Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii

Opublikowany w poniedziałek w Genewie wstępny raport niezależnego gremium ekspertów na temat globalnych działań przeciwko zagrożeniu koronawirusem głosi, iż władze Chin mogły w styczniu ubiegłego roku energiczniej egzekwować przedsięwzięcia hamujące rozwój pandemii. Śledź naszą relację "na żywo".

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Relacja na żywo
Strona odświeża się automatycznie

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 23 608 osób, na Covid-19 zmarło w szpitalach 369 chorych, a w domach opieki 287 osób według danych zbieranych od piątku - podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego 

Policjanci oraz przedstawiciele sanepidu interweniowali na jednej ze stacji narciarskich w powiecie zawierciańskim, która działała mimo obowiązujących obostrzeń; ze stoku korzystało kilkunastu narciarzy – podała we wtorek komenda w Zawierciu.

W związku z popełnionym przez właściciela stacji narciarskiej wykroczeniem zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu – zapowiadają policjanci.

W hokejowej lidze NHL odwołano pierwszy w tym sezonie mecz z powodu koronawirusa. Decyzję ogłoszono na kilka godzin przed rozpoczęciem gry w Nashville, gdzie miejscowi Predators mieli po raz drugi zmierzyć się z Carolina Hurricanes.

Wyższy Sąd Katalonii (TSJC) anulował we wtorek dekret rządu tej wspólnoty autonomicznej, zmieniający datę regionalnych wyborów parlamentarnych z 14 lutego na 30 maja. Decyzja katalońskich władz była podyktowana nasilającą się epidemią koronawirusa.

Serbia jest pierwszym europejskim krajem, który rozpoczął stosowanie chińskiej szczepionki Sinovac przeciwko Covid-19 - poinformował we wtorek serbski rząd na swojej stronie. To trzeci preparat, obok rosyjskiego Sputnika V oraz szczepionki firm Pfizer/BioNtech, który będzie wykorzystywany do szczepień w tym kraju.

Izraelski resort zdrowia opublikował we wtorek oświadczenie, w którym zaleca podawanie szczepionki przeciwko Covid-19 kobietom w ciąży i matkom karmiącym, szczególnie jeśli należą do grup ryzyka. Izrael jest jednym z niewielu krajów, w którym rekomenduje się szczepienie ciężarnych.

Terminy szczepień osób w wieku powyżej 80 lat się nie zmienią – zapewnił we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Potwierdził jednocześnie, że lekkie przesunięcie nastąpi w przypadku szczepień służb medycznych.

Była czołowa światowa tenisistka Słowaczka Dominika Cibulkova, która szczepiła się wcześniej poza kolejnością, pomagała we wtorek w Bratysławie przy testach na obecność koronawirusa. Ubrana w pełny strój ochronny przez kilka godzin wypełniała druki i sprawdzała dokumenty.

20 procent nowych zakażeń koronawirusa w Bułgarii mogła spowodować brytyjska odmiana koronawirusa, która jest znacznie bardziej zakaźna - przestrzegł we wtorek szef Krajowego Sztabu Koordynacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski.

Linie lotnicze Emirates z Dubaju oraz Etihad Airways z ZEA jako pierwsze wypróbują IATA Travel Pass, czyli aplikację mobilną ułatwiającą pasażerom bezpieczne planowanie podróży zgodnie z rządowymi wymogami związanymi z testami i szczepieniami na COVID-19 - poinformowała we wtorek IATA.

Aż 1610 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - podał we wtorek po południu brytyjski rząd. Wykryto też 33 355 nowych zakażeń koronawirusem.

Poprzednio rekordową liczbę zgonów zarejestrowano 13 stycznia i było to 1564. Wtorkowe dane oznaczają gwałtowny wzrost w porównaniu z bilansem poniedziałkowym, gdy informowano o 599 zgonach. Spadła natomiast liczba nowych zakażeń (w poniedziałek było ich 37 535).

W ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarła rekordowa liczba zakażonych koronawirusem – 218 osób, wynika z wtorkowych danych ministerstwa zdrowia w Lizbonie. Tymczasem wraz z nasileniem się zgonów i zakażeń prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zapowiedział, że władze rozważają zamknięcie szkół.

Według prezydenta Portugalii decyzja o ewentualnym zamknięciu placówek oświatowych w całym kraju może zapaść w ciągu najbliższych godzin.

W Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu (Mazowieckie) zabrakło szczepionek przeciwko COVID-19. We wtorek nie otrzymały jej osoby, które powinny dostać II dawkę. Agencja Rezerw Materiałowych zapewniła, że szczepionki dotrą do Grójca w środę.

Do 83157 wzrósł we Włoszech bilans zmarłych na Covid-19 od początku pandemii. We wtorek zanotowano 603 następne zgony i 10497 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W ciągu jednego dnia wykonano 254 tys. testów.

W trybie stacjonarnym we wtorek pracowało 15 208 przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, czyli 99,4 proc. z nich. W trybie zdalnym pracowało 28 przedszkoli, a w trybie mieszanym 64 - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 miliardów złotych jako dodatkową pulę do ponad 150 miliardów złotych, którą już otrzymali polscy przedsiębiorcy - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Szczepionkę Moderny od środy w szpitalach węzłowych otrzymają osoby z grupy zero, czyli m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali - poinformował prezes Agencji Rezew Materiałowych Michał Kuczmierowski.

W Szwecji od początku roku spada liczba zakażeń koronawirusem i pacjentów leczonych na Covid-19 w szpitalach. - Ostrożny optymizm, trzymajmy kciuki - oświadczył główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

We wtorek w Szwecji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła od piątku o 9 779, do 533 265. Na Covid-19 zmarło w tym okresie kolejnych 268 osób, łączna liczba ofiar epidemii to 10 591.

W 14 372 szkołach podstawowych w klasach I-III nauka we wtorek była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 99,5 proc. szkół podstawowych. W 16 podstawówkach w klasach I-III nauka prowadzona była w trybie zdalnym, a w 55 w trybie mieszanym.

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Johnson&Johnson może być skuteczna nawet w 100 proc. – wykazały wstępne badania kliniczne.

Z obserwacji 805 osób wynika, że szczepionka podawana w jednej dawce po 29 dniach od podania jest skuteczna w 90 proc., a po 57 dniach – nawet w 100 proc. – informuje "New England Journal of Medicine". Działania niepożądane po szczepieniu, takie jak gorączka, bóle mięśni oraz ból w miejscu ukłucia szybko znikają – zapewniają autorzy badań.

Włodarze nadmorskich miejscowości domagają się podobnego wsparcia branży turystycznej, jakie rząd kieruje do kurortów górskich. Uważają, że pomoc finansowa skierowana wyłącznie do gmin na południu kraju to nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych i samorządów.

Od początku pandemii Covid-19 w Szwajcarii i Liechtensteinie SARS-CoV-2 zakaziło się 502 191 osób, z których 8 166 zmarło - poinformował we wtorek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). W Szwajcarii od poniedziałku obowiązują nowe ograniczenia, w tym obowiązek pracy zdalnej.

Ponad 195 tys. wniosków o pomoc złożyli rolnicy w ramach wsparcia w wyniku wystąpienia epidemii COVID-19. Pomoc przyznano ponad 180 tys. rolnikom na kwotę ok. 1,2 mld zł - poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Czy szczepionki są bezpieczne? Czy szczepienia mogą pomóc uniknąć następstw choroby? – na te i inne pytania o szczepieniach przeciw COVID-19 odpowiadają badacze w ramach serii czterech filmów przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, zakażony koronawirusem, trafił do szpitala. Zapewnia, że czuje się lepiej.

"Koronawirus to bardzo zdradliwa choroba. Przebywam obecnie w jednym z lubelskich szpitali. Na szczęście czuję się już dużo lepiej. Dziękuję za każde dobre słowo i życzenia powrotu do zdrowia. Pamiętajmy o zasadzie: dezynfekcja, dystans, maseczka" - poinformował we wtorek Stawiarski na portalu społecznościowym.

Hiszpania opowiada się za wprowadzeniem w krajach Unii Europejskiej niezbędnych do przekraczania granic paszportów dla osób zaszczepionych na Covid-19 - oświadczyła hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto podczas posiedzenia Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) w Madrycie.

Przywódcy krajów UE będą debatowali na temat wprowadzenia wspólnotowych świadectw szczepień podczas nadzwyczajnej wideokonferencji w czwartek.

Wskaźnik zakaźności koronawirusa w Danii spadł w ciągu miesiąca z 1 do 0,6 - poinformował we wtorek duński minister zdrowia Magnus Heunicke. Niepokojący jest rozwój brytyjskiego szczepu, którego wskaźnik zakaźności wynosi 1,16.

We wtorek w Danii odnotowano 724 przypadki koronawirusa, to najniższy dobowy przyrost od 21 października. W ciągu doby przebadano 83 tys. próbek, z czego 0,86 było pozytywnych. Zmarły kolejne 32 osoby, łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa to 1837.

Środki z europejskiego funduszu odbudowy na pomoc dla firm dotkniętych pandemią trafią do polskiej gospodarki w okolicach trzeciego kwartału tego roku - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego wystąpienia w Złotokłosie.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przebywa pod opieką lekarzy w szpitalu z powodu Covid -19 - poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys.

Jak dowiedziała się Interia, bieżącą działalność szefostwa SLD storpedował COVID-19. Politycy mieli zająć się w najbliższych dniach m.in. wyborem nowego rzecznika prasowego. Poza Włodzimierzem Czarzastym, koronawirusa wykryto jeszcze u wiceprzewodniczącego Tomasza Treli, posła Wiesława Szczepańskiego oraz byłej rzeczniczki Anny Marii Żukowskiej.

Wszyscy naukowcy twierdzą jednoznacznie, że ważąc ryzyko niezaszczepienia się, a przyjęcia szczepionki, to ryzyko zachorowania na COVID-19 jest o wiele większe niż ryzyko powikłań poszczepiennych - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Tempo wprowadzania ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa i ich przestrzeganie miały wpływ na śmiertelność z powodu Covid-19 – wykazało badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Loranda Eotvoesa w Budapeszcie (ELTE) we współpracy z naukowcami z Australii.

Jesteśmy cały czas w momencie, w którym trudno przesądzić o otwieraniu gospodarki szerzej - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia będą podane informacje dotycząca obowiązujących obostrzeń.

Namawiam seniorów, by korzystali do zapisu na szczepienie przeciw Covid-19 przede wszystkim z infolinii 989; jest to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób zarejestrowania się na szczepienia - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Na początku lutego chcemy powtórzyć badanie przesiewowe nauczycieli - zaznaczył w trakcie wtorkowej sesji Q&A poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień minister zdrowia Adam Niedzielski

Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, że razem ze wszystkimi państwami UE wspólnie i solidarnie będziemy się zaopatrywali w szczepionki; stąd realizowana strategia; rząd podejmie decyzję, na ile będziemy trzymali się tych zasad, gdy inni ich nie dotrzymują - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jesteśmy gotowi do wprowadzenia elektronicznego potwierdzenia szczepienia, ale nie będzie to żaden paszport uznawany w przestrzeni międzynarodowej; zaszczepieni będą mogli pobrać kod QR z informacją, kiedy odbyło się szczepienie - poinformował we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Nie ma nawet takiego kierunku myślenia, żeby odejść od dobrowolności, bo ona wciąż bardzo dobrze się sprawdza - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że obecnie już więcej niż połowa Polaków deklaruje chęć zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

Nie przekreślamy zmian, które mogą pojawić się w kolejności szczepień. Jesteśmy gotowi rozważać wszystkie argumenty - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski w odpowiedzi na pytanie o szczepienia osób z niepełnosprawnościami.

Rząd przyjął strategię opartą na bezpieczeństwie pacjentów, dzięki której każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19, ma gwarancję, że otrzyma również drugą dawkę - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, nawiązując do zmniejszenia dostaw szczepionek przez firmę Pfizer.

Apelujemy do rządu o podjęcie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców i pilne ustalenie planu odmrażania gospodarki - napisała we wtorek Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedstawiciele Lewiatana proponują powołanie specjalnego zespołu z udziałem przedsiębiorców i epidemiologów, który jak najszybciej przygotuje wytyczne rozmrażania branż bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych lockdownem.

Nasz system szczepień jest elastyczny, jeśli mają się zmarnować jakieś szczepionki, szczepimy przeciw COVID-19 wszystkich, którzy są chętni - mówił doradca rządu Izraela ds. szczepień prof. Ran Balicer podczas spotkania z polsko-izraelską grupą parlamentarną.

Poinformował, że dotąd zaszczepione zostało blisko 25 proc. populacji liczącego 9 mln mieszkańców Izraela. Szczepienia odbywają się przez 7 dni w tygodniu w 300 punktach, które pracują 12 godzin na dobę.

Rząd Portugalii wprowadził we wtorek nowe restrykcje sanitarne z powodu wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. Mają być one uzupełnieniem do obowiązujących od piątku przepisów o nowym lockdownie. Tymczasem Izba Lekarska Portugalii domaga się "wprowadzenia natychmiast prawdziwej izolacji społecznej".

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od wtorku wprowadzono zakaz sprzedaży produktów spożywczych przy sklepowych ladach. Zamknięto również działające w centrach handlowych placówki gastronomiczne. Wyjątkiem są restauracje, które kierują gotowe posiłki bezpośrednio do domów klientów.

Od 25 stycznia do 28 lutego PLL LOT zawiesza rejsy z Warszawy do Duesseldorfu, Luksemburga, Mediolanu, Wiednia - poinformował przewoźnik. Powodem są przedłużające się obostrzenia w wielu krajach z powodu koronawirusa i restrykcje dla pasażerów.

Liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła pół miliona - przekazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że zaszczepiono 500,6 tys. osób.

Szczepienia w naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia. W UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny.

Kongres Polskiego Biznesu pomoże prawnie przedsiębiorcom, którzy występują "przeciwko nielegalnym działaniom rządu" i wznawiają działalność gospodarczą, a Konfederacja przystąpi w Sejmie do walki o ustawę "antylockdownową" - zapowiedział prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki.

Przewoźnik British Airways do końca stycznia zawiesił loty na trasie Londyn-Heathrow - Warszawa. W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej rejsy mogą zostać przywrócone w połowie lutego br. - poinformował we wtorek rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki.

Oddanie Szpitala Południowego w Warszawie jako tymczasowego szpitala dla pacjentów z COVID-19 nastąpi w połowie lutego, a nie, jak chciał wojewoda Konstanty Radziwiłł, jeszcze w styczniu. Obecnie trwa wyposażanie placówki w sprzęt i rekrutacja personelu.

W domach pomocy społecznej w woj. świętokrzyskim rozpoczynają się szczepienia mieszkańców przeciwko COVID-19. Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski poinformował, że z czterech tysięcy pensjonariuszy chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało trzy tysiące.

Ponad 85 proc. mieszkańców podlaskich DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Szczepienia mają potrwać do piątku. W 23 domach pomocy społecznej w Podlaskiem przebywa ponad 2,3 tys. mieszkańców, chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 zadeklarowało ponad 1,9 tys. z nich - podały we wtorek służby wojewody.

Zaplanowane na 14 lutego wybory do parlamentu Katalonii odbędą się 30 maja - wynika z dekretu władz regionu opublikowanego w dzienniku ustaw wspólnoty autonomicznej tej północno-wschodniej części Hiszpanii. Powodem decyzji jest nasilająca się epidemia Covid-19.

O formie kształcenia w czasie pandemii COVID-19 powinni decydować dyrektorzy szkół - uważają posłanki KO Krystyna Szumilas i Kinga Gajewska. Poinformowały we wtorek, że KO przygotowała projekt ustawy dotyczący tzw. baniek szkolnych, czyli formy edukacji hybrydowej.

Ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer to potencjalna katastrofa - powiedział dziennikarzom główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Wyjaśnił, że może to uniemożliwić wyszczepienie odpowiedniej części populacji przed trzecią falą pandemii.

40 proc. osób opowiedziało się za zaostrzeniem istniejących środków w celu powstrzymania pandemii Covid-19 w Niemczech, a 21 proc. jest za utrzymaniem dotychczasowych ograniczeń - wynika z sondażu instytutu badań opinii YouGov na zlecenie niemieckiej agencji prasowej dpa. Tylko 13 proc. chciałoby zaprzestania lockdownu, a 17 proc. jego złagodzenia.

 

Nowy polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu; rząd w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, zaproponuje szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

W Korei Południowej potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia mutacją koronawirusa pochodzącą z Brazylii. Wszystkie osoby przybywające z tego kraju do Korei Płd. będą po przylocie badane – podała we wtorek agencja Yonhap.

W związku z rozpowszechnianiem się we Francji bardziej zaraźliwego brytyjskiego wariantu koronawirusa, Wysoka Rada Zdrowia Publicznego (HCSP) zaleca unikanie stosowania masek ochronnych z tkanin wytwarzanych domowymi sposobami.

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział we wtorek w Senacie, że pandemia Covid-19 zmusza do jedności w kraju, także w rządzie. Tak uzasadnił konieczność kontynuowania pracy przez jego gabinet, osłabiony w wyniku opuszczenia koalicji przez ugrupowanie Italia Viva.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował we wtorek, że poddał się samoizolacji do niedzieli po otrzymaniu ostrzeżenia z aplikacji mobilnej służby zdrowia dotyczącej Covid-19, że mógł mieć kontakt z kimś, kto uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7 mln 865 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 48 408 testów, w tym 16 735 testów antygenowych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Mamy 4 835 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 291 kolejnych osób. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 1 443 804. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 33 698 osób.

Miasto Poznań i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL), zgodnie z zapowiedziami z ub. roku, przedłużyły obniżkę czynszów dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię branż do końca marca 2021 roku – poinformował poznański magistrat. - Sytuacja wielu przedsiębiorców nie tylko się nie poprawiła, ale jest jeszcze gorsza niż jesienią - podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Martwi nas każda utracona szczepionka przeciw COVID-19, natomiast mamy jeden z najniższych poziomów zutylizowanych szczepionek w UE i na świecie - powiedział we wtorek prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 15 667 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1582 pacjentów jest pod respiratorami – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 694 łóżka i 2887 respiratorów.

12 sióstr zakonnych przebywających w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych jest zakażonych koronawirusem – poinformowała za pośrednictwem KAI Archidiecezja Łódzka. Trzy siostry są hospitalizowane. Klasztor objęty jest kwarantanną, obowiązuje zakaz odwiedzin.

W ramach konsultacji rozporządzenia ws. szczepień wprowadzono zmiany w grupie, która była tam od początku w etapie pierwszym, czyli służbach mundurowych; nastąpiło doprecyzowanie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk odnosząc się do objęcia prokuratorów szczepieniami w ramach grupy I.

- Nowe warianty koronawirusa oznaczają, że jeszcze nie wygraliśmy z pandemią i jesteśmy od tego jeszcze daleko - powiedziała we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

"200 polskich lekarzy i przedstawicieli służb medycznych pojedzie na Słowację, gdzie pomogą w procesie testów na COVID" - przypomniał we wtorkowym wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Powszechne testowanie Słowaków rozpoczęło się 18 stycznia i potrwa do 27 stycznia.

Za karygodne uważam to, co rząd "zrobił cichaczem", czyli zmianę kolejności szczepień - powiedział we wtorek lider PO Borys Budka. Jego zdaniem szczepienie prokuratorów i funkcjonariuszy CBA przed osobami przewlekle chorymi jest nieuczciwe.

Mamy ponad 100 tys. mieszkańców domów pomocy społecznej i całodobowych placówek. Spośród nich chęć szczepienia wyraziło 70 proc. - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z obawy przed zamieszkami w związku z inauguracją Joe Bidena część waszyngtońskich restauratorów wstrzymała działalność i kolejny już raz w tym roku zabiła deskami okna. Branża z wytęsknieniem oczekuje końca epidemii Covid-19 i inauguracji nowego prezydenta USA, licząc na powrót turystów.

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 11 369 zakażeń koronawirusem i 989 zgonów osób, u których zdiagnozowano Covid-19 - poinformował we wtorek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Dzięki pomiarom poziomu mitochondrialnego DNA w próbce krwi można przewidzieć, czy zakażona wirusem SARS-CoV-2 osoba będzie wymagała intensywnej opieki medycznej – informuje pismo "JCI Insight".

Na świecie narasta obawa przed nowym wariantem koronawirusa odpowiedzialnym za duży wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii. Rozprzestrzenia się także inny wariant SARS-CoV-2, po raz pierwszy wykryty w RPA. Kolejny odkryto w Brazylii. Według ekspertów nowe odmiany wydają się bardziej zakaźne, ale nie powodują cięższego przebiegu Covid-19.

W poniedziałek do kraju przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. Nie wszystkie szpitale węzłowe, które miały rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu Pfizer-BioNTech, otrzymały produkt. W konsekwencji w niektórych placówkach wstrzymano szczepienia pierwszą dawką.

Operowanie chorych na COVID-19 to wyzwanie - infekcja pogarsza stan ogólny chorego, leczenie jest z reguły dłuższe i wymaga dodatkowych środków ostrożności – wskazuje chirurg prof. Damian Ziaja ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Planowane pierwotnie na 25 stycznia spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premierami krajów związkowych w sprawie przedłużenia lockdownu i wprowadzenia nowych ograniczeń, odbędzie się już dzisiaj (wtorek).

Laureat Oscara, włoski reżyser Giuseppe Tornatore nakręcił trzy spoty zachęcające do szczepień przeciwko koronawirusowi. Powstały na zamówienie rządowego komisarza do spraw pandemii. Pierwszy zaprezentowany krótki film ma wyjątkowo sugestywny przekaz i formę.

Siedem na dziesięć małych i średnich firm skarży się na kłopoty spowodowane koronakryzysem - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Ponad jedna czwarta średnich firm i co dziesiąty mikroprzedsiębiorca bez wahania upomina się o należności.

398 977 Amerykanów zmarło od wybuchu epidemii na Covid-19, a liczba ta wzrosła w poniedziałek o 1445 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Z powodu niedostatku szczepionek na koronowirusa gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wystąpił w poniedziałek z pomysłem bezpośredniego zakupu preparatu od firmy Pfizer. Wymaga to zgody władz federalnych.

Nowa administracja utrzyma restrykcje na przyjazdy ze Strefy Schengen, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii - przekazała w poniedziałek Jen Psaki, która od 20 stycznia będzie rzeczniczką Białego Domu. Wcześniej prezydent Donald Trump ogłosił, że przestaną one obowiązywać 26 stycznia.

Brazylia rozpoczęła w poniedziałek ogólnokrajowy program szczepień przeciwko COVID-19, dystrybuując dawki szczepionki z chińskiej firmy Sinovac Biotech po uzyskaniu pozwolenia na jej użycie w trybie pilnym, tempo szczepień będzie zależało od jej dostaw- informuje ministerstwo zdrowia.

Opublikowany w poniedziałek w Genewie wstępny raport niezależnego gremium ekspertów na temat globalnych działań przeciwko zagrożeniu koronawirusem głosi, iż władze Chin mogły w styczniu ubiegłego roku energiczniej egzekwować przedsięwzięcia hamujące rozwój pandemii. Eksperci krytykują również Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) za to, że do 30 stycznia nie zadeklarowała międzynarodowego stanu pogotowia.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że od 26 stycznia zniesione będą nałożone w marcu restrykcje wjazdu do Stanów Zjednoczonych obejmujące podróżnych przybywających ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Brazylii.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie