Nowy RPO. Gowin: jeśli Senat nie poprze Wawrzyka, rozważana będzie kandydatura Rokity

Polska
Nowy RPO. Gowin: jeśli Senat nie poprze Wawrzyka, rozważana będzie kandydatura Rokity
PAP/Paweł Supernak
Wicepremier Jarosław Gowin

- Jeśli Piotr Wawrzyk, wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich, zostanie odrzucony w Senacie, koalicja rządowa będzie się zastanawiać nad następnym kandydatem; będzie też rozważany Jan Rokita - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Pomysł, by Rokita został nowym RPO przedstawił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Interii.

Sejm wybrał w czwartek Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich; jest on posłem PiS oraz wiceministrem spraw zagranicznych. Aby mógł objąć stanowisko, wymagana jest jeszcze zgoda Senatu. 

 

Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, był pytany w piątek, czy Piotr Wawrzyk nadaje się na RPO, skoro jest czynnym politykiem.

 

- Jeśli zostanie zaakceptowany przez Senat, co jest pod znakiem zapytania, bo tam stabilną większość ma opozycja, jestem przekonany, że sprosta temu wyzwaniu - mówił Gowin w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

 

Duda zasugerował, by nowym RPO został Rokita

 

Gowin zapewnił, że jest przekonany, iż "człowiek który jest tzw. bezpartyjnym fachowcem, bo taki status ma prof. Wawrzyk, na pewno zrobi wszystko co w jego mocy, żeby sprostać tym wysokim standardom, do jakich przestrzegania zobowiązany jest każdy Rzecznik Praw Obywatelski".

 

Wicepremiera dopytano, czy Jan Rokita nie byłby lepszym kandydatem na RPO. Jego kandydaturę zasugerował prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Piotrem Witwickim, redaktorem naczelnym Interii.

 

ZOBACZ: "Nie wyobrażam sobie, żebym został zaszczepiony przed moimi rodzicami". Prezydent dla Interii

 

- Nie wiem, jakie jest jego zdanie na ten temat, ale to człowiek, który zna politykę i jej realia. Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny - wyjaśniał Duda na początku stycznia.

 

"Kandydatura Rokity na pewno będzie rozważana"

 

Zdaniem Gowina, jeżeli kandydatura Wawrzyka zostanie odrzucona przez Senat, "wrócimy w ramach koalicji rządowej do rozmów, kto powinien być naszym następnym kandydatem". - Kandydatura Jana Rokity na pewno będzie rozważana - odpowiedział.

 

5-letnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła we wrześniu ub.r., ale - zgodnie z ustawą o RPO - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

 

ZOBACZ: RPO: osoba transpłciowa ma prawo do nowego paszportu z jej aktualnymi danymi

 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie