E-recepta na najsilniejsze leki gotowa w kilka minut. Tak działają internetowe przychodnie

Polska
E-recepta na najsilniejsze leki gotowa w kilka minut. Tak działają internetowe przychodnie
Pixaby/Ajale
Silne psychotropowe leki dostępne na wyciągnięcie ręki

Silne psychotropowe leki dostępne na wyciągnięcie ręki - reporterka programu "Raport" Monika Gawrońska zdobyła recepty na proszki, których przyjmowanie powinno być pod szczególną kontrolą specjalistów. Wszystkie recepty pochodzą z legalnego źródła.

Silny, opioidowy lek przeciwbólowy, uzależniający lek z grupy benzodiazepin i lek na ciężkie stany depresyjne - połączenie ich mogłoby dać śmiertelnie niebezpieczną mieszankę.
 
- Może dojść do zespołu serotoninowego, który objawia się zaburzeniami świadomości, gorączką - no jest takim dość poważnym stanem, nawet zagrażającym życiu, tutaj trzeba zdecydowanie uważać na interakcję tych leków - powiedział dr Sławomir Murawiec, psychiatra.
 
Winne e-recepty?
 
W styczniu tego roku ówczesny minister zdrowia wprowadza usługę e-recept. Ma być szybciej i łatwiej. E-recepty zalewają polski rynek - według danych Ministerstwa Zdrowia od stycznia tego roku lekarze wystawili ponad 350 milionów takich recept - to tak jakby każdy Polak, niezależnie od wieku, dostał 9 recept w ciągu 10 miesięcy.
 
 
- Chaos, który aktualnie mamy i w który będzie się nasilał w najbliższym czasie sprawia, że będą pojawiały się osoby, które będą żerować na zapaści ochrony zdrowia - powiedział Michał Gontkiewicz, przedstawiciel Okręgowej Izby Lekarskiej. 
 
I nawet na wspomnianych e-receptach niektórzy chcą zarobić. 
 
Internetowa konsultacja
 
Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: e-recepty pojawia się kilkadziesiąt ofert tzw. e-przychodni, które oferują wypisywanie leków online. Po wypełnieniu krótkiego formularza, płacimy za wypisanie recepty i zamawiamy wspomniane leki w trzech różnych e- przychodniach. Każdy z tych leków wymaga konsultacji z lekarzem - ta możliwa jest przez telefon lub za pośrednictwem okna czatu. W odpowiedzi dziennikarze "Raportu" otrzymali e- receptę. Nikt nie zapytał o stan zdrowia.
 
- Wypisanie recepty, udzielenie porady powinno być w miarę możliwości zbliżona do zwykłej wizyty - jeżeli pacjent nie ma możliwości wideo wizyty - to chociaż rozmowa telefoniczna, ale tak, żeby być pewnym komu wypisujemy receptę, bo to jest pierwsza podstawowa kwestia, następnie kolejne kwestie dotyczą oceny stanu psychicznego, sytuacji pacjenta, jego potrzeb zdrowotnych - powiedział dr Murawiec.
 
Nikt z trzech e-przychodni nie skontaktował się z osobiście z dziennikarzami i nie przeprowadził konsultacji. Recepty zrealizowano w aptekach bez problemu.
 
Wideo: E-recepta na najsilniejsze leki gotowa w kilka minut
  
 
 
dsk/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie