Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących - w formie konwoju samochodowego

Polska
Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących - w formie konwoju samochodowego
Commons.wikimedia/Przykuta/ CC BY-SA 3.0
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących, którą od lat organizuje na Rynku Głównym krakowski restaurator Jan Kościuszko, w tym roku - z powodu pandemii - zostanie przeprowadzona w formie konwoju samochodowego. W niedzielę odwiedzi on miejsca wspierające osoby w potrzebie.

Jak przypomniał we wtorek pomysłodawca akcji Jan Kościuszko, w tym roku wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących odbędzie się po raz 24. Ze względu na obostrzenia zawiązane z pandemią koronawirusa zostanie zmieniona jej formuła.

 

- To wyjątkowo trudny czas dla nas wszystkich, ale znacznie trudniejszy dla wszystkich doświadczających bezdomności i potrzebujących, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby wigilia nie się nie odbyła - zaznaczył Kościuszko.

 

ZOBACZ: Nie odbędzie się wigilia dla samotnych i potrzebujących w Krakowie

 

Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Fundacją im. Brata Alberta. Instytucje te wskazały ponad 20 miejsc, które w najbliższą niedzielę odwiedzi samochodowy konwój wiozący kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i paczek z artykułami spożywczymi.

 

Samochody odwiedzą schroniska, noclegownie dla bezdomnych, domy pomocy społecznej

 

Jak poinformował prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wigilijne samochody, które o 9 rano wyruszą z Rynku Głównego odwiedzą m.in. schroniska i noclegownie dla bezdomnych, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, hospicjum i mieszkania chronione na terenie miasta, a także inicjatywę Zupa na Plantach.

 

Przekazane zostaną im świąteczne paczki zawierające artykuły spożywcze i gotowe posiłki, które będzie można zjeść na miejscu, ale też odgrzać w późniejszym czasie.

 

ZOBACZ: Pandemia, relacje i aplikacje

 

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Jak ocenił we wtorek zastępca prezydenta Andrzej Kulig, organizowana od 24 lat wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących to tradycja, którą zaszczepił miastu Jan Kościuszko i która wpisała się w kalendarz działań charytatywnych.

 

- Dla naszego miasta ten czas jest niezwykle trudny, mocno odczuwamy fakt, że mieszkańcy, z którymi właśnie w tych dniach staraliśmy się pozostawać w bliskich relacjach, są od nas oddzieleni przez pandemię. Dlatego tym bardziej doceniamy organizację tegorocznej Wigilii, która odbędzie się mimo obecnych tak trudnych warunków - wskazał Kulig.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie