Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Leszek Szymański
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W przyszłym tygodniu w Watykanie rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Nie wiadomo jeszcze, czy szczepieniu podda się papież Franciszek. Tymczasem w Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 55 649 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1194 kolejne zgony. Od początku pandemii zdiagnozowano tam już ponad 7,6 mln przypadków Covid-19. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Słowacji zdecydował w czwartek o wprowadzeniu w nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 roku kolejnych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Obowiązywać będzie zakaz składania wizyt domowych, zamknięte zostaną ośrodki narciarskie i hotele.

W czwartek wykryto w kraju 6315 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Po tym rekordowym przyroście infekcji rząd premiera Igora Matovicza wprowadził nowe ograniczenia, których wcześniej domagali się eksperci.

105-letnia kobieta z włoskiego regionu Lacjum wyzdrowiała z Covid-19 i w sylwestra opuściła po miesiącu szpital - poinformowała w czwartek służba zdrowia w mieście Palestrina. Podkreślono, że to wspaniała wiadomość na zakończenie 2020 roku.

Stan kobiety o imieniu Maria był poważny i dlatego spędziła miesiąc w szpitalu przeznaczonym dla osób zakażonych koronawirusem.

Ostatniej nocy 2020 roku obowiązują w Czechach ograniczenia związane z pandemią Covid-19. Zakazane są spacery po godz. 21 i picie alkoholu w miejscach publicznych. Straż miejska i policja mają głównie upominać łamiących przepisy, a nie karać.

Na sylwestrowych prywatnych spotkaniach może być tylko jeden gość - tak czeskie media interpretują wytyczne rządu.

We Francji pojawił się pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa z RPA, nazwanym 501.V2 - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia. Zapewniło, że każdy pacjent, u którego wykryty zostanie ten wariant wirusa, będzie natychmiast izolowany

Koronawirus 501.V2 zdiagnozowano u mężczyzny mieszkającego w departamencie Haut-Rhin, w pobliżu granicy ze Szwajcarią, który powrócił z Republiki Południowej Afryki.

 

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej, że większość Meksykanów zostanie zaszczepiona przeciwko Covid-19 do kwietnia.

Kampania szczepień ruszyła w Meksyku 24 grudnia. Prezydent powiedział przed rozpoczęciem tej akcji, że chce, by szczepionka trafiła w pierwszym rzędzie do pracowników blisko tysiąca szpitali, w których leczeni są chorzy na Covid-19. Osoby starsze i cierpiące na choroby chroniczne zostaną zaszczepione w drugiej kolejności.

W Rosji szczepienia na koronawirusa trwają od trzech tygodni; szczepione są głównie osoby z grup ryzyka. W kilkunastomilionowej Moskwie zabiegowi poddało się dotąd ok. 50 tysięcy osób, w Petersburgu -1035. Większość Rosjan na razie nie chce się szczepić.

Jak się wydaje, kampania nie zyskała na razie szerokiego odzewu m.in. dlatego, że wprowadzenie szczepionki do użytku bywa oceniane jako zbyt pospieszne. Rosjanie zwykle także mniej ufają lekarstwom krajowym niż zagranicznym uważając te drugie za lepszej jakości. Nie brak też w Rosji przeciwników szczepień jako takich. W sondażu niezależnego Centrum Lewady w grudniu 38 proc. badanych mówiło, że jest gotowych się zaszczepić Sputnikiem V. 58 proc. powiedziało, że nie są gotowi poddać się zabiegowi.

 

Rząd Norwegii wprowadza od 2 stycznia obowiązkowe testy na koronawirusa dla podróżnych przybywających do kraju; będą oni musieli przechodzić przez wskazane punkty graniczne - poinformował w czwartek norweski resort sprawiedliwości.

Nowy przepis ma zapobiec przywleczeniu do Norwegii nowego i, według naukowców, bardziej zaraźliwego typu koronawirusa z Wielkiej Brytanii.

Nie udało się przed końcem roku zaszczepić przeciw Covid-19 planowanych 20 mln Amerykanów; szczepionki otrzymało tylko 2,6 mln osób - podaje w czwartek Reuters. Około 14 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech oraz koncernu Moderna zostało rozesłanych do poszczególnych stanów; przed końcem roku miało do nich trafić 20 mln dawek.

Według danych amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) akcja szczepień przebiega znacznie wolniej, niż zakładano. Przedstawiciele władz lokalnych powiedzieli agencji Reutera, że brak funduszy federalnych na zatrudnienie dodatkowego personelu uniemożliwia działanie w zaplanowanym tempie.

Szanghajska grupa farmaceutyczna Fosun i niemiecki koncern BioNTech zamierzają wspólnie produkować w Chinach szczepionki przeciw Covid-19, opracowane przez firmę z Niemiec i amerykański koncern Pfizer – podał w środę wieczorem chiński portal Caixin.

Fosun planuje wybudować w Chinach zakład zdolny do wytwarzania 200 mln dawek szczepionki BioNTech rocznie. Będzie w nim jedna linia produkcyjna koncentratu szczepionki i dwie linie wytwarzające gotowy produkt – przekazał Caixin, powołując się na anonimowe źródła.

Obecne dane epidemiczne to pewna kumulacja z uwagi na wiele wolnych dni wcześniej, a efektu świąt jeszcze w nich nie widać - ocenił dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Dodał, że w styczniu spodziewa się pewnych wzrostów, ale mniejszych niż jesienią.

41 proc. badanych deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19; to wzrost o 8 pkt proc. od poprzedniego badania. O 5 pkt proc. spadł odsetek osób, które deklarują, że nie chcą się zaszczepić; to obecnie 39 proc. - wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl.

Personel medyczny WOT zostanie przygotowany do realizacji szczepień przeciwko COVID-19 - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Zaznaczył, że choć szczepienia nie są obowiązkowe, to są obecnie jedyną drogą do pokonania pandemii, dlatego ważny jest osobisty przykład żołnierzy.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 941 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 53 712 testów, w tym 13 247 testów antygenowych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Tokio po raz pierwszy od początku pandemii przekroczył 1000, a w całej Japonii 4000 – podała w czwartek agencja Kyodo. Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o sześciu zakażeniach brytyjską mutacją koronawirusa.

Policjanci z Częstochowy odnaleźli dwóch mężczyzn, którzy w ostatnich dniach - mimo potwierdzonego zakażenia koronawirusem i złego stanu zdrowia - uciekli ze szpitala. Jednego z nich mundurowi zastali w domu, po wcześniejszym wyważeniu drzwi przez strażaków, drugiego – na przystanku autobusowym.

"Mamy 13 tys. 397 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 532 osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. Liczba ludzi, którzy zachorowali od początku epidemii, wzrosła do 1 mln 294 tys. 878. Z powodu COVID-19 zmarły jak dotąd 28 tys. 554 osoby. Wyzdrowiało 1 mln 36 tys. 138, a w ciągu doby - 10 tys. 249 zakażonych.

Brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do Chin kontynentalnych. Zakażenie wykryto u studentki, która wróciła 14 grudnia z Wielkiej Brytanii do Szanghaju - podała w czwartek agencja AFP, powołując się na sprawozdanie Chińskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC).

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 970 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1607 jest pod respiratorami – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 35 145 łóżek i 3078 respiratorów.

Projekt funduszu odszkodowań dla osób, u których wystąpią skutki uboczne po szczepieniu na Covid jest przygotowywany w Kancelarii Premiera. Będzie konsultowany. Ponieważ ruszyły już szczepienia, ten fundusz pojawi się jak najszybciej - podał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska dopytywany o konkretną datę, odparł, że myśli, że będzie to w styczniu.

W sylwestra co czwarty salon fryzjersko-kosmetyczny będzie zamknięty, to efekt wprowadzenia narodowej kwarantanny - podaje inicjatywa Beauty Razem. Przedsiębiorcy z sektora podkreślają, że mimo 65-procentowego spadku obrotów, nie są objęci pomocą z Tarczy 6.0.

Przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 36,3 tys. osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Dane udostępnione przez MZ obrazują stan ze środy z godz. 18.

W jednym z parków trampolin, który powinien być zamknięty stołeczni policjanci wylegitymowali 115 osób - poinformował w czwartek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że materiały ze sprawy zostaną wysłane do prokuratury w kierunku oceny, czy nie sprowadzono niebezpieczeństwa powszechnego.

Myślę, że sceptycyzm wobec szczepień na COVID-19 będzie malał w miarę ich postępowania - powiedział szef BBN Paweł Soloch. - Tym bardziej, że są pierwsze oznaki mechanizmów w wymiarze globalnym, które będą wymuszały na osobach chcących brać udział w wymianie międzynarodowej posiadanie świadectwa szczepienia - dodał.

Władze Chin dopuściły w czwartek do powszechnego użycia szczepionkę przeciw Covid-19, opracowaną przez zakłady chińskiej państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm – podały miejscowe media. Wcześniej specyfik podawano w ramach programu kryzysowego.

Zamknięte w noc sylwestrową restauracje w Moskwie, lockdown w lubianym przez turystów Petersburgu, ograniczenia w wielu innych miastach i niewielkie możliwości wyjazdu za granicę - tak pożegna Rosja 2020 rok. Większość Rosjan szykuje się na Sylwestra w domu.

Z powodu pandemii nie zostało wyprodukowanych w 2020 r. co najmniej 3 mln pojazdów - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Rok 2021 nie zapowiada się zbyt dobrze, III fala pandemii może spowodować wstrzymanie decyzji o zakupie aut, co pogłębi spadki sprzedaży oraz produkcji.

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham, na łamach "Journal of Clinical Investigation" opisali skutki, jakie infekcja koronawirusem może mieć dla układu immunologicznego. Okazuje się, że COVID-19 może na długo rozregulować odporność.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w środę o zarejestrowaniu w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby rekordowej liczby 3725 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 201 555 kolejnych osób.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 19 mln 739 502 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 342 312.

Czwartek będzie kolejnym dniem realizowania szczepień przeciw COVID-19, które ruszyły w Polsce 27 grudnia.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że planuje udostępnić serwis z danymi o wykonanych szczepieniach. Mają tam być dane zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i informacje na temat poszczególnych regionów, płci, struktur wiekowych, czy zawodów.

We wszystkich regionach kraju pozostaje zachowany zapas przynajmniej kilkuset wolnych łóżek covidowych i kilkudziesięciu respiratorów.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 17,9 tys., a respiratorów – prawie 1500.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 32 552 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 964 kolejne zgony - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano w sumie 1 719 737 przypadków koronawirusa. Do tej pory na Covid-19 zmarło w tym kraju 33 071 osób. Wyzdrowiało około 1 328 200 chorych.

Większość maseczek sprawia, że mówiąca osoba jest gorzej słyszana - pokazał laboratoryjny eksperyment. Najlepiej sprawdzają się jednorazowe maseczki chirurgiczne, dobry kompromis mogą także stanowić kilkuwarstwowe maseczki bawełniane.

Departament policji nowojorskiej (NYPD) zwrócił się w środę do wszystkich mieszkańców metropolii o powitanie Nowego Roku w domach. Przypomniał, że coroczna uroczystość na Times Square będzie zamknięta dla szerokiej publiczności.

W Watykanie rozpoczną się w pierwszych dniach stycznia szczepienia przeciwko koronawirusowi, a przysłanych tam zostanie 10 tysięcy dawek preparatu - podają włoskie media za źródłami watykańskimi. Nie wiadomo jeszcze, czy szczepieniu podda się papież Franciszek.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 55 649 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1194 kolejne zgony - poinformowało w środę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Tym samym według oficjalnych statystyk od początku pandemii w Brazylii zdiagnozowano ponad 7,6 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 193 875 chorych.

Ze względu na pandemię 2020 był najtrudniejszym rokiem mojego 15-letniego przywództwa - podkreśla kanclerz Angela Merkel w swym ostatnim telewizyjnym orędziu noworocznym, którego treść przekazała w czwartek, jeszcze przed emisją, służba prasowa niemieckiego rządu.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie