Ukraina: rząd wprowadzi lockdown od 8 do 24 stycznia

Świat
Ukraina: rząd wprowadzi lockdown od 8 do 24 stycznia
Pixabay
Ukraiński rząd wprowadzi lockdown od 8 do 24 stycznia

Ukraiński rząd zaakceptował w środę wprowadzenie w kraju lockdownu od 8 do 24 stycznia 2021 roku. Premier Denys Szmyhal podkreślił, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie na razie wytrzymuje obciążenie, jednak konieczne będzie zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych po świętach.

Szmyhal poinformował, że od 8 do 24 stycznia restauracje i kawiarnie będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos, zamknięte mają być kina, siłownie, centra handlowe, jarmarki świąteczne, większość sklepów. Zabronione będą imprezy masowe.

 

ZOBACZ: Naukowcy: 4-latek miał koronawirusa już w listopadzie 2019 roku

 

Również wszystkie placówki oświatowe, oprócz przedszkoli, będą miały w tym czasie wolne. Zapewniono, że transport publiczny będzie działać, jednak z pewnymi ograniczeniami.

 

"System opieki zdrowotnej wytrzymuje obciążenie"

 

Według władz nie ma potrzeby wprowadzania lockdownu w grudniu, gdyż obserwowany jest pewien spadek liczby zachorowań - stwierdził premier. W jego ocenie przyczynił się do tego obowiązujący w listopadzie weekendowy lockdown i nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek.

 

Szef rządu podkreślił, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie na razie wytrzymuje obciążenie, ale restrykcje będą zaostrzone, by rozerwać łańcuch zachorowań, który może powstać po świętach. 7 stycznia prawosławni i grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie.

 

W poprzednim tygodniu zakażenie koronawirusem na Ukrainie wykryto u ok. 7,6 tys. mniej osób niż tydzień wcześniej. Jak podkreślił minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, taki spadek odnotowano po raz pierwszy od sierpnia.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie