Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 23 stycznia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 23 stycznia
PAP/Radek Pietruszka
Polscy lekarze podczas wykonywania testów wymazowych w szkole podstawowej w Bratysławie. Niemal 70 polskich medyków wspiera słowacką służbę zdrowia

Mamy 6322 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 346 kolejnych osób. Liczba zajętych respiratorów wynosi 1477, a w szpitalach przebywa 14 528 pacjentów chorych na COVID-19. Ostatniej doby wykonano 44 490 testów.

Mamy 6322 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (936), kujawsko-pomorskiego (644), wielkopolskiego (600), śląskiego (529), pomorskiego (513), zachodniopomorskiego (477), dolnośląskiego (414), lubelskiego (378), warmińsko-mazurskiego (361), łódzkiego (348), małopolskiego (250), podlaskiego (218), lubuskiego (166), podkarpackiego (159), opolskiego (95), świętokrzyskiego (90) - przekazało Ministerstwo Zdrowia. 

 

 

Z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 264 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 470 879/35 253 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 528 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1477 pacjentów jest pod respiratorami – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 151 łóżek i 2860 respiratorów.

 

ZOBACZ: Europa zaostrza restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone msze św.

 

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi więc 15 623, a respiratorów – 1383.

 

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 184 639 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 5660 osób.

 

 

Szczepienia: 361 niepożądanych odczynów

 

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 222 782 chorych na COVID-19.

 

W Polsce wykonano dotąd 684 277 szczepień przeciw COVID-19 – wynika z danych zamieszczonych w sobotę na rządowej stronie internetowej. 

 

ZOBACZ: Kiedyś bano się zbydlęcenia, dziś mikroczipów

 

Z informacji tych wynika, że odnotowano 361 niepożądanych odczynów; zutylizowano 1905 dawek szczepionki.

Rejestracja dla seniorów

W piątek o godz. 6:00 ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw Covid-19. Od 15 stycznia na konkretne terminy w punktach szczepień umawiają się seniorzy 80 plus. Mają być szczepieni od 25 stycznia. 

 

ZOBACZ: Lockdown a poszanowanie obywatelskich wolności. Warzecha odpowiada Zarembie

 

- Rosną nasze obawy z powodu nowych wariantów koronawirusa - poinformowała na konferencji w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. Zapowiedziała też wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w Unii Europejskiej tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków Covid-19.

 

- Mamy powody do nadziei z powodu szczepionek, ale też powody do poważnych obaw z powodu nowych odmian wirusa. (...) Musimy zagwarantować dostawy szczepionek z firm i musimy zapewnić szybkie i efektywne wykorzystanie dostępnych szczepionek - powiedziała von der Leyen.

 

Podział na strefy

 

Zapowiedziała też wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków Covid-19. "W tych strefach wirus występuje na bardzo wysokim poziomie. Wobec osób podróżujący ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe (do punktu docelowego - red.) - powiedziała.

 

Dodała, że wszystkie nieistotne podróże z tych stref miałaby być "mocno odradzane".

 

Jak powiedziała, Komisja Europejska przedstawi propozycję dot. tych nowych stref i obostrzeń, które powinny obowiązywać w związku z nimi, a jej szczegóły zostaną przedyskutowane z krajami członkowskimi.

 

ZOBACZ: Państwa unijne będą wzajemnie uznawały swoje testy na koronawirusa

 

Zaznaczyła, ze jednocześnie kluczową kwestią pozostaje to, aby wspólny rynek nadal działał, tak więc pracownicy wykonujący ważne, służbowe podróże mieliby możliwość swobodnego przekraczania granic.

 

Brytyjska mutacja może być bardziej śmiertelna

 

Szefowa KE podkreśliła też, że w UE rosną obawy z powodu nowych odmian koronawirusa. - Mamy powody do nadziei z powodu szczepionek, ale też powody do poważnych obaw z powodu nowych odmian wirusa. (...) Musimy zagwarantować dostawy szczepionek i musimy zapewnić szybkie i efektywne wykorzystanie dostępnych szczepionek - powiedziała.

 

- Brytyjski wariant koronawirusa może być bardziej śmiertelny niż ten, który przybył do nas z Wuhan - powiedział w piątek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson cytowany przez BBC. 

 

Premier zapewnił jednocześnie, że stosowane w kraju szczepionki są skuteczne zarówno na podstawowy, jak i zmutowany wariant koronawirusa.

 

Jak z kolei uważa główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance, co do skuteczności stosowanych obecnie szczepionek wobec wariantów koronawirusa wykrytych w RPA i Brazylii pojawiają się też wątpliwości.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie