Papież: Boże Narodzenie z restrykcjami i trudnościami, ale "bardziej prawdziwe"

Świat
Papież: Boże Narodzenie z restrykcjami i trudnościami, ale "bardziej prawdziwe"
fot. PAP/EPA/REMO CASILLI / POOL
Pozdrawiając Polaków papież powiedział: "dzisiaj rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus. Niech Waszej tegorocznej wędrówce Adwentowej w sposób szczególny towarzyszy Święty Józef"

Papież Franciszek powiedział w środę, że Boże Narodzenie minie pod znakiem restrykcji i trudności z powodu pandemii COVID-19, ale będzie "bardziej prawdziwe". - Pomyślmy, ile trudności mieli Maryja i Józef - zaznaczył.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież oświadczył: "w tym roku czekają nas restrykcje i trudności. Ale pomyślmy o Bożym Narodzeniu Dziewicy Maryi i świętego Józefa; nie było usłane różami. Ile oni mieli trudności, ile trosk".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o przeklinaniu: styl diabła

 

- A jednak wiara, nadzieja i miłość prowadziła ich i wspierała. Niech tak też będzie z nami - zaznaczył Franciszek. Przypomniał, że prawdziwą wartością tych Świąt są narodziny Jezusa. - Niech te trudności pomogą nam oczyścić trochę sposób przeżywania Bożego Narodzenia, świętowania, wychodząc z konsumpcjonizmu. Niech będzie bardziej religijne, bardziej autentyczne i prawdziwe - mówił papież.

Zwrócił się do Polaków 

Pozdrawiając Polaków powiedział: "dzisiaj rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus. Niech Waszej tegorocznej wędrówce Adwentowej w sposób szczególny towarzyszy Święty Józef".

 

ZOBACZ: Papież: nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach

 

- Niech Boże Dzieciątko, które widziało w nim czułość Boga, napełni Wasze serca, szczególnie w tych trudnych czasach, pewnością, że nasz Ojciec niebieski jest Bogiem czułości, że jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieci - dodał.

"We wspólnocie kruchości, cierpienia..."

W katechezie na temat modlitwy Franciszek wskazywał: "nie jesteśmy lepsi od nikogo, jesteśmy wszyscy braćmi we wspólnocie kruchości, cierpienia i grzechu". - Ten, kto się modli, nigdy nie zostawia świata za sobą. Jeśli modlitwa nie gromadzi radości i bólu, nadziei i rozpaczy ludzkości, staje się działalnością dekoracyjną, powierzchownym zachowaniem, teatrem - stwierdził papież.

 

Jak zaznaczył, "nawet jeśli ktoś popełnia błędy, nie może być nigdy odrzucany czy odtrącony". - Kiedy wierzący natchniony przez Ducha Świętego modli się za grzeszników, nie dokonuje selekcji, nie wydaje wyroków skazujących, modli się za wszystkich - podkreślił Franciszek.

 

Była to kolejna audiencja generalna bez udziału wiernych. Transmitowały ją watykańskie media z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie