Urodziny Radia Maryja. Jest decyzja sanepidu

Polska
Urodziny Radia Maryja. Jest decyzja sanepidu
Polsat News
Sanepid nie nałoży kary na organizatorów urodzin Radia Maryja w Toruniu

Sanepid nie nałoży kary na organizatorów obchodów 29. urodzin Radia Maryja w Toruniu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymał wyjaśnienia od organizatorów, z których wynika, że podczas mszy świętej w toruńskim sanktuarium przestrzegano obostrzeń epidemicznych.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczących obchodów urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników" - przekazał rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański.

 

"Nie odnotowano naruszeń obostrzeń"

 

Z odpowiedzi toruńskiej policji wynika, że funkcjonariusze realizowali zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas urodzin Radia Maryja.

 

"Żaden z uczestników wydarzenia nie został ukarany mandatem ani upomnieniem za łamanie zasad sanitarnych. Funkcjonariusze pełniący służbę nie odnotowali także żadnych innych naruszeń obostrzeń" - podkreślił w piśmie rzecznik wojewódzkiego Sanepidu.

 

ZOBACZ: Prymas Polski reaguje na słowa o. Rydzyka

 

Organizatorzy przekazali Sanepidowi informację, że liczba uczestniczących we mszy świętej nie przekraczała limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

 

"Ponadto wszystkie osoby, z wyjątkiem tych sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk. Dodatkowo świątynia została wywietrzona zarówno przed, jak i po liturgii. Na terenie sanktuarium umieszczono także tablice informujące o obowiązujących obostrzeniach  i ograniczeniach sanitarnych" - wskazał Betański.

 

Kary nie będzie

 

Dodał, że organizatorzy wskazali również na prawidłowe zorganizowanie uroczystości, co potwierdziła ich zdaniem postawa policji, która zabezpieczała wydarzenie i nie miała do jego przebiegu żadnych wątpliwości oraz uwag.

 

"W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu nie nałoży kary na organizatorów uroczystości" - zakończył Betański.

 

W obchodach 29. urodzin Radia Maryja w Toruniu uczestniczyli m.in. szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zawiadomienie do prokuratury ws. możliwego łamania obostrzeń epidemicznych skierowała toruńska posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie