Pięciu braci czeka na nowy dom. "Są złaknieni kontaktu"

Polska
Pięciu braci czeka na nowy dom. "Są złaknieni kontaktu"
Polsat News

Najmłodszy ma rok, najstarszy sześć lat. Pięciu braci z domu małego dziecka w Łodzi szuka nowej rodziny i nowego domu. Urzędnicy nie chcą ich rozdzielać, a rodzin, które gotowe są przyjąć tyle dzieci, brakuje.

Hanna Karśnicka jest rodzicem zastępczym od piętnastu lat. Przez jej dom przewinęło się osiemdziesięcioro dzieci. - U mnie wszystkie dzieci się dobrze zachowują - mówi.


- Jest to bardzo fajna rzecz, zajmowanie się dziećmi, jeżeli ktoś oczywiście lubi dzieci, ma dużo cierpliwości, wolny czas, a dzieci bardzo potrzebują miłości, ciepła i domu - mówi. 

 

Rodzin brakuje

 

Takie osoby jak pani Hanna są na wagę złota. Tylko w samej Łodzi potrzebnych jest sto nowych rodzin zastępczych.

 

ZOBACZ: Jest rodzina zastępcza dla czterech braci, których porzuciła matka

 

- Jest to proces rozciągnięty w czasie. Szkolenie na rodziny zastępcze trwa około pół roku. Rodzicem zastępczym może być małżeństwo, może być para żyjąca nieformalnie i może być osoba żyjąca samotnie - wyjaśnia Damian Pacześniak z łódzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Pięciu braci 

 

Domu potrzebuje między innymi pięciu braci w wieku od roku do sześciu lat. A poszukiwania są tym trudniejsze im liczniejsze jest rodzeństwo. - Mimo trudnych przejść to są dzieci bardzo otwarte, bardzo lgnące do drugiego człowieka, złaknione kontaktu - opowiada Karolina Tatarzyńska, kampania "Rodzina jest dla dzieci".

 

WIDEO: Pięciu braci szuka rodziny zastępczej 

  

 

W przypadku chłopców możliwy jest wyjazd poza województwo łódzkie. Opiekunowie chcą przede wszystkim uniknąć ich rozdzielenia. - Dla takich dzieci czasami to rodzeństwo jest jedynym źródłem więzi, jedynym bezpieczeństwem i rozdzielanie takich dzieci prawdopodobnie będzie kolejną traumą - mówi psychopedagog Agnieszka Dąbrowska.  

 

Łódzki MOPS uruchomił kampanię zachęcającą do zostania rodzicem zastępczym. Bo w takich warunkach nawet dzieci po przejściach mają szanse odnaleźć szczęście.

laf/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie