Galerie handlowe będą znowu zamknięte. Branża zaskoczona

Polska
Galerie handlowe będą znowu zamknięte. Branża zaskoczona
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Galerie handlowe pozostaną zamknięte do 17 stycznia

Od 28 grudnia do 17 stycznia galerie handlowe będą ponownie zamknięte. Jak dowiedziała się Interia, branża nie miała pojęcia, że taka decyzja zapadnie.

O apelu przedstawicieli branży centrów handlowych, w którym proszą oni rząd, aby nie zamykał galerii, pisaliśmy w Interii wczoraj. Prezes Polskiej Rady Centrów Handlowych Jan Dębski apelował wówczas: "proszę, nie zamykajcie nas, bo to będzie klęska".

 

Stało się jednak inaczej. Minister zdrowia Adam Niedzieli ogłosił narodową kwarantannę, której elementem jest częściowe ograniczenie działania galerii handlowych w dniach 28 grudnia 2020 r. - 17 stycznia 2021 r., czyli na czas ferii zimowych w szkołach. Otwarte w centrach handlowych będą mogły być jedynie sklepy spożywcze i drogerie.

 

Jak decyzję rządu przyjęła branża?

 

Polska Rada Centrów Handlowych jest zaskoczona decyzją Rządu o częściowym zamknięciu galerii handlowych.

 

"W środę zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, podczas którego rozmawialiśmy o zasadach działalności placówek handlowych w najbliższych dniach i tygodniach. Potwierdziliśmy naszą gotowość do rozszerzenia zakresu środków bezpieczeństwa i wsparcia służb publicznych przy egzekwowaniu obostrzeń. Regularnie dostarczamy przedstawicielom rządu dane i raporty świadczące o najwyższych standardach bezpieczeństwa stosowanych w galeriach handlowych oraz dane o odwiedzalności, która jest znacznie niższa niż w ubiegłym roku - w ostatnim tygodniu o około 30 proc. Trzeci lockdown jest dla branży - zarówno wynajmujących, jak i najemców - ciężkim ciosem, zwłaszcza, że właściciele galerii handlowych od początku pandemii są pozbawieni pomocy w ramach tarcz finansowych. Konsekwencje tych decyzji odczuje sektor finansowy w Polsce, ponieważ sektor handlowy nie będzie w stanie realizować zobowiązań finansowych względem podmiotów zewnętrznych" - czytamy w oświadczeniu PRCH.

 

ZOBACZ: "Wprowadzamy narodową kwarantannę". Zamknięte hotele i stoki, zakaz przemieszczania w sylwestra

 

W Polsce funkcjonuje ok. 600 centrów handlowych. Jak wynika z raportu PwC "Centra handlowe na zakręcie. Wpływ COVID-19", Pandemia koronawirusa doprowadziła do luki w przychodach właścicieli centrów handlowych, która sięga 3,2-3,6 mld zł. To ok. 30-35 proc. rocznych przychodów galerii.

ac/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie