Zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy. Zmagała się z choroba nowotworową

Polska
Zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy. Zmagała się z choroba nowotworową
ADAM GUZ/REPORTER/East News
Jolanta Fedak podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego

Zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy i polityki społecznej. Miała 60 lat. Zmagała się z choroba nowotworową. O jej śmierci poinformowali politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

O śmierci Jolanty Fedak poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców.

 

"Bardzo smutne wiadomości na koniec tego smutnego roku. Zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy i polityki społecznej. Nie tak się umawialiśmy Jolu. Rok temu zdobyłaś upragniony mandat poselski, następna wygrana miała być z rakiem. Odeszłaś za wcześnie. Będzie Cię nam brakowało" - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz. 

 

 

"Bardzo smutna wiadomość. Panią Jolantę znałem krótko, ale zapamiętam jako osobę ciepłą i życzliwą. Na sali obrad często rozmawialiśmy o naszych opiniach w konkretnych sprawach, wiele razy stanowiska mieliśmy podobne. Kondolencje dla rodziny i przyjacół z klubu PSL. R.I.P." - napisal Artur Dziambor, wiceprezes partii KORWiN. 

 


"Nie żyje nasza koleżanka Jolanta Fedak 1960-2020. Minister Pracy i Polityki Społecznej w latach 2007-2011 w rządzie Donalda Tuska. Społeczniczka, działaczka ruchu ludowego w woj. lubuskim. Prywatnie niezwykle ciepła i dobra osoba. Zmarła po długiej walce z chorobą" - napisał Piotr Zgorzelski. 

 

"Jolanta Fedak - świetna Pani Minister, z charakterem, sercem i wiedzą, odważna i lojalna. Będzie nam Ciebie Jolu bardzo brakowało" - napisał były premier Donald Tusk. 

 

Zmarłą Jolantę Fedak pożegnała również Elżbieta Rafalska, była szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. "Dzisiaj zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy i poseł. Długo i dzielnie walczyła z chorobą. W polityce twarda i konsekwentna. W życiu otwarta i życzliwa. Jednak niedoceniona. Mam dla niej wiele szacunku i uznania, żal... Jolu, spoczywaj w pokoju. Wieczny odpoczynek..." - napisała na Twitterze.

 

"Bardzo smutna wiadomość. Z posłanką Jolantą #Fedak nieraz w przeszłości współpracowałam i mimo niejednej różnicy, która nas dzieliła, ceniłam jej rozsądek i kompetencje. Wyrazy współczucia dla bliskich oraz przyjaciół/ek politycznych" - napisała Wanda Nowicka. 

 

 

Minister pracy w rządzie Tuska

 

Jolanta Fedak była posłem obecnej kadencji wybranym z listy PSL, członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa, a wcześniej jednym z wiceprezesów NKW (2005-12).

 

W rządzie Donalda Tuska była ministrem pracy (2007-11).

 

Posłanka urodziła się 21 września 1960 r. w Łazach koło Żar (Lubuskie). Z wykształcenia była politologiem, ukończyła Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Skończyła też studia podyplomowe z administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Szczecińskim.

 

Na początku lat 90. związała się z Polskim Stronnictwem Ludowym. Przez kilka lat kierowała biurem PSL w Zielonej Górze i była bliską współpracownicą b. marszałka Sejmu Józefa Zycha. Od 2008 Fedak była szefową lubuskiego PSL.

 

W 1998 roku została wicemarszałkiem woj. lubuskiego. Za rządów koalicji SLD-PSL w latach 2001-03 była wicewojewodą lubuskim. Po rozpadzie ówczesnej koalicji została sekretarzem urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim. W latach 2015-17 była prezesem Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

 

 

 

 

 

 

 

 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie