Były szpieg przyleciał do Izraela. Powitał go premier Netanjahu

Świat
Były szpieg przyleciał do Izraela. Powitał go premier Netanjahu
facebook.com/Benjamin Netanyahu
Na płycie lotniska były szpieg został przywitany przez premiera Izraela

Były szpieg, który pracował na rzecz Izraela, Jonathan Pollard przyleciał w środę do tego kraju. Na lotnisku w Tel Awiwie powitał go premier Benjamin Netanjahu. Szef rządu nadał mu izraelskie obywatelstwo i wręczył dowód tożsamości.

- Witaj z powrotem. Jak dobrze, że wróciłeś do domu - miał stwierdzić Netanjahu, witając byłego szpiega. Zapewnił go, że w Izraelu może zacząć nowe życie "w wolności i szczęściu". Według opublikowanego w środę rano oświadczenia premiera, Pollard odpowiedział, że jest podekscytowany powrotem do domu po 35 latach i podziękował Netanjahu. Na opublikowanym filmie wideo widać, jak Pollard całuje ziemię po wyjściu z samolotu.

 

Kim jest Jonathan Pollard?

 

66-letni Pollard to były analityk amerykańskiego wywiadu wojskowego, który w 1985 r. został skazany na dożywocie za przekazywanie tajemnic wojskowych Izraelowi. W listopadzie 2015 roku Pollard został zwolniony z więzienia federalnego Butner w Północnej Karolinie, gdzie odbywał karę i przeniósł się do Nowego Jorku.

 

ZOBACZ: Wyciek danych z Komunistycznej Partii Chin zdradza szpiegostwo w zachodnich firmach

 

W listopadzie br. skończył się pięcioletni okres obowiązywania zwolnienia warunkowego, które obejmowało przebywanie w wyznaczonych rejonach miasta, noszenie przez cały czas elektronicznej bransoletki na kostkę, godzinę policyjną i stały nadzór nad jego komputerami. Nie wolno mu było również rozmawiać z dziennikarzami.

 

 

Sprawa Pollarda była jedną z najgłośniejszych historii szpiegowskich zimnej wojny i była ciężarem dla stosunków Izraela i USA.

 

Według agencji AP, Pollard wraz z żoną Esther przyleciał do Tel Awiwu samolotem należącym do firmy Sheldona Adelsona, amerykańskiego miliardera, znanego z wspierania polityków Partii Republikańskiej. O jego przybyciu do Izraela jako pierwszy doniósł należący do Adelsona dziennik "Israel Hajom".

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie