Maturzyści i ósmoklasiści wrócą do szkół po feriach? Minister edukacji wyjaśnia

Polska
Maturzyści i ósmoklasiści wrócą do szkół po feriach? Minister edukacji wyjaśnia
Polsat News
Ferie zimowe w tym roku dla uczniów w całej Polsce zaplanowane są w dniach 4- 17 stycznia 2021 r.

Powrót maturzystów i ósmoklasistów do szkół z nauczania zdalnego jest jednym z pięciu wariantów wypracowanych w resorcie edukacji - powiedział w środę szef MEN Przemysław Czarnek. Dodał, że taka decyzja uzależniona jest od przebiegu pandemii koronawirusa.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnej pytany był w środę w czasie konferencji prasowej m.in. o to, czy maturzyści i ósmoklasiści będą mogli po feriach powrócić do nauki stacjonarnej bez względu na rozmiar epidemii.

 

- Jest jeden z pięciu wariantów, który opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również z założenia, żeby ósmoklasiści, maturzyści wrócili po feriach, ale (...) wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa - zaznaczył.

 

Najbardziej prawdopodobny scenariusz

 

- Najbardziej prawdopodobny scenariusz, jeśli utrzyma się sytuacja taka, jaką mamy obecnie i nie będzie się rozwijała na niekorzyść, jeśli chodzi o rozwój pandemii koronawirusa, (...) że po 17 stycznia wrócą w pierwszej kolejności do szkoły klasy I-III, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna" - wskazał. W takim przypadku powrót ten nastąpić ma w pełnym rygorze sanitarnym - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Zorganizowany wypoczynek w ferie? Jest decyzja ministerstwa

 

Dopytywany, czy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół po feriach odparł, że takie rozwiązanie zawiera jeden z pięciu wariantów opracowanych w ministerstwie edukacji narodowej. - Ale wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa. Mamy spadek zachorowań i zakażeń, ale on dalej jest bardzo wysoki, średnio na poziomie ok. 10 tys. dziennie. Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym - powiedział. 

 

Apel o odpowiedzialność

 

Przypomniał, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań, "ale on nadal jest bardzo wysoki mniej więcej średnio na poziomie 10 tys. dziennie."

 

- To jest bardzo dużą liczba zachorowań i zakażeń. Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. O tą odpowiedzialność i o zastosowanie się do wszystkich obostrzeń, które są za radą epidemiologów i wirusologów wprowadzane - apeluję powiedział.

 

Podkreślił, że od naszego zachowania uzależnione jest to, co będzie się działo po zakończeniu ferii. Ferie zimowe w tym roku dla uczniów w całej Polsce zaplanowane są w dniach 4- 17 stycznia 2021 r.


pgo/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie