Tomasz Komenda musi poczekać na wyrok. Walczy o rekordowe zadośćuczynienie

Polska
Tomasz Komenda musi poczekać na wyrok. Walczy o rekordowe zadośćuczynienie
Polsat News
Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat

Sąd w Opolu nie wydał w środę wyroku ws. zadośćuczynienia i odszkodowania dla Tomasza Komendy. Ma on zostać ogłoszony w lutym przyszłego roku. Komenda domaga się od skarbu państwa blisko 19 mln złotych za 18 lat spędzone w więzieniu. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go z zarzutu zabójstwa 15-latki w Miłoszycach pod Wrocławiem, do którego doszło w 1996 r.

W środę w Sądzie Okręgowym w Opolu przesłuchano ostatnich biegłych z zakresu psychologii i psychiatrii. Spodziewano się, że, dzisiaj może zapaść wyrok w tej sprawie.  

 

Po trwających cztery godziny przesłuchaniach sąd poinformował, że wyrok w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy zostanie ogłoszony na początku lutego przyszłego roku.

 

ZOBACZ: Tomasz Komenda wystąpił do sądu o odszkodowanie. Za 18 lat w więzieniu chce łącznie prawie 19 mln zł

 

- Następny termin został wyznaczony na 8 lutego. Psycholog ma wydać jeszcze opinię uzupełniającą, uzupełniająco mają się też wypowiedzieć na piśmie biegli psychiatrzy - powiedział reprezentujący Komendę, Zbigniew Ćwiąkalski. - Wtedy też planowane są mowy końcowe i wyrok - dodał.

 

18 milionów złotych zadośćuczynienia, o które walczy mężczyzna, oznacza kwotę miliona złotych za każdy rok spędzony w więzieniu. Ubiega się także o blisko 812 tysięcy złotych odszkodowania (wyliczone na podstawie szacunkowych zarobków, jakie mogłyby wpłynąć na jego konto, gdyby  gdyby miał możliwość wykonywania pracy). 

 

WIDEO: Dziś może zapaść historyczny wyrok w sprawie Tomasza Komendy

  

 

Jeśli sąd przychyli się do wniosku Komendy, będzie to najwyższe w polskiej historii zadośćuczynienie i odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności.

 

Zbrodnia w Miłoszycach 

 

W noc sylwestrową 31 grudnia 1996 r. 15-letnia Małgosia bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko lokalu. Dziewczynka zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

 

ZOBACZ: Za tę zbrodnię Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Nowy proces został przerwany

 

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano Tomasza Komendę. Spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 roku Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go. Przed wrocławskim sądem rozpoczął się wówczas proces Ireneusza M. i Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo nastolatki. 

 

emi/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie