Operator Nord Stream 2: gazociąg w wodach niemieckich ukończony

Świat
Operator Nord Stream 2: gazociąg w wodach niemieckich ukończony
commons.wikimedia.org/Gerd Fahrenhorst
Do ukończenia rosyjsko-niemieckiego gazociągu niezbędne jest jeszcze ułożenie części rurociągu w wodach duńskich

Operator gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował w poniedziałek o zakończeniu budowy odcinka magistrali przebiegającego przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Odcinek ten mierzy 2,6 km.

Operator przekazał, że we "właściwym terminie" poinformuje o dalszych planach. "O innych szczegółach nie możemy poinformować" - głosi komunikat Nord Stream 2 AG.

 

Do ukończenia rosyjsko-niemieckiego gazociągu niezbędne jest jeszcze ułożenie części rurociągu w wodach duńskich. Według mediów układanie dwóch nitek tego odcinka ma się rozpocząć w połowie stycznia 2021 roku.

 

Prace nad ukończeniem Nord Stream 2 rozpoczęły się 11 grudnia po blisko rocznej przerwie.

 

ZOBACZ: Wznowienie prac przy Nord Stream 2. Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna potwierdza

 

W minionym tygodniu Duńska Agencja Morska poinformowała w komunikacie, że rosyjski statek Fortuna może rozpocząć w styczniu przyszłego roku układanie rur w wodach Danii na południe od wyspy Bornholm.

 

Sankcje USA

 

Pod koniec 2019 rok, wobec groźby sankcji USA, szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami. Sankcje amerykańskie dotyczą statków zaangażowanych w budowę Nod Stream 2 na głębokości poniżej 100 stóp, jak również podmiotów czy osób świadczących usługi na rzecz tych jednostek. Odcinek niemiecki jest płytszy i prace na nim nie grożą sankcjami podmiotom zaangażowanym w budowę.

 

Poza rosyjskim Gazpromem w finansowaniu budowy Nord Stream 2 uczestniczy pięć zachodnich spółek energetycznych - niemieckie Uniper i Wintershall DEA, austriacka OMV, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie