Nie żyje Papcio Chmiel, twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Miał 97 lat

Kultura
Nie żyje Papcio Chmiel, twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Miał 97 lat
Polsat News
Przez większość życia Henryk Jerzy Chmielewski związany był z Warszawą

W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Był znany jako rysownik komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Walczył w Powstaniu Warszawskim, był żołnierzem Armii Krajowej. Informację o śmierci legendarnego rysownika podał Piotr Kasiński, organizator Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Gdy miał 20 lat, został żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Jupiter". Walczył w Powstaniu Warszawskim; w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia.

 

Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi, gdzie przez kilka miesięcy pracował jako kreślarz w zakładach włókienniczych. Następnie powołano go do wojska.

 

Przygody Tytusa ukazywały się od 1957 roku

 

W 1947 roku, po powrocie do cywila, pracował jako rysownik, początkowo w "Świecie Przygód", a następnie w "Świecie Młodych". Natomiast w latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

 

ZOBACZ: Zmarła Maria Koterbska, legenda polskiej piosenki

 

Pierwszy odcinek dzieła jego życia, czyli serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, ukazał się w 1957 roku. W ciągu dekad ukazało się 31 jej części, a także kilka filmów z tymi bohaterami.

 

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A'Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów.

 

Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty" w 1966 r. Nosiła tytuł "Tytus zostaje harcerzem". Od razu zdobyła olbrzymią popularność, sprzedając się w łącznym nakładzie 660 rys. egzemplarzy. Podobnie było z następnymi tomami.

 

Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń".

 

Papciowi Chmielowi przyznawano odznaczenia

 

Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem "Urodziłem się w Barbakanie" oraz będącej drugim tomem tej biografii książki "Tytus zlustrowany".

 

W czasach Powstania Warszawskiego umieścił Tytusa, Romka i A'Tomka w komiksie z 2009 roku.

 

- Od 50 lat, czyli od czasu powstania Tytusa, chodził za mną ten temat (...) Ale jak pokazać Tytusa z jego małpimi dowcipami na tle tragicznych wydarzeń martyrologicznych, niepewności życia w każdej sekundzie, ginących kolegów, łez matek, walących się domów i niemieckich mordów? To, co narysowałem, nie może oczywiście służyć jako dokument historyczny, lecz mimo że jest fantazją, opiera się na prawdziwych wydarzeniach powstańczych - opisywał.

 

Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Prezydent: kończy się jakaś epoka

 

W 2019 r. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. "Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na jego komiksach, kończy się jakaś epoka" - napisał Duda na Twitterze.

 

 

"Bardzo, bardzo smutna wiadomość... W nocy odszedł Henryk Jerzy Chmielewski znany jako Papcio Chmiel - artysta, twórca kultowych komiksów, Powstaniec Warszawski z 7. pułku piechoty "Garłuch". Miał 97 lat. Cześć jego pamięci!" - podało Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 
Papcia Chmiela wspomina również Ministerstwo Kultury.
 

 

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie