Fatalna jakość powietrza w woj. śląskim. Normy przekroczone o kilkaset procent

Polska
Fatalna jakość powietrza w woj. śląskim. Normy przekroczone o kilkaset procent
Polsat News
Normy jakości powietrza w niektórych miastach woj. śląskiego są przekroczone o kilkaset procent

Normy jakości powietrza w większości dużych miast woj. śląskiego zostały przekroczone w poniedziałek rano o sto lub kilkaset procent. Zgodnie z zaleceniami przy tak złej jakości powietrza nie powinno się wychodzić z domów. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

W większości dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czujniki Airly wskazują przekroczenie normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. W Rybniku są przekroczenia o 137 proc., a niewiele mniej (136 proc.) w powiecie bieruńsko-lędzińskim - informuje "Dziennik Zachodni".

 

W Gliwicach z kolei skażenie PM2,5 wynosi 564 proc. normy, z kolei stężenie PM10 - 807 proc. W Zabrzu dane de wynoszą 519 proc. (PM2.5) i 422 proc. (PM10).

 

ZOBACZ: Polski Alarm Smogowy policzył wymianę kopciuchów. Jest gorzej niż źle

 

Ryzyko astmy i zawału

 

Wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu negatywnie wpływa na drogi oddechowe. Może powodować kaszel, trudności z oddychaniem czy zadyszkę, zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. W dłuższej perspektywie czasu zwiększa ryzyko astmy oraz reakcji alergicznych.

 

Z kolei długie narażenie na kontakt z pyłem PM2,5 zwiększa ryzyko zawału, a także przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych, szczególnie płuc.

 

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 lat, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę i alergicy powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni i ograniczyć uprawianie sportu na zewnątrz.

 

Darmowa komunikacja miejska w Krakowie.

 

W Krakowie 11 stycznia wprowadzono bezpłatną komunikację miejską "ze względu na prognozowane przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10." - podaje portal Kraków.pl.

 

⚠🚌🚊🚏 11 stycznia 2021 roku będzie obowiązywać BEZPŁATNA KOMUNIKACJA MIEJSKA ze względu na prognozowane przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10.

Opublikowany przez Kraków PL Niedziela, 10 stycznia 2021

 

Usługa będzie obowiązywać "na terenie Krakowa i gmin sąsiadujących, do których kursują autobusy aglomeracyjne". Dopuszczalne normy smogowe już teraz zostały przekroczone trzykrotnie. Tendencja ma się utrzymywać w najbliższych dniach.

zdr/ml/ Dziennik Zachodni, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie