Wyrok TK ws. aborcji. Wyjaśniono, kiedy nastąpi publikacja uzasadnienia

Polska
Wyrok TK ws. aborcji. Wyjaśniono, kiedy nastąpi publikacja uzasadnienia
Polsat News

Trybunał Konstytucyjny przekazał, że uzasadnienie wyroku ws. aborcji będzie opublikowane wraz z uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych. Jak dodał, niektórzy sędziowie nie wysłali jeszcze takich wyjaśnień. Zdaniem TK, taki tryb postępowania regulują "przepisy prawa".

"Zgodnie z przepisami prawa regulującymi tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych" - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

 

Poinformował, że "pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili". Chodzi o orzeczenie TK ws. aborcji. 

 

Zdania odrębne od tej decyzji zgłosili sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski.

 

Są pisemne uzasadnienia

 

W piątek po godzinie 14:00 Trybunał Konstytucyjny podał, że wyżej wymienieni sędziowie złożyli pisemne uzasadnienia swoich zdań odrębnych.

 

"Zgłoszone zostały również przez trzech sędziów zdania odrębne do samego uzasadnienia wyroku i dwóch sędziów złożyło już pisemne uzasadnienia swoich  zdań odrębnych do uzasadnienia wyroku w sprawie K 1/20" - poinformowano.

 

Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosili sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.

 

 

Protesty po orzeczeniu TK

 

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

Decyzja TK wywołała falę protestów w całej Polsce; w mniejszej skali, niż jesienią, trwają one do teraz. 

 

ZOBACZ: Manifestacja Strajku Kobiet w Warszawie. Policja zatrzymała 11 osób

 

W środę w Warszawie m.in. w okolicy ronda de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, Sejmu, a także ronda Dmowskiego odbył się kolejny z protestów Strajku Kobiet.

 

Doszło do przepychanek policji z demonstrantami, którzy próbowali przebić się przez kordon, który utworzyła policja. Kilku osobom - po użyciu gazu łzawiącego - w tym policjantom, pomocy musiało udzielić pogotowie ratunkowe.

wka/ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie