19 nielegalnych zrzutów ścieków do Wisły. Wody Polskie alarmują, MPWiK odpowiada

Polska
19 nielegalnych zrzutów ścieków do Wisły. Wody Polskie alarmują, MPWiK odpowiada
Twitter/Przemysław Daca
MPWiK w tym roku dokonało 19 nielegalnych zrzutów ścieków do Wisły - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca

- MPWiK w tym roku dokonało z przelewu przy ul. Farysa 19 nielegalnych zrzutów nieoczyszczonych ścieków do Wisły. Pozwolenie mówi jedynie o 10 zrzutach - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. MPWiK odpowiada: zarówno rurociąg jak i zakład działały, i działają prawidłowo. Zapowiada również złożenie w tej sprawie pozwu do sądu.

- Tylko w tym roku MPWiK dokonało 29 zrzutów nieoczyszczonych ścieków do Wisły. A ma pozwolenie jedynie na 10 zrzutów i to w sytuacji, gdyby groziła katastrofa - powiedział Daca. Podkreślił, że mówi jedynie o przelewie burzowym przy ul. Farysa. Łącznie w Warszawie jest 13 takich urządzeń.

 

Ponadto 90 tys. m sześc. nieoczyszczonych ścieków

 

We wtorek w godzinach od 14 do 24 MPWiK zrzuciło łącznie ponadto 91 tys. m sześc. nieoczyszczonych ścieków komunalnych do Wisły - poinformował Daca. Wyjaśnił, że w Warszawie nie ma oddzielnej kanalizacji burzowej i bytowej. Podczas ulew deszczówka miesza się ze ściekami bytowymi i jeżeli nie zostanie odprowadzona do oczyszczalni wszystkie ścieki komunalne są zrzucane do rzeki.

 

 

Daca podkreślił, że w ocenie Wód Polskich nowy rurociąg ułożony pod dnem Wisły jest niewydolny i nadmiar ścieków właśnie jest kolejny raz zrzucany do rzeki.

 

MPWiK przyznało w wydanym we wtorek oświadczeniu, że rurociąg jest wystarczający dla Warszawy "w trakcie pogody suchej".

 

Maksymalnie 10 zrzutów w ciągu roku

 

PGW zwraca uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (…) oraz decyzją Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z 24 czerwca 2011 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie otrzymało zgodę na zrzut ścieków komunalnych stanowiących mieszaninę ścieków bytowych, przemysłowych oraz wód opadowych i roztopowych przez przelew burzowy przy ul. Farysa z zastrzeżeniem, że: średnia roczna liczba zrzutów nie będzie większa niż 10; układ przesyłowy ścieków komunalnych z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka" będzie utrzymywany we właściwym stanie technicznym.

 

"W dokumentach, jakie MPWiK przedstawił Wodom Polskim, zapisane jest dopuszczenie maksymalnie 10 zrzutów w ciągu roku. Zrzut nieoczyszczonych ścieków komunalnych dokonywany jest w obszarze NATURA 2000, czyli szczególnie chronionym" - podkreśla się w dokumencie.

 

MPWiK: zarówno rurociąg jak i zakład działały i działają prawidłowo

 

Do sprawy - w wydanym 23 grudnia oświadczeniu - odniosło się MPWiK.

 

"W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat funkcjonowania alternatywnego układu przesyłowego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie oświadcza, że nieprzerwanie od godzin wieczornych 13 grudnia br. ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy są transportowane do oczyszczalni »Czajka« nowo powstałym rurociągiem pod dnem Wisły. Zarówno rurociąg jak i zakład działały, i działają prawidłowo - tylko 22 grudnia br. trafiło do »Czajki« ponad 280 tys. m sześc. ścieków. Jednocześnie spółka realizuje kolejne etapy tej inwestycji, które docelowo pozwolą na przesyłanie ścieków do 16 m sześć. na sekundę" - podano.

 

To zrzuty... burzowe

 

Zaznaczono również, że "w trakcie intensywnych opadów deszczu Warszawa, podobnie jak inne miasta w Polsce i na świecie, dokonuje zrzutów burzowych".

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki", co z jakością wody u ujścia Wisły? Opinia sanepidu

 

"Funkcjonowanie przelewów burzowych pozwala uchronić mieszkańców przed podtopieniami i zalaniem budynków. W przypadku wystąpienia gwałtownych, nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych, takich jak deszcze nawalne, priorytetem MPWiK pozostaje przede wszystkim ochrona miasta przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Podczas zrzutów burzowych ich ilość i jakość są na bieżąco monitorowane, a sprawozdania z prowadzonych badań przedstawiane są odpowiednim służbom, w tym PGW Wody Polskie oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Zrzut burzowy 22 grudnia br. wyniósł na Farysa 91 tys. m sześc., czyli 0,3 proc. ogółu wody w rzece Wiśle na odcinku Warszawskim" - wyjaśniono.

 

Będzie pozew

 

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że MPWiK złoży pozew do sądu o ochronę dóbr osobistych spółki, w związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi przez prezesa Wód Polskich.

 

 

Sierpniowa awaria

 

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło 29 sierpnia. Od tego czasu do 27 października MPWiK zrzuciło do Wisły - według Wód Polskich - ponad 10 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

dk/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie