Kangury mogą komunikować się z ludźmi. Najnowsze badania

Świat
Kangury mogą komunikować się z ludźmi. Najnowsze badania
Pixabay
McElligott i jego koledzy zbadali 11 kangurów z trzech różnych podgatunków żyjących w niewoli w Australii.

Za pomocą mowy ciała kangury mogą nauczyć się komunikować z ludźmi w podobny sposób, jak robią to psy, używając wzroku do wskazywania i proszenia o pomoc - twierdzą naukowcy w opublikowanym w środę raporcie z badań.

- To obala wcześniejsze teorie, że zdolność zwierząt do komunikowania się z ludźmi wynika z udomowienia - twierdzi kierujący badaniami Alan McElligott z City University of Hong Kong, cytowany przez "New Scientist".

 

McElligott i jego koledzy zbadali 11 kangurów z trzech różnych podgatunków żyjących w niewoli w Australii. Korzystając z metod podobnych do tych, które stosowano we wcześniejszych badaniach na koniach, psach i kozach, naukowcy najpierw wytrenowali kangury, by znajdowały przysmaki takie jak marchew, kukurydzę czy bataty w małym pudełku, a następnie uniemożliwili torbaczom jego otwarcie.

 

ZOBACZ: Kangury na ulicach miasta. Uciekły z zoo

 

Podobnie jak udomowione zwierzęta we wcześniejszych eksperymentach, 10 kangurów konsekwentnie zwracało się o pomoc do znajdującego się w pobliżu człowieka wpatrując się w niego intensywnie.

 

- Patrzyły prosto mi w twarz, jak pies lub koza, i z powrotem na pudełko, a niektóre nawet podchodziły i drapały mnie po kolanie - relacjonuje McElligott.

 

Wciąż niewiele wiadomo na temat zachowań społecznych i procesów poznawczych u kangurów. Możliwe jednak, iż fakt, że prowadzą stadny tryb życia sprawia, że chętniej zwracają się o pomoc, nawet do kogoś spoza własnego gatunku - twierdzi badacz. 

pgo/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie