu w centrum Gdyni, który działał stacjonarnie. W weekend funkcjonariusze przeprowadzili łącznie kilkaset kontroli autobusów, sklepów, restauracji i siłowni.

Z 1070 szkół podstawowych, w których uczą się dzieci w klasach I-III w woj. podkarpackim, zajęcia stacjonarne zawieszono w czterech z nich, w tym w jednej całkowicie, w trzech – częściowo. Powodem są pozytywne wyniki testów na COVID-19 u nauczycieli i uczniów.

Dane epidemiczne są lepsze. Oby była to stała tendencja – powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ekspert powoli otwierałby drzwi różnych sektorów i godził się na aktywność w reżimie sanitarnym.

We wsi Ciche na Podhalu w sobotę mimo obostrzeń została otwarta znana dyskoteka "Casanova". Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu wszczęła postępowanie w tej sprawie - poinformowała w poniedziałek szefowa placówki Jolanta Bakalarz.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce prawie 8,1 mln osób. Ostatniej doby wykonano 19 945 testów, w tym 6527 testów antygenowych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce wykonano dotąd 707 474 szczepienia przeciw COVID-19 – wynika z danych zamieszczonych w poniedziałek na rządowej stronie internetowej gov.pl.

Duża nielegalna impreza odbyła się pomimo obostrzeń w jednym z lokali w centrum stolicy. W sobotę bawiło się na niej - według policji - kilkadziesiąt osób. - Funkcjonariusze skierowali w tej sprawie wnioski do sądu i sanepidu o ukaranie - poinformował w poniedziałek podinspektor Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Mamy 2419 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 38 kolejnych osób. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 1 478 119. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 35 401 osób.

Jeżeli tylko będzie taka możliwość, to podejmiemy decyzje, które będą z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych i dopuszczenie do sytuacji powrotu dużej liczby zachorowań jest po prostu nieracjonalne – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 14 544 osoby,1467 pacjentów jest pod respiratorami, czyli o 15 mniej niż w niedzielę - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Po odwołaniu wtorkowego transportu szczepionek Moderny, kiedy ustalimy szczegóły tego, z czym właściwie musimy się liczyć będziemy - jeśli będzie taka konieczność - modyfikowali harmonogram szczepień. Na razie harmonogram nie zmienia się - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Na Ukrainie od poniedziałku obowiązują złagodzone restrykcje przeciwepidemiczne. Otwarto szkoły, restauracje, kina, siłownie. Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow ocenił, że statystyka dotycząca sytuacji epidemicznej jest "dosyć optymistyczna".

- Otrzymaliśmy informację, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana i została przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend - przekazał w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. - Kolejny raz producent w ostatniej chwili informuje o zmianie terminu dostawy - dodał.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. Kolejna ich pula miała trafić do naszego kraju w tym tygodniu.

Szaf Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaprosił opozycję na "merytoryczną dyskusję o Narodowym Programie Szczepień". Spotkanie ma się odbyć we wtorek o godz. 9:00.

W lutym jest szansa na powrót do szkół większej liczby uczniów. Na razie analizujemy sytuację epidemiologiczną – powiedział na antenie Polskiego Radia Łódź nowy wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

To nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń - ocenił w poniedziałek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem znoszenie ograniczeń powinno nastąpić po zaszczepieniu zdecydowanej większości osób powyżej 70. roku życia.

W tym tygodniu dostarczymy do punktów szczepień w całej Polsce łącznie ok. 440 tys. szczepionek przeciwko COVID-19, ok. 150 tys. z nich to będą szczepionki na drugą dawkę - powiedział w poniedziałek prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek przeciwko COVID-19 bezpośrednio od producentów - mówił w poniedziałek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Opóźnienia w dostawach szczepionek mogą sprawić, że Japonia osiągnie odporność stadną na Covid-19 dopiero w październiku, czyli dwa miesiące po planowanych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – uważa pracujący w Londynie analityk Rasmus Bech Hansen.

Oznaczałoby to porażkę planu premiera Yoshihide Sugi, który zapowiedział, że Japonia otrzyma do połowy 2021 roku wystarczającą liczbę dawek, by można było zaszczepić wszystkich mieszkańców. Szczepienia mają ruszyć pod koniec lutego.

Osoby cierpiące na przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, tzw. POChP, mają mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI). Jednak dla życia tych osób ewentualna infekcja SARS-CoV-2 jest znacznie bardziej ryzykowna.

Szczepionka Moderny w poniedziałek trafi do czterech szpitali węzłowych: w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że szczepionka będzie przeznaczona do szczepień populacyjnych, czyli m.in. dla seniorów.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. Kolejna ich pula ma trafić do naszego kraju w tym tygodniu.

Prawie milion uczniów w pięciu regionach Włoch wraca w poniedziałek do szkół średnich po tygodniach zdalnej nauki. To między innymi rezultat złagodzenia restrykcji w Lombardii, gdzie anulowano czerwoną strefę, a z nią przepisy w sprawie częściowego lockdownu.

Gimnazjaliści i licealiści dołączą do uczniów szkół podstawowych, którzy już wcześniej wznowili naukę po przerwie świąteczno-noworocznej.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador ujawnił w niedzielę że test wykazał, iż jest zakażony koronawirusem. Dodał, że ma łagodne objawy i jest pod opieką lekarzy. Obrador ma rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Jak podał w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Niemczech zwiększyła się o 217 i wyniosła 52 087. Zarejestrowano też 6 729 nowych zachorowań co zwiększyło ich łączną liczbę do 2 141 665.

W Stanach Zjednoczono przekroczono w niedzielę próg 25 milionów wykrytych przypadków koronawirusa - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 sięga w USA blisko 420 tysięcy.

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. 

Więcej informacji tutaj.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie