Białoruś: 18-latkowie skazani na kolonię karną. Malowali napisy na tarczach służb bezpieczeństwa

Świat
Białoruś: 18-latkowie skazani na kolonię karną. Malowali napisy na tarczach służb bezpieczeństwa
pixabay
Dwoje 18-latków spędzi najbliższe lata w kolonii karnej

18-letnia dziewczyna i chłopak w tym samym wieku zostali skazani przez sąd w Mińsku na wyroki kolonii karnej za malowanie napisów na tarczach białoruskich służb bezpieczeństwa – poinformowało w piątek centrum praw człowieka „Wiasna”.

Safija Małaszewicz została skazana na dwa lata, a Cichon Klukocz na rok i sześć miesięcy kolonii karnej. Obojgu zarzucano poważne naruszenie porządku publicznego i niepodporządkowanie się poleceniom milicjantów. Safiję oskarżono również o obrażanie prezydenta. Na tarczach funkcjonariuszy OMON miała napisać "Starczy straszyć swój naród".

 

 

Protesty trwają od 9 sierpnia

 

Oboje uczestniczyli w akcji protestacyjnej w stolicy Białorusi 6 września 2020 r., podczas której sprejami malowali napisy na tarczach. Safija pochodzi z Mińska, a Cichon z Brześcia.

 

ZOBACZ: Białoruś. Rewizja w redakcji niezależnej agencji. Umundurowani zabrali nawet odręczne notatki

 

Od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich 9 sierpnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Władze przy pomocy struktur siłowych odpowiedziały na nie bezprecedensowymi represjami, zaś swoich krytyków przedstawiają jako instrument zachodniego spisku.

rsr/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie