Prof. Kołodko: chciałbym się zaszczepić jak najszybciej, ale zgodnie z obowiązującymi zasadami

Polska
Prof. Kołodko: chciałbym się zaszczepić jak najszybciej, ale zgodnie z obowiązującymi zasadami
Polsat News
Prof. Grzegorz W. Kołodko w "Gościu Wydarzeń".

- Chciałbym się zaszczepić jak najszybciej, ale na pewno zgodnie z obowiązującymi zasadami, więc pokornie czekam na swoją kolejkę - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prof. Grzegorz W. Kołodko, były wicepremier i były minister finansów. Jak dodał, w obliczu pandemii jesteśmy równi i należy postępować zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez fachowców.

Grzegorz Kępka pytał swojego gościa, co sądzi o szczepieniach poza wyznaczoną kolejnością, wymieniając przy tym byłego premiera Leszka Millera i Krystynę Jandę. - Chciałbym się zaszczepić jak najszybciej, ale na pewno zgodnie z obowiązującymi zasadami, więc pokornie czekam na swoją kolejkę - powiedział prof. Grzegorz W. Kołodko.

 

Równi w obliczu kataklizmu

 

- Nie lubię, jak ktokolwiek wykorzystuje swoją pozycję, czy to polityczną, czy medialną. Są sprawy takie, kiedy powinniśmy jednak przyjąć to, że jesteśmy równi w obliczu takiego kataklizmu, jakim jest pandemia i obowiązują zasady, które wyznaczają fachowcy, epidemiolodzy. Należy postępować zgodnie z tymi zasadami, a nie wykorzystywać to, że ma się jakąś pozycję, nazwisko albo więcej pieniędzy niż inni - powiedział komentując słowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, że w szpitalu WUM doszło do "bardzo poważnego nadużycia".

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejnością. Będzie kontrola w szpitalu WUM

 

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował w czwartek, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

 

O tym, że został zaszczepiony przeciw COVID-19 informował m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Informacja wywołała burzę w sieci z pytaniami, dlaczego polityk zaszczepił się już teraz, skoro nie jest pracownikiem ochrony zdrowia. O zaszczepieniu przeciw COVID-19 poinformowała też m.in. aktorka Krystyna Janda.

 

WIDEO: Prof. Kołodko w "Gościu Wydarzeń"

  

 

"W warunkach zagrożenia epidemiologicznego są rzeczy ważne i ważniejsze"

 

- Uważam, że polski rząd w początkowym okresie, w pierwszej fali pandemii, potknął się stosunkowo mniej razy niż inni. Z tego powodu nie ma się co cieszyć, że innym się mniej to udawało, ale my wyszliśmy relatywnie nienajgorszej z tego potężnego uderzenia Covidu-19. Sądzę, że w szczególności widać to po stronie gospodarki - mówił prof. Grzegorz W. Kołodko. Stwierdził również, że pewnie byłoby mniej zachorowań i gospodarka byłaby w lepszym stanie, gdybyśmy przestrzegali obostrzeń. 

 

Dopytywany, czy w takimi razie krytykuje protesty Strajku Kobiet, odparł: "Nie krytykuję strajków kobiet. Nie krytykuję ducha ich demonstracji. Gdybym był kobietą, to byłbym na ich demonstracjach nieustannie, a tak jestem z nimi nie ciałem, ale duchem".

 

- Mają rację. Walczą o swoje podstawowe prawa i z tego punktu widzenia każdy światły mężczyzna, człowiek musi je popierać. Natomiast w warunkach zagrożenia epidemiologicznego są rzeczy ważne i ważniejsze. I walcząc o ważne swoje ludzkie rzeczy, nie można narażać zdrowia i życia kogokolwiek innego, i własnego. Dlatego też dobrze będzie jak panie, a my z nimi, poczekamy zanim wyjdziemy na kolejne demonstracje tak długo, jak problem nie będzie we właściwy sposób rozwiązany, żeby uporać się wpierw z pandemią - dodał. 

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie