Von der Leyen o szczepieniach w Europie. Namawia, by wszystkie kraje rozpoczęły je tego samego dnia

Świat
Von der Leyen o szczepieniach w Europie. Namawia, by wszystkie kraje rozpoczęły je tego samego dnia
PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

27 państw UE powinno rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - namawiała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - przekazała.

W Parlamencie Europejskim trwa debata, w toku której posłowie przedstawiają swoje poglądy na temat strategii UE w kwestii szczepień przeciwko COVID-19.

 

Oczekuje się, że wezwą do skoordynowanych wysiłków w celu zapewnienia dostępu do bezpiecznych szczepionek w całej Europie po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu w UE, sprawiedliwej dystrybucji, a także równego dostępu do szczepionek na całym świecie.

 

ZOBACZ: Naukowcy: 20 proc. ludzi na świecie może nie otrzymać szczepionki do 2022 roku

 

- Pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepieni - przekazała przewodnicząca KE. 

 

Jak wskazała, by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych; to jest ogromne zadanie, które przed nami stoi.

 

KE może przyspieszyć decyzję ws. wprowadzenia szczepionki

 

Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. "3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirusem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali" - oświadczyła.

 

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

 

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak przekazała EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, gdy firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.

 

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma Komisja Europejska i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

 

Dobrowolność szczepień

 

- Szczepienia są dobrowolne. Przyjęliśmy system, że chcemy wszystkich przekonywać do tego, że szczepienie jest bezpieczne i jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zachowanie zdrowia swojego i swoich bliskich w najbliższym otoczeniu - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń". Zapewnił, że nie ma "żadnych przeciwskazań", by szczepionkę przyjmowali ozdrowieńcy.

- Dzięki interwencji pana premiera na Radzie Europejskiej posiedzenie komisji (Europejskiej Agencji Leków - red.), która dopuszcza szczepionkę na rynek europejski odbędzie się wcześniej. Co to oznacza? Oznacza to, że być może nawet w tym roku będziemy mieli szansę taką, że pojawią się pierwsze dawki szczepionki na polskim rynku, oczywiście, o ile producent będzie w stanie efektywnie zarządzić łańcuchem logistycznym i dostarczyć je na rynek polski - powiedział Niedzielski we wtorek na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Niedzielski: jest szansa na pierwsze szczepionki jeszcze w tym roku

 

Minister zdrowia powiedział też, że to przyspieszenie w dostarczaniu szczepionki na polski rynek jest wyzwaniem, ale "jesteśmy gotowi".

 

Według wcześniejszych zapowiedzi posiedzenie Europejskiej Agencji Leków miało odbyć się 29 grudnia.

msl/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie