Ukarani za łamanie obostrzeń wygrywają w sądach. W Warszawie to połowa rozpatrzonych spraw

Polska
Ukarani za łamanie obostrzeń wygrywają w sądach. W Warszawie to połowa rozpatrzonych spraw
Pixabay
W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarejestrowanych jest 100 spraw dotyczących skarg na decyzje Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie

Kara za brak maseczki, naruszanie zakazu zgromadzeń czy złamanie zasad kwarantanny - od tych decyzji sanepidu obywatele odwołują się w sądach. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarejestrowano 100 takich spraw, a rozpoznano 18. Połowę z pozytywnym skutkiem dla ukaranego.

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarejestrowanych jest 100 spraw dotyczących skarg na decyzje Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczących kar pieniężnych za łamanie obostrzeń. 
 
Połowa skarg odrzucona
 
Do tej pory rozpoznano 18 z nich. - W 9 przypadkach sąd odrzucił skargi, w 5 przypadkach uchylił decyzję organu I i II instancji oraz w 4 przypadkach sąd stwierdził nieważność decyzji I i II instancji - poinformował polsatnews.pl Dominik Niewirowski, z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Chodzi o kary od 5 do 30 tys. zł.
 
Większość złożonych skarg dotyczy kar za naruszenie zakazu przemieszczania (ok. 40 spraw). Za naruszenie obowiązku kwarantanny zarejestrowanych jest ok. 30 spraw, za naruszenie obowiązku zakrywania ust i nosa ok. 15 spraw, ok. 5 dotyczy nakazu poddania się obowiązkowej kwarantannie. Również ok. 5 spraw dotyczy nieprzestrzegania organizowania zgromadzeń.
 
Do sądu zgłoszona została także sprawa nałożenia kary finansowej na przedsiębiorcę za niezastosowanie się do czasowego ograniczenia prowadzenia działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej. 
 
Obowiązujące obostrzenia
 

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń - jak przypomniała KPRM - są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń.

 

Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz.

 

W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw.

 

Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków.

 

ZOBACZ: Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. Pozostałe obostrzenia przedłużone

 

Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie.

 

Zamknięte pozostają boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie.

 

Po przyjeździe do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym. 

 

Od 18 stycznia wraca nauczanie stacjonarne w klasach I-III w szkołach podstawowych.

 
pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie