500-letni obraz ukryty w szafie w sypialni. Muzeum nie wiedziało o jego zniknięciu

Świat
500-letni obraz ukryty w szafie w sypialni. Muzeum nie wiedziało o jego zniknięciu
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Zbawiciel świata" był schowany w jednej z szaf w sypialni.

Policjanci z Neapolu odnaleźli w jednym z mieszkań kopię obrazu Leonarda da Vinci. "Zbawiciel świata" był schowany w jednej z szaf w sypialni. Za kradzieżą dzieła sztuki stoi prawdopodobnie międzynarodowa organizacja handlarzy.

„Obraz został znaleziony w sobotę dzięki genialnej i sumiennej operacji policyjnej” - powiedział prokurator z Neapolu Giovanni Melillo w wywiadzie dla agencji prasowej AFP.

 

36-letni właściciel mieszkania został zatrzymany przez policję. Obraz był schowany w szafie, w sypialni. 

 

Tajemnicze zniknięcie

 

Kopia "Zbawiciela świata" prawdopodobnie została stworzona przez jednego z uczniów Leonarda da Vinci. Obraz jest częścią kolekcji muzeum DOMA San Domenico Maggiore. Nikt nie zauważył jednak kradzieży, ponieważ pokój, w którym znajdowało się dzieło, nie był otwierany przez ostatnie miesiące ze względu na pandemię koronawirusa.

 

ZOBACZ: Obraz Łempickiej sprzedany. Rekord na polskim rynku aukcyjnym

 

Nie wiadomo, kiedy doszło do kradzieży. Włodarze twierdzą, że znajdował się wśród zbiorów jeszcze w styczniu. Śledczy nie znaleźli żadnych śladów włamania. „Jest prawdopodobne, że była to kradzież zlecona przez organizację zajmującą się międzynarodowym handlem dziełami sztuki” - powiedział Melillo. 

 

Najdroższy obraz w historii

 

Oryginalny "Zbawiciel świata" autorstwa Leonarda da Vinci został namalowany w latach 1506-1513. W 2017 roku dzieło zostało sprzedane na aukcji za ponad 450 mln dolarów. 

dsk/sgo/ bbc.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie