UE kupi rosyjskie szczepionki? "Prowadzone są wstępne rozmowy"

Świat
UE kupi rosyjskie szczepionki? "Prowadzone są wstępne rozmowy"
PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU
W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, pytana o szanse dla Sputnika V na unijnym rynku, odpowiedziała, że każdy taki produkt musi otrzymać autoryzację EMA, aby zostać dopuszczonym do obrotu

KE poinformowała we wtorek, że Europejska Agencja leków (EMA) prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem szczepionki przeciw Covid-19 - Sputnik V. Firma nie zdecydowała się jeszcze złożyć wniosku o dopuszczenie preparatu na rynek unijny.

- Obecnie prowadzone są rozmowy pomiędzy firmą (produkująca szczepionkę Sputnik V - PAP) a EMA. Firma nie złożyła jeszcze wniosku o dopuszczenie (jej produktu) na rynek. EMA prowadzi rozmowy wstępne z rosyjskim producentem szczepionki. Na tym etapie jesteśmy - oznajmił rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker podczas konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Szczepionka dla młodych opracowywana w Rosji? Trwają testy na 150 ochotnikach

 

Jedynym krajem UE, który rozważał wdrożenie u siebie produkcji i stosowanie rosyjskiej szczepionki, były Węgry. Pod koniec ubiegłego roku Budapeszt ogłosił jednak, że będzie kupować szczepionki przeciw Covid-19 poprzez mechanizm zamówień UE albo bezpośrednio od Chin. Wycofał się natomiast z pomysłu zamawiania szczepionek w Rosji, argumentując, że kraj ten ma niewystarczające moce produkcyjne.

 

"Pełna transparentność"

 

W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, pytana o szanse dla Sputnika V na unijnym rynku, odpowiedziała, że każdy taki produkt musi otrzymać autoryzację EMA, aby zostać dopuszczonym do obrotu. - Pełna transparentność, wszystkie dane muszą być przekazane - podkreśliła. Dodała, że najważniejsze jest, aby UE dostarczała obywatelom bezpieczne i skuteczne szczepionki. Przypomniała też, że w kontraktach z koncernami Unia zabezpieczyła w sumie więcej dawek niż potrzeba do zaszczepienia całej europejskiej populacji. - W portfolio mamy 2,3 mld dawek - poinformowała.

 

De Keersmacker podał we wtorek, że UE podpisała dotychczas kontrakty z sześcioma koncernami farmaceutycznymi i zakończyła wstępne rozmowy z dwoma.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie