Brytyjski minister zdrowia: liczba zaszczepionych zbliża się do pół miliona

Świat
Brytyjski minister zdrowia: liczba zaszczepionych zbliża się do pół miliona
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech

Liczba osób zaszczepionych w Wielkiej Brytanii przeciwko koronawirusowi niedługo sięgnie pół miliona - poinformował w niedzielę minister zdrowia Matt Hancock. 8 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła stosowanie szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, ale przez pierwsze kilka dni z powodu kłopotów technicznych nie podawała żadnych statystyk.

Dopiero w środę Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za program szczepień poinformował, że w ciągu pierwszego tygodnia szczepionkę podano prawie 138 tys. osób. W sobotę premier Boris Johnson, przy okazji ogłaszania nowych restrykcji w Londynie i znaczącego ograniczenia planowanego poluzowania ograniczeń na święta Bożego Narodzenia, powiedział, że zaszczepiono już 350 tys. osób.

 

ZOBACZ: "UE powinna uważać, by nie wplątać się w biurokrację". Premier o szczepionkach

 

Tę liczbę potwierdził w niedzielę przed południem minister Hancock, dodając, że ma nadzieję na osiągniecie przed końcem dnia poziomu pół miliona.

 

Umowa na zakup 40 mln dawek szczepionki

 

Niezależnie, czy ten poziom faktycznie zostanie przekroczony już w niedzielę, oznacza to, że wraz z rozszerzeniem programu szczepień na kolejne placówki poza szpitalami, ich tempo bardzo się zwiększyło. Ponieważ szczepionka Pfizer/BioNTech wymaga przechowywania w temperaturze -70 stopni C, przez pierwszy tydzień podawano ją tylko w wyznaczonych szpitalach. We wtorek w Anglii rozpoczęły się szczepienia także w przychodniach, zaś w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej prowadzone są już też w domach opieki.

 

Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech, co wystarczy dla 20 mln osób, bo do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki przyjęte w odstępie 21 dni. Pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę poza fazą testów, została Margaret Keenan, 90-letnia mieszkanka Coventry w środkowej Anglii. Zastrzyk został wykonany 8 grudnia o godz. 6.31 w szpitalu tamtejszego uniwersytetu. Szczepienia w Wielkiej Brytanii są darmowe i nieobowiązkowe.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie