Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

O północy z wtorku na środę Francja częściowo przywróciła możliwość wjazdu na swoje terytorium z Wielkiej Brytanii - poinformował francuski rząd. Tymczasem amerykański prezydent elekt Joe Biden ostrzegł, że w walce z koronawirusem "najciemniejsze dni" jeszcze przed nami. Śledź naszą relację "na żywo".

dk/ms/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Polsce badania potwierdziły COVID-19 u kolejnych 12 361 osób, zmarło 472 chorych. - Nie lubię zastrzyków, ale zaszczepię się przeciwko koronawirusowi - mówił w "Graffiti" europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Pensjonariuszka domu opieki w kantonie Lucerna została zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2 jako pierwsza osoba w Szwajcarii - to zarazem pierwsza zaszczepiona osoba w kontynentalnej części Europy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 23 grudnia

Przeciw Covid-19 zaszczepiono już milion Amerykanów - poinformował w środę dyrektor federalnej agencji zdrowia publicznego Robert Redfield. Akcja szczepień preparatem firm Pfizer i BioNTech rozpoczęła się w USA 14 grudnia, a szczepionką Moderny w poniedziałek.

W Meksyku, do którego w środę dotarła pierwsza dostawa szczepionek na Covid-19, w czwartek rozpocznie się kampania szczepień, począwszy od szpitali w stolicy i w położonym na północy kraju Saltillo - poinformował w środę prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.

fot. PAP/EPA/Sashenka Gutierrez

Kanada przedłużyła o dwa tygodnie, do 6 stycznia, zakaz lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii w związku z pojawieniem się tam nowej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformował w środę premier Kanady Justin Trudeau.

Według wstępnych danych w Irlandii pojawił się nowy, bardziej zakaźny typ koronawirusa wykryty w W. Brytanii - poinformował w środę irlandzki zespół specjalny ds. zdrowia publicznego (NPHET), który zastrzegł, że nie tylko nowy wariant wirusa odpowiada za wzrost zakażeń.

14 929 nowych zakażeń koronawirusem zarejestrowano we Francji w ciągu ostatniej doby, zmarło 276 chorych na Covid-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii w kraju zakaziło się 2 505 875, a zmarło 61 978 osób.

Rząd USA zamówił kolejne 100 milionów dawek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Pfizer - poinformował w środę ten koncern. Do końca lipca firma ta w Stanach Zjednoczonych powinna zapewnić łącznie 200 milionów dawek preparatu.

Resort zdrowia Kanady poinformował w środę o zatwierdzeniu do użytku szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna. Pierwsze dawki preparatu zostaną dostarczone w najbliższych dniach – poinformował premier Justin Trudeau.

Ścisła kwarantanna w czterech prowincjach, godzina policyjna, wojsko wysłane do ochrony granic i odwołane noworoczne imprezy - tak władze Tajlandii walczą z największym w tym kraju skokiem zakażeń koronawirusem. Od niedzieli do środy w kraju wykryto ponad 1400 nowych infekcji, z których większość stwierdzono u robotników napływowych pracujących na targu rybnym w leżącej niedaleko Bangkoku prowincji Samut Sakhon. To blisko jedna czwarta wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 zanotowanych w Tajlandii od początku epidemii. 

Najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 39 237 - wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii; na Covid-19 zmarło 744 kolejnych chorych - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Łącznie do tej pory odnotowano w kraju 2 149 551 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jest to szósty najwyższy bilans na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji. Dotychczas z powodu Covid-19 zmarło w Wielkiej Brytanii 69 051 osób.

553 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 14 522 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów od początku pandemii przekroczyła 70 tysięcy i pozostaje najwyższa w Europie.

- Na dziś mamy już zabezpieczonych punktami szczepień 96,2 proc. gmin i 98,5 proc. populacji - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostała konieczność zapewnienia możliwości szczepienia dla 94 gmin na 2477 - podał.

Izraelskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w środę cztery pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa, który został wykryty w Wielkiej Brytanii. Trzy z tych przypadków to osoby, które niedawno wróciły z Wysp, przebywają one obecnie w specjalnych hotelach przeznaczonych na kwarantannę. Pracownicy resortu starają się znaleźć źródło czwartej infekcji.

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala - powiedziała Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA. Dodała, że szczepienia tego dnia - 27 grudnia - przyjmie także ponad 300 osób. - Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują - uściśliła.

Ścisły lockdown, a potem złagodzenie obostrzeń prowadzi do mniejszej całkowitej liczby zakażonych niż niewielkie, długotrwałe obostrzenia (model szwedzki) - informuje pismo "Europhysics letters".

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w środę, że od 26 grudnie restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Poważne ograniczenia, zbliżone do lockdownu i związane z pojawieniem się nowego, bardziej zakaźnego typu wirusa, obowiązują już w Londynie i jego okolicach.

Rząd Portugalii wraz z nasileniem się w kraju zakażeń koronawirusem ogłosił uruchomienie systemu wizyt lekarskich za pośrednictwem internetu. Zdalne konsultacje z medykami będą prowadzone w budynkach gmin. Jak poinformował w środę sekretarz stanu ds. zdrowia Diogo Serras Lopes, w najbliższych tygodniach w całym kraju otwierane będą miniplacówki medyczne, gdzie obywatele będą mogli w sposób zdalny skontaktować się z lekarzem. Tego rodzaju konsultacje medyczne mają odciążyć zatłoczone w ostatnich miesiącach placówki służby zdrowia w Portugalii.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest aktualnie 267 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim – 41, a najmniej w woj. lubuskim i opolskim – po pięć. Pełna lista laboratoriów – z rozbiciem na poszczególne województwa – dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid.

Bułgaria wznowiła w środę komunikację lotniczą z Wielką Brytanią - poinformował rząd w Sofii. Do zmiany decyzji o zamknięciu granic dla osób przybywających z tego państwa aż do 31 stycznia 2021 roku doszło po fali protestów Bułgarów w kraju i w Wielkiej Brytanii. Protesty przeciwko poniedziałkowej decyzji rządu zaczęły się zaraz po jej ogłoszeniu.

Ponad 90-letnia pensjonariuszka domu opieki w kantonie Lucerna została w środę zaszczepiona przeciwko Covid-19 jako pierwsza osoba w Szwajcarii - poinformowały władze kantonu. Kobieta jest zarazem pierwszą zaszczepioną osobą w kontynentalnej części Europy. Kantony Lucerna i Appenzell Innerrhoden są pierwszymi z 26 regionów Szwajcarii, które rozpoczęły szczepienia przeciwko Covid-19, po tym, gdy w sobotę federalny regulator dopuścił do użytku preparat amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech.

fot. PAP/EPA/URS FLUEELER

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa poinformował w środę, że dotychczas nie pojawił się niepodważalny dokument naukowy, który miałby potwierdzać większą zakaźność nowej odmiany koronawirusa, zidentyfikowanej w Wielkiej Brytanii. - W dalszym ciągu nie mamy naukowego, a zarazem niepodważalnego studium, które potwierdzałoby, że zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii szczep jest bardziej zakaźny niż inne - powiedział minister w wywiadzie dla internetowej rozgłośni Radiocable.

Pałac Elizejski poinformował w środę, że u prezydenta Emmanuela Macrona widać oznaki poprawy stanu zdrowia sześć dni po wykryciu u niego infekcji koronawirusem. W czwartek zakończy się siedmiodniowy okres izolacji chorego na Covid-19 prezydenta Francji.

Przypadek zakażenia we Włoszech nową odmianą koronawirusa potwierdzono u osoby z Loreto, która nie miała żadnych kontaktów bezpośrednich z Wielką Brytanią - podały w środę media w regionie Marche. Zakażona osoba jest w izolacji.

Śląska Izba Lekarska i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach rozpoczęły wspólną akcję edukacyjno-informacyjną promującą masowe szczepienia przeciw COVID-19 pod hasłem: "Covid zabija – zaszczep się".

Lekarze z obu instytucji przypominają, że na całym świecie na tę chorobę zachorowało 72 mln osób, a niemal 2 mln zmarło. COVID-19 spowodował śmierć ponad 23 tys. Polaków, a codziennie dowiadujemy się o nowych ofiarach.

Przywódcy państw Unii Europejskiej na opublikowanym w internecie filmie skierowali przesłanie do swoich obywateli, dziękując im za wkład w walkę z koronawirusem i starając się tchnąć w nich nadzieję w związku z ruszającymi w UE z końcem 2020 roku szczepieniami przeciwko Covid-19.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce 6 735 480 osób. Ostatniej doby wykonano 35 066 testów, w tym 12 775 testów antygenowych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Pierwsze dwa kartony - 10 tys. szczepionek Pfizera - mają 26 grudnia wieczorem dotrzeć do Polski i innych krajów UE - zapowiedział w środę w Polsat News prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Z centralnego magazynu trafią do sześciu hurtowni.

COVID-19 mogło przejść dotychczas nawet ok. 11 proc. Polaków w wieku 18-65 lat. To trzykrotnie więcej, niż podają statystki. Przyczyną tej różnicy jest rezygnacja z robienia testów przy małej intensywności objawów. O wynikach wstępnego badania informuje rzeczniczka WUM.

Szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do nas prawdopodobnie 26 grudnia - poinformowała rzecznik prasowa Grupy Neuca Sybilla Walczyk. Dodała, że dotrze ona do 5 centrów dystrybucyjnych, a z nich do szpitali węzłowych.

Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak jest zakażony wirusem SARS COV-2 – poinformował w środę tamtejszy urząd miasta. Samorządowiec przebywa w ostródzkim szpitalu.

Informacja o stanie zdrowia burmistrza została opublikowana w środę w mediach społecznościowych na profilu miasta Ostróda.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ferii - wynika z informacji zamieszczonych w wykazie prac Rady Ministrów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 24 grudnia. Z informacji zamieszczonych w wykazie prac rządu wynika jednak, że rodzice będą mogli ubiegać się o taki zasiłek również w czasie przerwy od zajęć lekcyjnych - między 28 grudnia a 17 stycznia.

Mamy 12 tys. 361 nowych przypadków koronawirusa - przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło kolejnych 472 chorych na Covid-19, w tym 368 mających choroby współistniejące. Oznacza to, że bilans zakażeń w Polsce zwiększył się do 1 226 883, natomiast łączna liczba zgonów - do 26 255.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 17 794 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1639 jest pod respiratorami - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 35 434 łóżka i 3066 respiratorów.

Naukowcy z USA zestawili liczbę zgonów z powodu zakażeń koronawirusem z innymi najczęstszymi przyczynami śmierci. Ogólnie choroba znalazła się na trzecim miejscu po schorzeniach serca i nowotworach, ale proporcje silnie różnią się pomiędzy grupami wiekowymi.

Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia - wyjaśnił w środę zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.

27 grudnia ruszy pełnoformatowa kampania, która będzie najpierw informować, a z czasem zachęcać do tego żeby przyjąć szczepionkę. W pierwszej części będzie skierowana przede wszystkim do seniorów - mówił w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

120 tys. nauczycieli wyraziło chęć przebadania się na obecność koronawirusa przed powrotem do szkół klas I-III – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że powrót dzieci z tych klas do szkół jest możliwy po feriach, jeżeli pozwoli na to sytuacja pandemiczna.

1,7 mln osób zainstalowało aplikację STOP COVID. To ciągle za mało, by narzędzie pomogło kontrolować epidemię - mówił w środę sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski. - Choć jest już dostępna szczepionka, to jako społeczeństwo musimy być czujni - dodał.

Zaszczepię się przeciw COVID-19 - zadeklarował w środę prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że "wspólne zaszczepienie jest troską o najsłabszych".

Chyba zaszczepię się przeciwko Covid-19, chociaż pewne obawy jednak mam. To nie chodzi o strach, bardzo wielu ludzi trochę się waha, ja też się trochę waham - powiedział w środę poseł PiS Marek Suski.

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie - zapowiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Szczepionki są szansą na powrót do normalności. Oczywiście nie od razu, nie w ciągu kilku najbliższych dni czy tygodni, ale jest to szansa dla nas wszystkich, że możemy wyjść z pandemii - przekonywał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w środę, że zaszczepi się przeciw koronawirusowi. - Uważam, że jest to najlepsza forma, aby zwalczyć koronawirusa, zachęcam wszystkich do tego, żeby się zaszczepili - zaapelował.

Osadzeni w więzieniach i aresztach śledczych w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia nie mogą liczyć na odwiedziny bliskich - powiedziała rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska. Jak jednak dodała, osadzonym zostaną zapewnione inne formy kontaktu z bliskimi.

Mamy szanse uniknąć wzrostu zakażeń, jeśli restrykcje zostaną zachowane i rytm szczepień jakoś zaskoczy. Ta obecna równowaga jest krucha, ale udało się ją uzyskać - ocenia dr hab. Jarosław Drobnik, epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Na ten moment nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że zakażenie nowym wariantem koronawirusa ma jakiś istotny wpływ na przebieg kliniczny COVID-19, czy też na skuteczność szczepionek - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Nie powinniśmy się bać szczepionki, bo jej skuteczność jest wysoka, a bezpieczeństwo potwierdzone, ale wirusa SARS-CoV-2 i jego groźnych dla zdrowia i życia powikłań - powiedziała prezes zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka–Firlej. Zapowiedziała, że zamierza zaszczepić siebie i swoich bliskich.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. m.in. 25 grudnia. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy msze św. nazywane "Pasterkami".

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w środę rano o 24 740 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech, zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Na Covid-19 zmarło 962 pacjentów.

Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 1 554 920, zaś liczba zgonów do 27 968.

Od ubiegłego weekendu Tajlandia notuje bezprecedensowy wzrost zakażeń koronawirusem. Azjatycki kraj zaostrza kontrolę granic i rozważa wstrzymanie planów rozluźniania restrykcji dla podróżnych.

- Ponieważ sytuacja poza Tajlandią jest zła, największym ryzykiem jest obecnie przeniesienie choroby przez osoby przylatujące do kraju. Może to doprowadzić do tragedii naszej służby zdrowia i mieć katastrofalny wpływ na gospodarkę - powiedział we wtorkowym telewizyjnym wystąpieniu premier kraju, generał Prayuth Chan-ocha.

897 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku na Covid-19 - poinformowało we wtorek wieczorem tamtejsze ministerstwo zdrowia. Stwierdzono 12 511 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W sumie do tej pory koronawirusem w Meksyku zakaziło się 1 338 426 osób. Zmarło 119 495 osób.

Dwie trzecie Włochów deklaruje gotowość do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi - to wyniki sondażu, przeprowadzonego na zlecenie krajowego Instytutu Służby Zdrowia. Celem rozpoczynającej się wkrótce kampanii jest zaszczepienie 42 milionów osób do końca lata.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 55 202 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 968 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Według oficjalnych statystyk od początku pandemii zdiagnozowano w Brazylii 7 318 821 przypadków zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarło do tej pory 188 259 osób.

W walce z koronawirusem "najciemniejsze dni" jeszcze przed nami - ostrzegł we wtorek amerykański prezydent elekt Joe Biden. Przegłosowany dzień wcześniej przez Kongres pakiet gospodarczy na czas epidemii nazwał "pierwszym krokiem" i zapowiedział kolejny w przyszłym roku.

O północy z wtorku na środę Francja częściowo przywróciła możliwość wjazdu na swoje terytorium z Wielkiej Brytanii - poinformował francuski rząd.

Dotyczy to obywateli Francji i pozostałych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ich współmałżonków i dzieci, rezydentów Francji i pozostałych państw EOG oraz osób - niezależnie od narodowości - odbywających niezbędne podróże, w tym personelu medycznego walczącego z Covid-19, osób zajmujących się międzynarodowym transportem towarów, załóg kutrów rybackich oraz kierowców autobusów i pociągów. Jednak wszyscy będą musieli mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, uzyskany w ciągu 72 przed wyjazdem.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie