Czechy: w Nowy Rok najwyższy wskaźnik zagrożenia epidemicznego

Świat
Czechy: w Nowy Rok najwyższy wskaźnik zagrożenia epidemicznego
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
W szpitalach jest ponad 6 tys. pacjentów. 865 z nich ma ciężki przebieg Covid-19

Wskaźnik zagrożenia epidemicznego w Czechach wynosi 90 w skali od zera do 100 – podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Wzrost poziomu ryzyka do najwyższego dotąd poziomu wyznacza m.in. liczba reprodukcyjna "R", która wynosi teraz 1,44.

Liczba reprodukcyjna, pokazująca ile osób może zarazić jeden zainfekowany SARS-CoV-2 człowiek, jest jednym z czterech wskaźników, służących do wyliczenia poziomu ryzyka, od którego zależą wprowadzane przez władze restrykcje.

 

Pozostałe to dwutygodniowe wzrosty zakażeń, także wśród seniorów oraz liczba pacjentów w szpitalach.

 

Najwięcej chorych od października 

 

W Sylwestra odnotowano 13 274 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, ale jak podkreślają eksperci, w ostatni dzień roku przeprowadzono o około 10 tys. testów mniej niż w poniedziałek, wtorek i środę. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w tej chwili w Czechach zarażonych jest ponad 120 000 osób, najwięcej od końca października.

 

ZOBACZ: Nowy wariant koronawirusa obecny w Niemczech od listopada

 

W szpitalach jest ponad 6 tys. pacjentów. 865 z nich ma ciężki przebieg Covid-19. W ostatnich dniach wzrosła liczba zgonów. W środę zmarło 136 osób. Na początku listopada umierało dziennie ponad 200 osób zakażonych koronawirusem.

 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie