Południowoafrykańska i brazylijska mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Świat
Południowoafrykańska i brazylijska mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
"W Wielkiej Brytanii jest 77 znanych przypadków wariantu południowoafrykańskiego"

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w niedzielę, że w jego kraju wykryto dotychczas 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa. Wyjaśnił, że wszystkie związane są z podróżami do RPA i obecnie są ściśle monitorowane.

Hancock dodał, że w Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa, ale takich przypadków jest znacznie mniej, bo tylko 9. Są one także pod szczególną kontrolą.

 

77 potwierdzonych przypadków wariantu południowoafrykańskiego

 

- W Wielkiej Brytanii jest 77 znanych przypadków wariantu południowoafrykańskiego - powiedział Hancock w telewizji BBC - Są pod bardzo ścisłą obserwacją. Ulepszyliśmy też śledzenie kontaktów zakażonych osób, tak żeby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego rodzaju wirusa".

 

ZOBACZ: Europa zaostrza restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone msze św.

 

Minister podkreślił, że wszystkie znane przypadki dotyczą osób, które przyjechały z Afryki Południowej lub miały kontakt z kimś, kto stamtąd przybył.

 

"Mam nadzieję, że szkoły zostaną otwarte przed Wielkanocą"

 

Hancock wyraził także nadzieję, że szkoły, które są zamknięte dla większości uczniów od 5 stycznia w ramach krajowego lockdownu, będą mogły zostać ponownie otwarte na początku kwietnia. Podkreślił jednak, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

 

ZOBACZ: Szef WHO: do Afryki nie dotarła ani jedna zachodnia szczepionka

 

- Mam nadzieję, że szkoły zostaną otwarte przed Wielkanocą. Ale musimy patrzeć na dane, musimy obserwować wpływ programu szczepień - oświadczył dla telewizji Sky News.

 

Szef resortu zaznaczył również, że Wielkiej Brytanii nadal daleko do złagodzenia narodowej kwarantanny pomimo dowodów na to, że ograniczenia obniżają wskaźnik zakażeń koronawirusem. - Istnieją pierwsze dowody na to, że lockdown zaczyna zmniejszać liczbę zakażeń. Ale jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego, aby była ona wystarczająco niska, bowiem wskaźnik zakażeń był niewiarygodnie wysoki - powiedział.

 

W sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia informowało o 1348 kolejnych zgonach i 33 552 nowych infekcjach. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie