Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Była znaną okulistką i synową Edwarda Gierka

Polska
Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Była znaną okulistką i synową Edwarda Gierka
PAP/Andrzej Grygiel
W swoim dorobku naukowym prof. Gierek-Łapińska miała kilkaset publikacji

W wieku 82 lat w sobotę zmarła prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Przez blisko 35 lat - jako szefowa ośrodka okulistycznego ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach - należała do najważniejszych postaci polskiej okulistyki. Prywatnie była synową Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980.

O śmierci profesor jako pierwszy poinformował w sobotę w swoim internetowym wydaniu "Dziennik Zachodni", powołując się na zamieszczoną w portalu społecznościowym informację córki zmarłej - również znanej okulistki. Profesor zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.

 

Wiadomość o śmierci Gierek-Łapińskiej potwierdził także Śląski Uniwersytet Medyczny.

 

Dotarła do nas smutna wiadomość - po długiej i ciężkiej chorobie zmarła prof. Ariadna Gierek - Łapińska. O śmierci...

Opublikowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny Sobota, 26 grudnia 2020

 

W latach 1974–2007 prof. Ariadna Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 1988–2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej, gdzie mieści się klinika, od lat zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce.

 

Napisano o niej książkę "Czerwona księżniczka"

 

Ariadna Gierek była pierwszą żoną późniejszego europosła prof. Adama Gierka - syna Edwarda, pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującego władzę w PRL w latach 1970-1980.

 

ZOBACZ: Miał 13 lat, gdy odnalazł pierwsze ciało. "Szukając dziecka, boję się mniej"

 

O życiu i karierze okulistki - synowej szefa państwa w okresie PRL, opowiada wydana w 2012 roku książka "Czerwona księżniczka", autorstwa dwojga dziennikarzy katowickiej redakcji Gazety Wyborczej. Miłość, władza, medycyna - głosi podtytuł książki.

 

"Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów" - napisali w sobotnim artykule na stronie internetowej katowickiej "Gazety Wyborczej" autorzy książki o prof. Gierek-Łapińskiej, Judyta Watoła i Dariusz Kortko.

 

Prof. Gierek-Łapińska przeszła na emeryturę w 2008 r.

 

W naukowym dorobku prof. Gierek-Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej naukowych zainteresowań była m.in. mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

 

ZOBACZ: Zmarła Hanna Stankówna. Aktorka miała 82 lata

 

Profesor przestała kierować katowicką kliniką okulistyczną i przeszła na emeryturę w 2008 roku. Rok wcześniej została dwukrotnie zatrzymana na terenie szpitala pod wpływem alkoholu i zawieszona w obowiązkach wykonywania zawodu lekarza. Prowadzone w tej sprawie postępowania karne zostały umorzone.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie