CBA i ABW zatrzymały "szereg podejrzanych". Mieli dokonać przestępstw na 440 mln zł

Polska
CBA i ABW zatrzymały "szereg podejrzanych". Mieli dokonać przestępstw na 440 mln zł
Zdj. ilustracyjne, fot. ABW

- W wyniku działań ABW i CBA w ostatnich dniach zatrzymano szereg podejrzanych w sprawach dot. przestępstw gospodarczych. Śledztwa dotyczą szkód Skarbu Państwa na sumę ponad 440 mln złotych - przekazał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Funkcjonariusze CBA z Łodzi zatrzymali ośmiu podejrzanych w ramach śledztwa przeciwko mafii paliwowej. Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa.

 

"Materiał zebrany przez CBA wskazuje, że podejrzani pracowali – w tym na funkcjach kierowniczych - w spółkach, m.in. zarejestrowanych na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, zajmujących się fikcyjnym obrotem olejem smarowym. Produkt kupowano w ramach funkcjonowania tzw. karuzeli podatkowej – olej najpierw był kupowany przez podmioty zagraniczne od podmiotu krajowego, a następnie sprowadzano go z powrotem na teren RP" - podały służby.

 

ZOBACZ: Szczecin: KAS przejęła 15 tys. nielegalnych pulsoksymetrów. Do Polski trafiły z Chin

 

Jak wyjaśniono, "w efekcie tego działania wytworzono dokumentację, która posłużyła do uszczuplania podatku VAT oraz podatku akcyzowego na kwotę około 308 mln zł" - napisano, przypominając, że to kolejne zatrzymania w tej sprawie. Do tej pory zarzuty usłyszało w niej 120 osób.

 

Przestępstwa także przy handlu masami bitumicznymi

 

Inne opisywane śledztwa dotyczą m.in. grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie "wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi" i tu straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT wynoszą ok. 60 mln zł.

 

Doszło także do zatrzymań w prowadzonej przez ABW sprawie, która dotyczy przestępstw prowadzonych przy okazji handlu masami bitumicznymi, a straty szacuje się na co najmniej 62 mln zł.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie