Irlandia Północna. Ponad połowa mieszkańców chce referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii

Świat
Irlandia Północna. Ponad połowa mieszkańców chce referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii
Flickr/Jennifer Boyer
Irlandczycy z północy chcą referendum

Mieszkańcy Irlandii Północnej chcą referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie "The Sunday Times". Głosowanie miałoby się odbyć w ciągu pięciu najbliższych lat. Sondaż na temat przyszłości Wielkiej Brytanii przeprowadzono również w Anglii, Walii i Szkocji.

Za przeprowadzeniem referendum w ciągu najbliższych 5 lat opowiedziało się 51 proc. badanych. Co prawda, za zjednoczeniem Irlandii jest według sondażu 42 proc. mieszkańców, lecz 11 proc. pozostaje niezdecydowanych. W przypadku referendum te głosy mógłby być decydujące.

 

Zjednoczenia Irlandii chciałoby 47 proc. mieszkańców poniżej 45. roku życia. Spora grupa osób jest przekonana, że dojdzie do tego w ciągu 10 lat - tak zagłosowało 48 proc. ankietowanych.

 

ZOBACZ: Irlandia Płn. liberalizuje aborcję i zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe

 

Wyniki badania nie spodobały się urzędującej premier Irlandii Północnej Arlane Foster. Decyzję o przeprowadzeniu referendum nazwała "absolutnie bezmyślną". Jak powiedziała na antenie Sky News, najważniejsza dla Irlandii Północnej jest walka z pandemią. Foster nie wyklucza referendum choć - jak twierdzi - najlepsze byłoby pozostanie w Zjednoczonym Królestwie. - Mogę przedstawiać argumenty za Zjednoczonym Królestwem każdego dnia, ponieważ są to argumenty racjonalne, logiczne i zwycięskie - dodała premier Arlane Foster. 

 

Szkocja chce niezależności

 

Za niepodległością Szkocji opowiedziało się 49 proc. jej mieszkańców, przeciw było 44. proc, a 7 proc. jest niezdecydowanych. Gdy ankieterzy wykluczyli niezdecydowanych, za niepodległością głosowało 52 proc. mieszkańców. 

 

dsk/zdr/ The Sunday Times, thejournal.ie
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie