Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ANSA
Nie ma wyjątków - maseczkę musi nosić także Hulk, bohater komiksów Marvela (fotografia z Włoch)

Kwarantanna narodowa w Polsce od 28 grudnia do 17 stycznia. - Niewykluczone, że przed nami trudniejsze dni i tygodnie. Efekt szczepienia populacyjnego nie pojawi się w styczniu i lutym - powiedział minister zdrowia. WHO, chce wysłać ekspertów z różnych krajów do Wuhan w Chinach, by ustalić źródła zakażeń koronawirusem. Zobacz zapis naszej relacji "na żywo".

wka/ms/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Ogółem we Francji w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło od początku epidemii 59 tys. 619 osób. Łączna liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła do 2 mln 427 tys. 316.

Liczba zakażeń koronawirusem we Francji w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła o 18 tys. 254. To o 639 przypadków więcej niż dzień wcześniej. Dyrektor w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon wezwał w czwartek do zachowania czujności w obliczu "niepokojącej" ewolucji epidemii we Francji. Do szpitala w ciągu poprzedniej doby trafiło 1364 chorych, w tym 151 - na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii zmniejszyła się jednak o 42 chorych i wynosi obecnie 2798 - podaje Agencja Zdrowia publicznego (SPF). 

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii wzrosła o 35 383, ale obejmuje ona ok. 11 tys. nieuwzględnionych wcześniej zakażeń z Walii - podał w czwartek brytyjski rząd. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano też 532 nowe zgony na COVID-19.

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała w czwartek, że przyspieszy spotkanie panelu ekspertów w celu oceny szczepionki przeciw Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Moderna; odbędzie się ono 6 stycznia, a nie - jak planowano - 12 stycznia 2021 roku. EMA poinformowała też, że Moderna przedstawiła już wszystkie dane potrzebne do ewaluacji szczepionki i ewentualnego dopuszczenia jej na rynek.

W Szwecji odnotowano w czwartek 8881 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i jest to najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii w tym kraju. Rząd nie ogłosił kolejnych obostrzeń, a jedynie zgodził się na stosowanie tzw. szybkich testów.

Premierzy Irlandii i Luksemburga, Micheal Martin i Xavier Bettel oraz sekretarz generalny OECD Angel Gurria ogłosili w czwartek, że podejmują specjalne środki ostrożności po kontakcie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

49 proc. Francuzów nie chce się szczepić na koronawirusa - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Instytutu Elabe dla stacji BFMTV. Część francuskich deputowanych proponuje stworzenie "paszportu dla zaszczepionych", dzięki któremu można by np. chodzić do restauracji. 30 proc. ankietowanych kategorycznie zadeklarowało odmowę zaszczepienia na koronawirusa, a 19 proc. odpowiedziało, że prawdopodobnie szczepieniom się nie podda.

Pierwsze szczepionki, które w grudniu trafią do Portugalii, będą przeznaczone tylko dla pracowników służby zdrowia - ogłosił w czwartek rząd, zapowiadając rozpoczęcie szczepień na 27-28 grudnia.

Były król Hiszpanii Juan Carlos I nie wróci na święta Bożego Narodzenia do kraju z powodu pandemii koronawirusa, należy bowiem do grupy wysokiego ryzyka ze względu na wiek - podała w czwartek agencja EFE, powołując się na komunikat Pałacu Królewskiego. Wcześniej radio Cope poinformowało, że 82-letni były monarcha chciałby spędzić Boże Narodzenie "razem z córkami". Od sierpnia były monarcha przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyjechał w związku śledztwami dotyczącymi posiadanych przez niego kont w Szwajcarii oraz na brytyjskiej wyspie Jersey, będącej rajem podatkowym, a także w sprawie niezgłoszonych fiskusowi, rzekomych prezentów od Arabii Saudyjskiej wartych wiele milionów.

"Będziemy musieli spędzić Boże Narodzenie każdy w swoim domu" - powiedział w czwartek włoski minister do spraw regionów Francesco Boccia. Przestrzegł przed organizowaniem wielkich przyjęć i zgromadzeń. "Jeśli ktoś planuje uroczystości, wielkie kolacje czy duże zgromadzenia, bardzo się myli". Nowe ograniczenia mają obowiązywac od Wigilii do 3 lub 6 stycznia. Włochy mają najwyższy w Europie bilans zmarłych od początku pandemii: ponad 66 tysięcy.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią podczas tegorocznej wieczerzy wigilijnej ojcowie i bracia paulini z klasztoru na Jasnej Górze nie będą dzielić się opłatkiem. Tradycyjne pasterki będą w tym roku dwie, pierwsza o godz. 21.30, druga o północy, aby zachować odpowiedni dystans podczas mszy.

Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestra i Nowy Rok. Będą obowiązywać od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia.


Minister Zdrowia: stoki narciarskie zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia. Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy. 

Minister Zdrowia: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy.

Od soboty na obszarach z najwyższym poziomem restrykcji koronawirusowych znajdować się będzie 68 proc. ludności Anglii. Podniesienie ich poziomu ogłoszono w czwartek na kilkunastu obszarach kraju, obniżenie - zaledwie na trzech.

Test na obecność koronawirusa u kanclerz Niemiec Angeli Merkel dał wynik negatywny - podała w czwartek rzeczniczka rządu. Merkel poddała się badaniu w związku z wykryciem wirusa u prezydenta Francji Emmanuela Macrona, z którym miała kontakt podczas Rady Europejskiej.

W pierwszym dniu działania infolinii poświęconej szczepieniom przeciw SARS-CoV-2 odebrano ponad 4 tys. połączeń - przekazała PAP rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął rezolucję, w której zwrócił się z prośbą do rządu o rozważenie możliwości, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju, złagodzenia ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie sezonu zimowego 2020/2021.

Jedno z przygranicznych targowisk w Świnoujściu jest zamknięte z powodu braku klientów z Niemiec, którzy nie mogą przekraczać granicy przez obostrzenia spowodowane koronawirusem, na kolejnym obroty spadły prawie do zera - wynika z relacji osób handlujących w tamtych miejscach.

Promowanie szczepień jest naszym wspólnym obowiązkiem - podkreślił w czwartek senator KO Bogdan Zdrojewski, który promował projekt ustawy "Szczepimy, bo myślimy" i zachęcał w imieniu Senatu do tego, aby się szczepić.

W czasie lockdownów wzrosła liczba dostaw narkotyków bezpośrednio do domów klientów - podało Francuskie Obserwatorium Narkotyków i Narkomanii (OFDT). Dilerzy oferują promocje, karty lojalnościowe i wyszukane opakowania, komunikują się z klientami przez media społecznościowe.

Tam, skąd inni uciekali, państwo pojechaliście pomagać, po to, żeby realizować przysięgę Hipokratesa, żeby służyć drugiemu człowiekowi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, zwracając się do uczestników misji medycznej we włoskiej Lombardii.

Od poniedziałku 28 grudnia zostaną zamknięte stoki narciarskie, a hotele nie będą mogły przyjmować osób podróżujących służbowo - dowiedział się nieoficjalnie Polsat News. O szczegółach nowych obostrzeń poinformuje w czwartek o godz. 14:00 minister zdrowia Adam Niedzielski. Transmisja w Polsat News i polsatnews.pl

Bielski szpital wojewódzki stopniowo wraca do pracy w pełnym zakresie. Placówka rozpoczęła przyjęcia planowe na większość oddziałów, z wyjątkiem kardiologii oraz oddziału chorób wewnętrznych i diabetologii, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19 - podał szpital.

Testy na obecność koronawirusa u premiera Francji Jeana Castexa oraz żony prezydenta Francji Brigitte Macron dały wynik negatywny - poinformowały w czwartek władze. Badania przeprowadzono po zdiagnozowaniu zakażenia u prezydenta Emmanuela Macrona.

Szefowa KE Ursula von der Leyen: szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia.

Czeski rząd sformułował w czwartek wniosek do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o miesiąc, do 22 stycznia 2021 roku, z powodu utrzymującej się pandemii Covid-19. Obecnie obowiązujący stan wyjątkowy, z którym związane są wprowadzane restrykcje, kończy się 23 grudnia.

W efekcie pandemii koronawirusa tegoroczne zużycie energii w Niemczech spadnie w porównaniu z rokiem 2019 o 8,7 proc., do ekwiwalentu 398,8 mln ton węgla kamiennego - poinformowała w czwartek powołując się na swe wstępne obliczenia niemiecka Wspólnota Robocza Bilansów Energetycznych (AGEB).

Zmarł były senator PO Maciej Grubski, który był zakażony Covid19 - poinformował PAP senator Artur Dunin (KO). Grubski był senatorem VII, VIII i IX kadencji (w latach 2007-19). W ostatnich wyborach nie kandydował.

Papież Franciszek zaapelował o zapewnienie wszystkim dostępu do szczepionek przeciw Covid-19 i do podstawowych technologii potrzebnych do pomocy chorym oraz najuboższym i najsłabszym. Apel zawarł w orędziu na Światowy Dzień Pokoju obchodzony 1 stycznia.

W Szwecji spada zaufanie do głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella oraz Urzędu Zdrowia Publicznego. Król Karol XVI Gustaw stwierdził: "zawiedliśmy, mamy wielu zmarłych", odnosząc się do szwedzkiej strategii walki z koronawirusem.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6,5 mln osób. Ostatniej doby wykonano 37 017 testów, w tym 12 280 testów antygenowych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

U prezydenta Francji Emmanuela Macrona zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformował w czwartek w komunikacie Pałac Elizejski. Szef państwa francuskiego poddał się testowi po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że zaszczepi się na koronawirusa, gdy będzie to możliwe. Zastrzegł, że zdaniem specjalistów szczepionki są obecnie przeznaczone dla obywateli w określonym przedziale wiekowym.

Od poniedziałku 28 grudnia zostaną zamknięte stoki narciarskie, a hotele nie będą mogły przyjmować osób podróżujących służbowo - dowiedział się nieoficjalnie Polsat News. O szczegółach nowych obostrzeń poinformują w czwartek o godz. 14:00 premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce jest 11 953 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 431 pacjentów - 93 z powodu Covid-19 i 338 z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami.

Chcemy uniknąć tłoku na stokach i w miejscowościach wypoczynkowych; poczekajmy do Świąt Wielkiej Nocy, wiosna będzie nasza, ale zima będzie zimą koronawirusa - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Lider PO Borys Budka zadeklarował w czwartek, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Wyraził też gotowość do uczestniczenia w akcji promującej szczepienia. Absolutnie jestem zwolennikiem szczepionek i wierzę, że jest to jeden ze sposobów walki z pandemią - podkreślił w Radiu Zet.

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął sprawę karną po śmierci w szpitalu w Kursku 14 chorych na Covid-19, która nastąpiła po awarii instalacji tlenowej - podała niezależna "Nowaja Gazieta". Pacjenci, będący w stanie ciężkim, zmarli w ciągu kilku dni w listopadzie.

Kraje Azji-Pacyfiku nie mają gwarancji wczesnego dostępu do szczepionek przeciw Covid-19 i powinny przyjąć długoterminową strategię walki z pandemią – uważa dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na region Zachodniego Pacyfiku. Szczepienia w niektórych krajach regionu mogą ruszyć dopiero pod koniec 2021 roku.

Rząd Włoch i władze regionów nie mogą porozumieć się w sprawie dodatkowych restrykcji, które miałyby zostać wprowadzone w okresie świąteczno- noworocznym. Trwa próba sił między zwolennikami surowych ograniczeń i przeciwnikami zaostrzania przepisów.

Przedłużenie obostrzeń wydaje się bardzo realne. Nowy lockdown to rekomendacja ministra zdrowia i decyzja premiera, jednak z punktu widzenia sytuacji epidemicznej, w jakiej teraz się znajdujemy, uważam, że nie jest on wykluczony – mówi na łanach "Dziennika Gazety Prawnej" szefujący GIS Krzysztof Saczka.

W ciągu minionej doby w Indiach, czwarty dzień z rzędu, liczba nowych przypadków Covid-19 wyniosła poniżej 30 tys., co potwierdza zniżkowy trend w tym kraju. Wykryto 24 010 nowych infekcji koronawirusowych i zmarło 355 kolejnych osób, u których zdiagnozowano SARS-CoV-2.

Dostarczenie pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19 do Polski jeszcze w tym roku uważam za realne — powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodał, że spodziewa się w czwartek decyzji zaostrzającej reżim sanitarny na okres świąteczno-noworoczny.

W każdym z województw jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W regionach wolna jest średnio połowa miejsc i blisko 40 proc. urządzeń – wynika z danych zebranych przez PAP.

Do chińskiego miasta Wuhan uda się w przyszłym miesiącu grupa 10 międzynarodowych ekspertów w celu zbadania źródeł koronawirusa - poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Pekin, po długich negocjacjach i wahaniach, wyraził zgodę na przybycie misji.

WIĘCEJ: Będzie międzynarodowa misja ekspertów do Wuhan. Chcą ustalić źródła koronawirusa

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 10 297 nowych przypadkach koronawirusa i 670 kolejnych zgonach. Całkowita liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 1 277 499 a ofiar śmiertelnych do 115 769.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 3019 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa wykryto u 198 267 kolejnych osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie