Ruszają zapisy na szczepienia dla seniorów. Sprawdź, gdzie są punkty szczepień

Polska
Ruszają zapisy na szczepienia dla seniorów. Sprawdź, gdzie są punkty szczepień
PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH / gov.pl
Na szczepienie przeciw COVID -19 od piątku mogą się umawiać osoby powyżej 80 lat

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia lat, tydzień później ruszą zapisy dla osób powyżej 70 lat. Osoby te będą szczepione od 25 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie według PESEL.

Seniorzy powyżej 80. roku życia od 15 stycznia będą mogli umawiać termin szczepienia na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Tydzień później, czyli od 22 stycznia, będą umawiani w ten sam sposób będą seniorzy powyżej 70 lat.

 

Szczepienia tej grupy wiekowej ruszą 25 stycznia. Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Gminy do 15 stycznia mają udostępnić specjalną infolinię w tej sprawie dla swoich mieszkańców.

 

ZOBACZ: Nie tylko papież Franciszek. Bendedykt XVI też się zaszczepi

 

Na szczepienie takie osoby nie potrzebują e-skierowania, bo jest ono wystawiane automatycznie w systemie rejestracji, według PESEL. Nie ma ono kodu, jak inne skierowania.

 

Pacjent, by zarezerwować termin szczepienia będzie mógł zadzwonić na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.

 

Mapa punktów szczepień

 

Drugim sposobem jest umówienie się elektronicznie wykorzystując Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). DO IKP można się też zalogować wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.

 

Trzecim sposobem zarezerwowania terminu szczepienia jest umówienie w punkcie szczepień.

 

Według danych NFZ do 5 stycznia w Polsce do szczepienia populacyjnego zgłosiło się i zostało potwierdzonych niemal 6 tys. punktów szczepień. Ich lista znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

 

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 13 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na temat całego procesu możliwości umawiania się na wizytę.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie