Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI
Na zdjęciu: testowanie pod kątem koronawirusa w Indiach

Australia zawiesiła prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi, ponieważ u pacjentów uczestniczących w pierwszej fazie badań pojawiły się przeciwciała AIDS. Z szerzącym się wirusem nadal mierzy się cały świat, m.in. obie Ameryki. W USA ostatniej doby zmarło ponad 3,1 tys. chorych na Covid-19, a Meksyk zaraportował niemal 12 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2.

Bądź na bieżąco. Najnowsze informacje o pandemii koronawirusa i jej skutkach w Polsce i na świecie w relacji "minuta po minucie" na polsatnews.pl.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W czwartek przybyło na Słowacji 2166 nowych przypadków SARS-CoV-2 - poinformował po nadzwyczajnym posiedzeniu komisji epidemicznej rządu minister zdrowia Marek Krajczi. Eksperci opowiedzieli się za jak najszybszym wprowadzeniem w kraju lockdownu.

Ostatnia doba przyniosła w Hiszpanii kolejny wzrost dynamiki zakażeń koronawirusem. Podczas minionych 24 godzin służby medyczne potwierdziły 10,5 tys. nowych infekcji, w środę było to niespełna 5 tys. Pandemię udało się jednak lekko wyhamować w związku z czym hiszpańskie ministerstwo zdrowia zdecydowało przed Świętami złagodzić wymogi sanitarne dla podróżujących do Hiszpanii i wprowadziło kilka zmian. Nowe przepisy dotyczą m. in. obywateli Polski. Obok wymaganego od 23 listopada negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, od ubiegłego czwartku alternatywnie akceptowany jest także negatywny wynik testu molekularnego TMA (Amplification Mediated Transcription). Dodatkowo, wyniki testów mogą być przedstawiane w językach francuskim i niemieckim, oprócz wymaganych dotąd tylko w hiszpańskim lub angielskim. Zmianą jest także zwolnienie dzieci do lat 6 z obowiązku robienia testu na koronawirusa.

Rząd Kanady zapowiedział program wsparcia dla osób, które po zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi doświadczą istotnych niepożądanych skutków ubocznych. Szczepienia w Kanadzie rozpoczną się w przyszłym tygodniu. "Nasz publiczny system opieki zdrowotnej jest źródłem dumy, a ten program uczyni go lepszym. Kanadyjczycy mogą mieć zaufanie do rygorystycznego systemu dopuszczania szczepionek, ale w rzadkich przypadkach, gdy dana osoba doświadczyłaby niepożądanej reakcji, ten program zapewni wsparcie" - powiedziała cytowana w piątkowym komunikacie minister zdrowia Patty Hajdu.

Specjalny autobus tlenowy Warszawskiego Transportu Publicznego przewiózł w piątek pierwszych 14 pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie PGE Narodowy. Pacjenci pod opieką medyków mogli w nim skorzystać ze stanowisk tlenowych. Jak przekazał stołeczny ratusz, medykom w autobusie asystowali pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. "Jest to o tyle ważne, że dzięki temu transportowi aż 14 karetek pogotowia mogło w tym samym czasie pomagać innym pacjentom" - zaznaczono.

Prawie trzy czwarte Brytyjczyków chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, ale zarazem 43 proc. chciałoby, aby politycy zrobili to jako pierwsi, by pokazać, że jest ona bezpieczna - wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku "Daily Mail".

Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii potwierdzono 95 zgonów osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Lizbonie. To najwięcej od początku epidemii. W sumie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 5373. Potwierdzono też ponad 5 tys. nowych infekcji.

761 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 18727 nowych zakażeń koronawirusem w 190 tys. wykonanych testów - to dane z ogłoszonego w piątek biuletynu Ministerstwa Zdrowia.

Francuskie laboratoria Sanofi i brytyjska firma GSK ogłosiły w piątek, że ich szczepionka przeciw Covid-19 nie będzie gotowa wcześniej niż pod koniec 2021 roku z powodu mniej obiecujących wyników, niż oczekiwano po pierwszych badaniach klinicznych - podaje agencja AFP.  - Nie stawia to pod znakiem zapytania strategii szczepień w naszym kraju, która opiera się na wielu szczepionkach - zapewnił rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Tymczasem w ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 13 406 nowych zakażeń koronawirusem, mniej niż zarejestrowanych w czwartek 13 750 przypadków, lecz znacznie więcej niż 11 221 wykrytych w ubiegły piątek. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej liczba chorych spadła.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zdecydował, że od soboty 19 grudnia kolejna część tzw. miejsc covidowych w szpitalach regionu będzie ponownie dostępna dla wszystkich pacjentów. W Łowiczu takich łóżek będzie 31, w Łasku 64, w Głownie 73, w Sieradzu 20, w Łęczycy 21, a w Pajęcznie 28.

Wzrost liczby infekcji koronawirusowych wywołał w Niemczech także nadumieralność; w 46. tygodniu br. (od 9 do 15 listopada) liczba zgonów była o około 8 proc. wyższa od średniej z ubiegłych trzech lat - poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Od północy z niedzieli na poniedziałek okres obowiązkowej izolacji z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii zostanie skrócony z 14 do 10 dni. Zmiana dotyczy zarówno osób, które miały kontakt z kimś zakażonym koronawirusem, jak i tych, które wróciły z kraju spoza listy uznanych za bezpieczne. 

Na Białorusi drugi dzień z rzędu odnotowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem - wynika z danych przekazanych w piątek przez białoruski resort ochrony zdrowia. Minionej doby wykryto 1967 przypadków, a dzień wcześniej - 1939. Łącznie w kraju od początku pandemii potwierdzono 156 359 infekcji. Zmarło 1246 zakażonych, w tym osiem minionego dnia. 

Na Ukrainie szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 orientacyjnie zaczną się 1 marca - powiedział portalowi RBK-Ukraina przedstawiciel resortu ochrony zdrowia tego kraju Ihor Kuzin. Termin szczepień uzależniony jest od dostaw. Według sondażu ok. 40 proc. Ukraińców nie chce się zaszczepić, nawet jeśli szczepionka będzie darmowa.

 

Amerykański minister zdrowia Alex Azar poinformował w piątek, że szczepionka firm Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19 zostanie zatwierdzona w USA w najbliższych dniach, a pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni już w poniedziałek lub wtorek.

Obecnie w mazowieckich szpitalach wolnych jest 2886 łóżek i 172 respiratory dla pacjentów z COVID-19 – wynika z najnowszych danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zamieszczonych na stronie urzędu.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział w piątek, że Węgry będą ubiegać się o dopuszczenie do użytku chińskiej szczepionki przeciwko Covid-19 na swoim rynku, zamiast czekać na zgodę Europejskiej Agencji Leków (EMA), unijnego regulatora.

Mamy 2,8 tys. zgłoszeń podmiotów, które chcą uczestniczyć w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 i na dziś to jest 520 tys. osób, które możemy wyszczepić na ich bazie. Nabór kończy się o godz. 24.00 - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dyrektor generalny kliniki Charite w Berlinie Heyo Kroemer ostrzegł w trybie pilnym przed przeciążeniem szpitali z powodu pandemii koronawirusa. W telewizji ARD powiedział, że w Niemczech jest "niewiele" wolnych łóżek do intensywnej terapii z wystarczającą liczbą personelu.

Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, tak jak do tej pory, to 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) przebywało w piątek rano 83 pacjentów z koronawirusem. Do uruchomionego ostatnio szpitala tymczasowego, będącego oddziałem WSzZ, trafił pierwszy pacjent. WSzZ zgłosił się do narodowego programu szczepień przeciw SARS-CoV-2.

Amerykańska firma Moderna zapowiedziała, że rozpocznie badania klinicznej drugiej i trzeciej fazy własnej szczepionki przeciwko COVID-19 wśród nastolatków. Wkrótce ma być ona zarejestrowana w USA i Europie wśród osób dorosłych.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że w roku cierpienia z powodu pandemii Covid-19 szopka i choinka są wyjątkowymi znakami nadziei. Na audiencji w Watykanie papież przyjął ofiarodawców stojących na placu Św. Piotra szopki z włoskiej Abruzji i drzewa ze Słowenii.

W województwie łódzkim jest 1309 wolnych łóżek I, II i III poziomu szpitalnego leczenia COVID-19, a także 150 gotowych do użycia respiratorów – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce 6,4 mln osób. Ostatniej doby wykonano 34 015 testów, w tym 11 269 antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

- Jedyną szansą na odzyskanie kontroli nad sytuacją jest lockdown, który musi nastąpić natychmiast - powiedział w piątek tygodnikowi "Der Spiegel" minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer mając na myśli sytuację w kraju ze wzrostem zakażeń koronawirusem.

Rząd Japonii zaapelował w piątek do mieszkańców, aby w czasie obchodów nadejścia Nowego Roku zachowali ostrożność w związku z notowanym w kraju wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Kampania promocji krajowej turystyki nie zostanie jednak przerwana.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 110 osób, zmarło 544 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 115 201 przypadków COVID-19. Zmarło 22 174 chorych.

28 585 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 613 zgonów zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Rosji – poinformował w piątek sztab ds. walki z pandemią. To rekordowa liczba śmierci od początku pandemii w tym kraju.

- Jest stabilizacja. Nie przekraczamy dziennej liczby 15 tys. zakażonych, którzy z powodu choroby trafiają do szpitala – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24. Dodał jednak, że znowu zaczynamy zapominać o obostrzeniach

Na Ukrainie w czwartek wykryto 13 514 zakażeń SARS-CoV-2, zmarła rekordowa liczba zainfekowanych - 285, a 15 327 osób uznano za wyleczone - poinformował w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju. To drugi w tym tygodniu rekord liczby zgonów.

W ciągu ubiegłej doby w Indiach wykryto 29 387 nowych zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 414 osób - wynika ze statystyk opublikowanych w piątek przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 29 875 zakażeń koronawirusem i zmarło 598 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To rekord zarówno pod względem dziennej liczby zakażeń, jak i zgonów.

Szczepionka na COVID-19, tak samo jak inne, może uczulać alergików, którzy w przeszłości mieli anafilaksję. Takich osób jest jednak mało – powiedziała alergolog prof. Ewa Czarnobilska. Według niej lekarze przed jej podaniem powinni znać jej dokładny skład.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 53 347 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz 770 zgonów wywołanych Covid-19. Dobowy przyrost infekcji utrzymuje się od kilku dni na wysokim poziomie, notowanym ostatnio pod koniec października.

W Wielkiej Brytanii przeciwko koronawirusowi zaszczepiono dotychczas kilkadziesiąt tysięcy osób - poinformował w czwartek minister zdrowia Matt Hancock. Potwierdził on, że od przyszłego tygodnia szczepienia odbywać się będą także w przychodniach.

W ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 11 897 osób, a z powodu Covid-19 zmarło 671 pacjentów - podało w czwartek ministerstwo zdrowia Meksyku. To już drugi dzień z rzędu, gdy liczba zakażeń znowu zbliża się do 12 tys.

W związku z tym, że u pacjentów, którzy uczestniczyli w pierwszej fazie badań nad szczepionką opracowaną przez Uniwersytet Queenslandu, doszło do powstania antyciał AIDS, program nie będzie kontynuowany - poinformował minister zdrowia Australii Greg Hunt.

- Mimo że szczepionka przeciwko Covid-19 była bardzo obiecująca, a ryzyko zakażenia HIV tą drogą praktycznie nie istnieje, zdecydowaliśmy się zamknąć ten projekt ze względu na ryzyko utraty zaufania ludności wobec krajowego programu szczepień - podkreślił sekretarz stanu w ministerstwa zdrowia Australii Brendan Murphy.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy czasu lokalnego, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 3124 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 221 267 kolejnych osób.

UJH podał, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 15 mln 582 840 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 292 091.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie