Zmarł żołnierz AK ppłk Tadeusz Barański

Polska
Zmarł żołnierz AK ppłk Tadeusz Barański
IPN/Paweł Kowalski
Ppłk Barański brał m.in. udział w akcji "Burza".

Zmarł żołnierz AK ppłk Tadeusz Barański ps. "Tatar". Pułkownik był żołnierzem AK ze zgrupowań "Ponury-Nurt" i członkiem środowiska "Jodła" Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - napisał o Tadeuszu Barańskim dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.

"Odszedł ppłk "Tatar", a mieliśmy jeszcze wiele wspólnych planów..." - napisał na swoim FB Rogut.

 

Tadeusz Barański był żołnierzem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury-Nurt". Brał m.in. udział w akcji "Burza". Po wojnie był prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Nie żyje Hanna Stadnik, sanitariuszka z Powstania Warszawskiego. Miała 91 lat

 

"Tatar" był harcerzem i pedagogiem. "Przez wiele lat był cenionym nauczycielem i organizatorem szczepu harcerskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi" - napisano na stronie interenetowej łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Pułkownik był popularyzatorem wiedzy o Armii Krajowej. Chętnie udzielał wywiadów. Swoje wspomnienia często zaczynał od słów: "Wolność jest jak tlen".

 

 

Łódzki oddział IPN, z którym od lat współpracował weteran, wyróżnił Tadeusza Barańskiego tytułem „Świadka Historii”. "Tatar" był również inicjatorem powstania w Łodzi pierwszego pomnika AK.

 

Tadeusz Barański miał 96 lat.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie