Nowe prawo w Portugalii. Można kogoś wywłaszczyć w zw. z odbudową gospodarki po koronakryzysie

Świat
Nowe prawo w Portugalii. Można kogoś wywłaszczyć w zw. z odbudową gospodarki po koronakryzysie
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Congerdesign
Przed wywłaszczeniem władze będą musiały uzasadnić, że przejmowany teren ma wysoką "użyteczność publiczną"

Rząd Portugalii uchwalił przepisy, na podstawie których państwo będzie mogło wywłaszczyć obywateli w sytuacji wyższej konieczności związanej z planem odbudowy gospodarki po koronakryzysie - ogłosił w piątek socjalistyczny gabinet premiera Antonia Costy.

Zgodnie z nowym prawem osoba pozbawiana przez państwo nieruchomości powinna otrzymać odszkodowanie. Nie będzie jednak mogła sprzeciwić się oddaniu państwu terenu w sytuacji "wyjątkowej potrzeby" dotyczącej realizacji priorytetowych inwestycji dla wychodzącej z kryzysu gospodarki.

 

ZOBACZ: Jak pandemia odbija się na gospodarce? Bank Światowy opublikował raport

 

Przed wywłaszczeniem obywatela władze będą musiały uzasadnić, że przejmowany teren ma wysoką "użyteczność publiczną".

 

Zgodnie z nowymi przepisami nieruchomość może zostać przejęta przez państwo w sytuacji, gdy przebiegają tam ważne dla użyteczności publicznej sieci związane z przesyłem energii, z transportem lub istotne z punktu widzenia ekologii.

 

Wywłaszczenie tylko w "wyjątkowych sytuacjach"

 

Uchwała rządu przewiduje, że wywłaszczenie może nastąpić tylko w "wyjątkowych sytuacjach" i musi być "należycie uzasadnione, przy jednoczesnym zachowaniu praw, wolności i gwarancji obywatelskich".

 

Uchwała gabinetu Costy jest wykonaniem ustawy przyjętej przez parlament Portugalii 12 września 2020 roku, w której izba upoważniła władze kraju do "terminowej realizacji" inwestycji priorytetowych dla odbudowy gospodarki po epidemii Covid-19.

emi/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie