Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o zarejestrowanych podczas ostatniej doby 64 025 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 1 110 zgonach z powodu COVID-19 w Brazylii. Natomiast w Wielkiej Brytanii minister spraw wewnętrznych Priti Patel zapowiedział, że restrykcje, wprowadzone ze względu na pandemię, są wystarczające, ale będą ostrzej egzekwowane.

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

We Francji w ciągu ostatniej doby wykryto 23 852 nowe infekcje SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 232 chorych - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Rośnie liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, w tym tych wymagających leczenia na intensywnej terapii.

Według mediów część pracowników czeskiego Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) zostali zaszczepieni przeciw Covid-19 poza kolejnością. W Czechach szczepieni są obecnie pracownicy służby zdrowia z pierwszej linii walki z epidemią. Minister zdrowia Jan Blatny w środę nie wykluczył dymisji w SZU.

W piątek o godz. 13:00 odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem na temat powrotu uczniów do szkół - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Rząd Danii ogłosił w środę przedłużenie restrykcji do 7 lutego w związku z "niezwykle niepokojącym" przyrostem przypadków brytyjskiego szczepu koronawirusa. Spotykający się w pracy proszeni są o poddawanie się testom raz w tygodniu.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides w środę stanowczo przypomniała państwom UE, że zobowiązały się do nienegocjowania na własną rękę zakupu szczepionek przeciw Covid-19. Wezwała też do regularnego i dokładnego informowania o liczbie zaszczepionych osób - pisze AFP.

W Izraelu od początku pandemii o 25 proc. wzrosło występowanie przemocy domowej, o 20 proc. liczba dzieci zagrożonych sytuacją kryzysową, a o 32 proc. liczba wniosków o zasiłek dla seniorów - pisze w środę dziennik "Haarec", powołując się na dane zgromadzone przez pomoc społeczną.

Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w zarejestrowaniu się na szczepienie przeciw COVID-19, mogą liczyć na pomoc wolontariuszy z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - zapewniła w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w środę wprowadzenie trwającego wstępnie miesiąc lockdownu w całym kraju. Zastrzegł, że placówki oświatowe pozostaną otwarte, podobnie jak najważniejsze instytucje państwowe. Nie przewidziano też ograniczeń w ruchu granicznym.

W USA pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło ponad 10 mln osób, czyli ok. 3 proc. populacji kraju - poinformowało w środę Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). W całym kraju dostarczono blisko 30 mln dawek szczepionek.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zanotowano rekordową liczbę nowych infekcji koronawirusem. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że od wtorku służby medyczne potwierdziły ich ponad 38 tys.

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi chce karać centra szczepień przeciw Covid-19 za szczepienia wykonywane poza kolejnością. Grzywny miałyby wynosić do 10 tys. euro. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął w środę rząd. Ma to związek z zaszczepieniem poza kolejnością tenisistki Dominiki Cibulkovej.

Rząd nie pracuje nad nowym rozporządzeniem ws. zakazów w ruchu lotniczym, a to, które obowiązuje, wygasa 13 stycznia - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Oznacza to, że od czwartku przestanie obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z W. Brytanii i Irlandii Północnej.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI), producent opracowanej w Rosji szczepionki przeciwko Covid-19 - Sputnik V poinformował w środę, że porozumiał się z koncernem farmaceutycznym Uniao Quimica w sprawie dostaw do Brazylii 150 mln dawek preparatu.

Drugi rok pandemii Covid-19 może być trudniejszy niż pierwszy, biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, szczególnie na półkuli północnej, gdzie krążą bardziej zakaźne warianty - oświadczyła w środę Światowa Organizacja Zdrowia.

Turecki regulator medyczny warunkowo dopuścił do użytku w tym kraju szczepionkę przeciw Covid-19, produkowaną przez chińską firmę Sinovac - poinformowała w środę agencja Anatolia. W czwartek mają się rozpocząć szczepienia w całym kraju.

Izrael rozpoczął w środę szczepienie przeciw Covid-19 osób od 50. roku życia. Ministerstwo zdrowia precyzuje plany wydawania tzw. zielonego paszportu obywatelom, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki, co umożliwi im udział w imprezach kulturalnych czy sportowych.

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano rekordowe liczby zgonów osób z Covid-19 oraz nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 156 chorych i zarejestrowano ponad 10,5 tys. infekcji - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Rząd Norwegii ogłosił w środę, że zamierza wszystkich przyjezdnych testować na Covid-19 od razu na granicy zamiast do 24 godzin po ich przybyciu. Powodem są podejrzenia o unikanie badań przez podróżnych m.in. z Polski.

- 15 stycznia otwieramy rejestrację szczepień dla osób powyżej 80 lat i uruchamiamy formularz zgłoszenia dla wszystkich powyżej 18 roku życia. 22 stycznia to z kolei otwarcie rejestracji dla osób powyżej 70 roku życia. (…) 3 dni później, 25 stycznia, rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia, zgodnie z tym, jak się w poprzednich dniach zarejestrowali - ogłosił pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. - Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 będzie można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień - dodał. Oba systemy zdalne zostaną uruchomione o północy z czwartku na piątek.

Nie ograniczamy żadnych zamówień na szczepionki składanych przez szpitale, zamówienia wpływają do nas i są natychmiast realizowane. Podobnie system dystrybucji szczepionek będzie obsługiwał zamówienia weekendowe - oświadczył w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w środę rozszerzenie obowiązującego już w Tokio stanu wyjątkowego na siedem kolejnych prefektur. Łączna liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w kraju przekroczyła tego dnia 300 tys. - podała agencja Kyodo.

Jednoizbowy parlament Portugalii, Zgromadzenie Republiki, wydłużył w środę do 30 stycznia obowiązujący od listopada stan wyjątkowy z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa.

Wstępne dane pokazują, że pierwsza z dwóch wymaganych dawek szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez firmy Pfizer/BioNTech ogranicza infekcje o 33-60 proc. 14 dni po podaniu - poinformowały we wtorek wieczorem izraelskie ministerstwo zdrowia i kasy chorych. Według ministerstwa zdrowia pierwsza dawka zmniejsza infekcje o 50 proc. - przekazała telewizji Keszet 12 dr Szaron Alroj-Prajs, szefowa departamentu zdrowia publicznego w resorcie. Zaznaczyła, że dane są wstępne i oparte na wynikach testów na obecność koronawirusa zarówno wśród tych, którzy otrzymali szczepionkę, jak i tych, którzy jej nie otrzymali.

Na rok więzienia skazał Sąd Okręgowy w Łodzi mężczyznę, który w marcu ub r. mimo podejrzenia zakażenia koronawirusem oddalił się ze szpitala. 54-letni Adam K. oskarżony był o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Wyrok w toczącej się od października ub. r. sprawie zapadł w środę.

Władze Chin zgłosiły w środę 115 nowych przypadków Covid-19 – najwięcej od ponad pięciu miesięcy. Powiększa się ognisko zakażeń w otaczającej Pekin prowincji Hebei, a domową kwarantanną objęto już ponad 28 mln mieszkańców czterech chińskich miast.

W Watykanie w środę rozpoczęła się kampania szczepień przeciwko Covid-19 - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Punkt szczepień urządzono w atrium Auli Pawła VI.

U trzech pacjentów na Węgrzech wykryto obecność pochodzącego z Wielkiej Brytanii szczepu B1.1.7 koronawirusa - poinformowała w środę naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller.

Wójt podpoznańskiej gminy Komorniki Jan Broda zaapelował do lekarzy rodzinnych, by ci włączyli się do akcji szczepienia mieszkańców przeciwko COVID-19. Według obecnych danych w 30-tysięcznej gminie będzie działał tylko jeden mobilny punkt szczepień.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie ma chętnych do szczepienia w 30-tysięcznych Komornikach. Wpłynęło jedno zgłoszenie

Według wstępnych obliczeń w efekcie pandemii COVID-19 liczba noclegów hotelowych podróżnych zagranicznych i krajowych spadła w Niemczech w ubiegłym roku w porównaniu z rokiem 2019 o 40 proc., do rekordowo niskiego poziomu 299 mln - podał w środę Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Duński parlament Folketing ograniczy do połowy lutego działalność; część głosowań i debat z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa zostanie odroczona - poinformował w środę przewodniczący izby Henrik Dam Kristensen. - Rząd zdecydował, że z podjęciem części decyzji można poczekać - oświadczył Dam Kristensen.

Zwiększenie wsparcia dla pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej - takie m.in. rozwiązanie zakłada nowelizacja tzw. ustawy covidowej, którą w środę jednogłośnie przyjął Senat.

Kilkaset osób zaszczepionych w Hiszpanii przeciwko Covid-19 zostało zainfekowanych koronawirusem - wynika z szacunków madryckiej agencji Europa Press, powołującej się na statystyki regionalnych służb sanitarnych. Tymczasem rośnie grono ekspertów wzywających rząd do ogłoszenia lockdownu.

Do tej pory w Polsce wykonano 309 620 szczepień. Do kraju trafiło 1 051 830 dawek szczepionki – wynika z infografiki zamieszonej w środę na rządowym profilu #SzczepimySię na Twitterze.

W Szwecji cztery starsze i schorowane osoby zmarły po przyjęciu szczepionki na Covid-19. Łącznie zgłoszono podejrzenie wystąpienia 96 niepożądanych skutków u 38 zaszczepionych osób - poinformowała Szwedzka Agencji ds. Produktów Medycznych.

Rząd Włoch chce przedłużyć stan wyjątkowy do końca kwietnia - powiedział w środę minister zdrowia Roberto Speranza w Izbie Deputowanych. Ostrzegł, że na początku roku doszło do ogólnego pogorszenia się sytuacji pandemicznej w kraju.

Około 140 osób manifestowało we wtorek wieczorem przed belgijskim ministerstwem sprawiedliwości w Brukseli domagając się poluzowania ograniczeń dotyczących uczestnictwa w mszy św. Zgodnie z obowiązującymi obecnie restrykcjami epidemicznymi w nabożeństwach może brać udział do 15 osób.

 

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni obostrzenia powinny być mniejsze, a na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku 80 proc. z nich “zacznie znikać” - powiedział w środę w Money.pl minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Nie ma potrzeby zamykania szkół we Francji, ale należy wprowadzić nowe środki restrykcyjne, aby spowolnić dalsze infekcje koronawirusem, a zwłaszcza rozprzestrzenianie się wariantu brytyjskiego – powiedział w środę główny doradca naukowy rządu Jean-Francois Delfraissy.

Mamy 9053 nowe przypadki koronawirusa - przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 481 chorych na Covid-19, w tym 364 mających schorzenia współistniejące.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 13 stycznia


Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 553 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1606 jest pod respiratorami – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 31 969 łóżek i 2949 respiratorów. Oznacza to, że w całym kraju pozostaje wolnych 15 416 łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 1343 respiratorów.

Prezydent Armenii Armen Sarkisjan trafił do szpitala z dwustronnym zapaleniem płuc, wywołanym przez zakażenie koronawirusem – poinformowała w środę służba prasowa głowy państwa.

Prezydent Indonezji Joko Widodo otrzymał w środę pierwszą w kraju dawkę chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Trzeci najludniejszy kraj Azji rozpoczął tym samym masową akcję szczepień. Procedura medyczna, przeprowadzona w pałacu prezydenckim w Dżakarcie, była transmitowana na żywo przez telewizję.

Fot. PAP/EPA/Agus Suparto / HANDOUT

Blisko 56 proc. respondentów mówi "nie" ogólnopolskiej kwarantannie i nie chce jej wydłużenia - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, którego wyniki opublikowano w środowej "Gazecie Wyborczej".

Jestem wolontariuszem służby zdrowia od lat i będę nim dalej, także na rzecz szczepień przeciw COVID-19, ale nie na apel ministra zdrowia, który nie może mnie uczyć etyki - powiedział w środę Krzysztof Materna, zaszczepiony w WUM pod koniec grudnia 2020 r.

Szczepionka opracowana przez chiński koncern Sinovac wykazała skuteczność 50,4 proc. w zapobieganiu Covid-19 w badaniu klinicznym trzeciej fazy w Brazylii – ogłosił we wtorek prowadzący testy instytut Butantan. Wcześniej informowano o skuteczności 78 proc.

To jest farsa, jak rząd w nieudolny sposób próbuje kompensować Polakom skutki epidemii, co jest jego dzisiaj podstawowym zadaniem i trudno dziwić się ludziom, że dostają już po prostu białej gorączki, zastanawiają się co dalej będzie i są w stanie zaryzykować wszystko - powiedział w programie "Graffiti" lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.  

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział w środę, że obostrzenia związane z pandemią Covid-19 nie zostaną całkowicie zniesione w lutym, zaś ograniczenia kontaktów będą konieczne w RFN przez kolejne 2-3 miesiące.

W środę zaprezentujemy kalendarz dostaw szczepionek i kalendarz szczepień do końca marca, pokażemy, ile osób będzie szczepionych w poszczególnych tygodniach - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

Szczepimy w tempie takim jak Niemcy, ogranicza nas brak szczepionki, a nie możliwości organizacyjne - podkreślił w środę w rozmowie z Onetem szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

Przedwczesne porody są częstsze u kobiet ciężarnych zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z odsetkami w ogólnej populacji ciężarnych – wynika z analizy danych z dwóch dużych rejestrów. Pracę na ten temat, jeszcze przed zrecenzowaniem, zamieszcza portal MedRxiv.

Podczas drugiej fali pandemii większe są szanse przeżycia najciężej chorych z COVID-19 - sugerują badania walijskich anestezjologów. Wykazały one, że w Walii na oddziałach intensywnej terapii przeżywa ponad połowa pacjentów.

Niepewność związana z Covid-19 sprawiła, że przybyło chętnych do oszczędzania na czarną godzinę - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

W Stanach Zjednoczonych padł we wtorek tragiczny rekord epidemii - w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa 4470 Amerykanów. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w USA 380 tysięcy.

Roman Prymula, były minister zdrowia i doradca premiera Czech Andreja Babisza, uczestniczący we wtorek w czesko-izraelskiej konferencji ekspertów na temat systemu szczepień, powiedział , że izraelski system nie jest skomplikowany i to stanowi jego siłę.

Do wtorku w Polsce zaszczepiło się przeciw COVID-19 przeszło 300 tys. osób. Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia, tydzień później dla seniorów powyżej 70 lat.

Sędzia federalny nakazał we wtorek Departamentowi Sprawiedliwości USA opóźnienie co najmniej do 16 marca egzekucji dwóch mężczyzn skazanych za morderstwa, aby umożliwić im powrót do zdrowia po zakażeniu COVID-19. Wyroki miały być wykonane w tym tygodniu.

Mieszkańcy największej kanadyjskiej prowincji Ontario od północy ze środy na czwartek będą mieli obowiązek zostać w domach – poinformował we wtorek premier prowincji Doug Ford. Rząd prowincji wprowadza stan wyjątkowy.

Obecne restrykcje koronawirusowe w Wielkiej Brytanii są wystarczająco twarde, ale policja będzie je bardziej rygorystycznie egzekwować - zapowiedziała we wtorek minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Poinformowała, że jak dotychczas policja nałożyła prawie 45 tys. kar grzywny za łamanie obowiązujących przepisów.

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o zarejestrowanych podczas ostatniej doby 64 025 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 1 110 zgonach z powodu Covid-19 w Brazylii. Zdaniem ministerstwa, kraj walczy z odrodzeniem się pandemii. 

Mamy 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. W Polsce zakażone są 1244 osoby. Odnotowano 16 zgonów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie