IMGW: alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i oblodzeniem

Polska
IMGW: alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i oblodzeniem
Simon A. Eugster/wikimedia/CC BY-SA 3.0
IMGW ostrzega przed gołoledzią

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami dla ośmiu województw. Dla dwóch kolejnych województw wydano ostrzeżenia przed oblodzeniem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Alerty obowiązują od soboty od godz. 20 do godzin porannych w niedzielę. Na podanym terenie IMGW prognozuje wystąpienie miejscami słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

 

Ostrzeżenia dla województw

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano natomiast dla województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Prognozuje się tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu. Temperatura minimalna powietrza w tych województwach ma wynieść od -1 st. C do 0 st. C, zaś temperatura minimalna gruntu od -2 st. C do 0 st. C. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 20 w sobotę do godz. 9 w niedzielę.

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

 

IMGW przypomina w związku z tym o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych.

 

Gęste mgły i zmniejszona widoczność 

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą na południu Polski. Alerty dotyczą województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

 

IMGW prognozuje wystąpienie tam gęstej, lokalnie marznącej mgły, w zasięgu której widzialność może wynosić miejscami od 100 do 200 metrów.

 

Ostrzeżenie te obowiązują od soboty od godz. 19 do niedzieli do godz. 10.

 

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie