Ile osób zostało zaszczepionych? Najnowsze dane

Polska
Ile osób zostało zaszczepionych? Najnowsze dane
Polsat News
"Mamy zaszczepionych 157 tys. osób z grupy 0" - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia

- Mamy zaszczepionych 157 tys. osób z grupy 0, jest to personel medyczny, niemedyczny i farmaceuci - przekazał Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dzień wcześniej ministerstwo informowało o 140 tys. zaszczepionych.

W Polsce 27 grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni). W pierwszej kolejności, w tzw. grupie zero, szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

Przed południem KPRM poinformował na Twitterze o 160 359 zaszczepionych osobach. 

 

 

W czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w rozmowie z reporterką Polsat News, że dotychczas zaszczepiono w Polsce 157 tys. osób. - Wzrost (w ciągu minionej doby, 140 tys. - red.) nie jest tak duży, ale wczoraj mieliśmy święto - wskazał.

 

Jak zapowiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szczepienia pierwszej grupy, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejnością. Mogło do nich dojść w pięciu kolejnych szpitalach

 

Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punkcie szczepień. Jak powiedział Andrusiewicz, najpierw szczepieni będą seniorzy powyżej 70. roku życia.

 

WIDEO: rozmowa reporterki Polsat News z rzecznikiem resortu zdrowia

  

W środę z kolei Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna.

 

Andrusiewicz powiedział, że Polska jeszcze w styczniu pozyska 70 tys. dawek tej szczepionki, a do końca marca 800 tys. Pozwoliłoby to na zaszczepienie 400 tys. osób.

zdr/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie