USA: orangutan został "panem mamą". Niezwykła historia z zoo

Świat
USA: orangutan został "panem mamą". Niezwykła historia z zoo
Fiver, der Hellseher/wikimedia/CC BY-SA 4.0
Na wolności samce orangutanów sumatrzańskich nie zajmują się potomstwem

Niezwykłe fotografie opublikowało zoo w Denver (USA). Na zdjęciach uchwycono czułość, z jaką samiec orangutana sumatrzańskiego podjął się opieki nad swoją dwuletnią córką po śmierci jej matki. Zazwyczaj męskie osobniki tego ssaka nie zajmują się potomstwem, ale Berani został "panem mamą".

Nie jest pewne, w jaki sposób zginęła samica Nias. Przedstawiciele zoo oczekują na wyniki sekcji zwłok, którą zlecono weterynarzom z College of Veterinary Medicine & Biomedical Services z Uniwersytetu Stanu Kolorado. Wiadomo już jednak, że jej córka o imieniu Cerah nie pozostanie bez opieki. Zajął się nią ojciec.

 

Orangutan został "panem mamą"

 

- Na wolności samce orangutanów nie zajmują się potomstwem. Obserwowanie, jak Berani staje się "panem mamą" jest niezwykle rzadką sytuacją - napisali na Facebooku pracownicy zoo w Denver. Sytuację zaobserwowano miesiąc po tym, jak 2-letnia małpka niespodziewanie straciła swoją mamę, która odeszła w wieku 32 lat. 

 

ZOBACZ: Opanowały rzymskie Koloseum. Zwierzęta czują się swobodnie, gdy zabrakło ludzi

 

- Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak radzi sobie nasza mała Cerah, nasi opiekunowie z radością informują, że Berani wziął na siebie odpowiedzialność i zajął się nią - czytamy.

 

Opiekunowie twierdzą, że Berani jest czuły i opiekuńczy wobec córki. - Nosi ją, pociesza, a nawet przytula, kiedy śpi - piszą, dodając, że samiec stara się pomagać jej we wszystkim - Cerah nie mogła wymarzyć sobie lepszego taty - podkreślają.

 

Nosi ją, pociesza, a nawet przytula

 

Na uroczych zdjęciach opublikowanych przez zoo widzimy m.in. jak Cerah skubie podbródek taty. Uchwycono także moment, w którym wspólnie się kołyszą, a także chwilę, gdy się przytulają. 

 

For everyone wondering how our little Cerah is doing, our keepers will tell you that we are so fortunate that her dad...

Opublikowany przez Denver Zoo Wtorek, 12 stycznia 2021

 

Opiekę nad 2-letnim zwierzęciem Berani sprawuje wspólnie z jej 10-letnią siostrą Hesty, która "bawi się z małą przez cały dzień". - Cała trójka trzyma się razem i wspólnie idą do przodu - piszą przedstawiciele zoo.

rsr/ Daily Mail, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie