Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 3 stycznia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 3 stycznia
PAP/EPA/ANSA/MASSIMO PERCOSSI
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca ubiegłego roku

"Mamy 5739 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia. Zmarło 61 osób z wirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii zakaziło się 1 mln 318 562 ludzi. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie 29 119 osób.

Zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (903), pomorskiego (705), kujawsko-pomorskiego (673), zachodniopomorskiego (518), wielkopolskiego (495), warmińsko-mazurskiego (376), łódzkiego (292), śląskiego (288), dolnośląskiego (246), lubelskiego (207), małopolskiego (200), podlaskiego (171), lubuskiego (169), podkarpackiego (118), opolskiego (100), świętokrzyskiego (77). 201 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

 

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce 7 mln 45 448 osób. Ostatniej doby wykonano 29 tys. 618 testy, w tym 8 tys. 213 testów antygenowych.

 

 

Blisko 16 tys. osób w szpitalach

 

W szpitalach przebywa 16 tys. 786 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem; 1 tys. 602 jest pod respiratorami. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 33 tys. 854 łóżka i 2 tys. 976 respiratorów.

 

W kraju pula wolnych łóżek - jak pokazują dane MZ - wynosi 17 tys. 68, a respiratorów - 1 tys. 374. Na kwarantannie - jak przekazało MZ - przebywa 139 tys. 967 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 6 tys. 555 osób.

 

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 mln 63 tys. 93 chorych na COVID-19.

 

 

Zaszczepieni aktorzy

 

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejnością. Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna i Magda Umer na liście

 

Komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się byłego premiera, europosła SLD Leszka Millera. O zaszczepieniu przeciw COVID-19 poinformowała też aktorka Krystyna Janda.

 

W sobotę Polsat News podał informację, że na liście osób zaszczepionych w puli z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego są także aktor Wiktor Zborowski oraz satyryk i reżyser Krzysztof Materna, a przyjęcie pierwszej dawki szczepionki potwierdziła również córka Jandy, aktorka Maria Seweryn.

 

Można rozcieńczać szczepionkę

 

W Polsce rozpoczęły się szczepienia preparatem produkcji koncernu Pfizer/BionTech o nazwie Corminaty. Pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki Corminaty jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Producent zalecał podawanie pięciu dawek, mimo iż w praktyce z jednej fiolki można uzyskać nawet do 7 dawek szczepionki.

 

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego szczepionka Comirnaty jest podawana domięśniowo po rozcieńczeniu jako cykl dwóch dawek (po 0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni. Pojedyncza dawka dedykowana dla jednego pacjenta powinna wynosić 0,3 ml.

 

Trzecia fala koronawirusa

 

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni oraz zmęczenie. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i śmierć z powodu infekcji są osoby w podeszłym wieku, mające obniżoną odporność oraz pacjenci z innymi przewlekłymi chorobami.

 

ZOBACZ: Chińska szczepionka na koronawirusa. "Korzyści przewyższają ryzyko"


Choroba COVID-19 została po raz pierwszy rozpoznana przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła na tyle gwałtownie, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca ogłosiła stan pandemii na świecie. Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca tego roku.

ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie